MIROTVORCI: EU dobija Nobelovu nagradu za mir (FOTO)

  • 1

Predsednici tri najvažnije institucije Evropske unije: Evropskog saveta Herman van Rompej, Evropske komisije Žoze Manuel Barozo i Evropskog parlamenta Martin Šulc primili su u Oslu ovogodišnju Nobelovu nagradu za mir.

Evropska unija je dobila Nobelovu nagradu za mir zbog "šestodecenijskog doprinosa unapređenju mira i pomirenja, demokratije i ljudskih prava u Evropi".

- Stabilizaciona uloga EU pomogla je da se Evropa transformiše od kontinenta rata u kontinent mira - naveo je Nobelov komitet u obrazloženju nagrade.

Podsetimo, unuk Alfreda Nobela Majkl posetio je redakciju Telegrafa i tom prilikom rekao da je Nobelova nagrada kompromitovana.

Predsedavajući Nobelovog komiteta Torbjorn Jagland je rekao da u sadašnjoj ekonomskoj krizi "politički okvir na kojem se zasniva Unija sada važniji više nego ikada", prenosi Bi-Bi-Si.

- Moramo se držati zajedno, imamo kolektivnu odgovornost - rekao je Jagland, upozorivši na rizik od novog nacionalizma u Evropi.

Okupljeni su aplauzom pozdravili lidere Francuske i Nemačke Fransou Olanda i Angelu Merkel kada su ustali, držeći se za ruke. Svečanosti je prisustvovala većina evropskih lidera, ali ne i britanski premijer Dejvid Kameron. Veliku Britaniju zato predstavlja zamenik premijera Nik Kleg.

- Sačuvati ono što je postignuto, i poboljšati ono što je stvoreno kako bismo omogućili rešavanje problema koji danas prete evropskoj

zajednici, jeste jedini način za rešavanje problema izazvanih finansijskom krizom - rekao je Jagland.

- Nismo se danas ovde okupili s uverenjem da je EU savršena. Okupili smo se s ubeđenjem da moramo zajedno rešiti naše probleme. Moramo uraditi kako ne bismo izgubili ono što smo izgradili na ruševinama dva svetska rata -rekao je on.

Evropska unija je pod današnjim imenom oformljena 1992, Mastrihtskim ugovorom, ali mnogi njeni aspekti postojali su i ranije, preko raznih organizacija oformljenih 1950-ih godina. Prva je bila Evropska zajednica za ugalj i čelik između šest evropskih zemalja, oformljena 1951. u Parizu.

Grčka, Španija i Portugal su se priključile zajednici 1980-ih, a pad Berlinskog zida omogućio je članstvo za još nekoliko centralnih

i istočnih evropskih zemalja, što je otvorilo novu eru u evropskoj istoriji.

(M. S / Beta)

 

 

Video: Postavka o Pokahontas u Smitsonijan Muzeju američkih Indijanaca

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Novak

    10. decembar 2012 | 23:21

    Majke vi ga viknem,samo Musolini i Hitler ne dobise Nobela za mir....Jel to drugarski..?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA