GOTOVO: Dragoljub Milanović na slobodi
Milanović je izdržao desetogodišnju kaznu zatvora zbog odgovornosti za pogibiju 16 radnika RTS u NATO bombardovanju 23. aprila 1999. godine. U presudi se navodi da nije preduzeo mere da se zaposleni te noći zaštite i evakuišu
Nekadašnji direktor RTS Dragoljub Milanović izlazi iz zatvora u požarevačkoj Zabeli, posle deset godina, potvrdio je za Danas njegov advokat Ivan Mladenović.
Milanović je izdržao desetogodišnju kaznu zatvora zbog odgovornosti za pogibiju 16 radnika RTS u NATO bombardovanju 23. aprila 1999. godine. U presudi se navodi da nije preduzeo mere da se zaposleni te noći zaštite i evakuišu.
Nekadašnji direktor RTS je jedan od retkih osuđenika koji je svoju zatvorsku kaznu odslužio u celosti, iako je na početku umesto da se javi u zatvor po pravosnažnosti presude, pokušao da se skloni u Crnoj Gori, gde je uhapšen. Neko vreme u zatvoru je imao privilegije i dospeo je u otvoreni tretman, ali su mu one brzo ukinute nakon reakcije porodica žrtava tragedije.
Protiv Milanovića se vodi još jedan sudski proces, koji je u završnoj fazi i u kome se presuda očekuje vrlo brzo. U tom procesu tereti se za nezakonitu dodelu stanova takozvanim „deficitarnim kadrovima“ RTS krajem devedesetih. Na sledeće ročište u tom suđenju zakazanom za 17. septembar, Milanović će u Palatu pravde „doći sa slobode“. Sutkinja Vera Vukotić najavila je da će biti saslušani veštak i dva svedoka, zakazane završne reči, posle čega će uslediti prvostepena presuda.
Milanović je negirao navode optužnice i, između ostalog, u svojoj odbrani naveo da je postupak protiv njega politički montiran i da se ne oseća kao osuđenik, već „kao ratni zarobljenik NATO pakta i njihovih saradnika u Srbiji“.
Slučaj otvoren i dalje?
Osim Dragoljuba Milanovića, za tragediju u RTS-u niko više nije procesuiran. Žanka Stojanović, majka poginulog radnika RTS-a, tražila je od tužilaštva da budu procesuirani svi odgovorni, kao i nekadašnji Vrhovni savet odbrane, odnosno svi koji su bili upućeni u to da je državna televizija meta NATO. Podsetimo, u to vreme je sadašnji potpredsednik Vlade i ministar odbrane Aleksandar Vučić bio ministar informisanja, a njegova majka Angelina Vučić je, kao novinarka RTS, bila u zgradi televizije u vreme napada. Portparol Republičkog javnog tužilaštva Tomo Zorić rekao je nedavno medijima da ovaj slučaj ne može da zastari, te da je Ministarstvo odbrane tužilaštvu dostavilo svu traženu dokumentaciju, kao i da se radi na tom predmetu.
(Izvor: Danas)
Video: Turkulov: Tri osobe sa teškim povredama dovezene u KBC Vojvodina, dve na operaciji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Saska
Slazem se sa tobom Kosac...za svakog poginulog radnika je trebao da dobije po 10 godina...da li bi i svoju decu tako zrtvovao?Zao mi je roditelja koji su izgubili svoju decu,sahranili ih i koji su zbog necijeg kretenizna osudjeni da ceo zivot tuguju...
Podelite komentar
kosač
predlažem porodicama čiji su najmiliji poginuli da tuže gos. Milanovića radi gubitka najmilijih, jer je dotični znao za bombardovanje i žrtvovao svoje radnike zarad politike.
Podelite komentar
kosač
nemojte više pisati o njima, pa šta mi sirotani da gledamo velike cifre. Već mesec dana jedno te isto, pratite i kada sud kaže svoje izvestite javnost, pa kad presuda bude pravosnažna opet i hvala za to
Podelite komentar