GODINA POSKUPLJENJA: Iz marketa izlazimo sa sve manje namirnica!

 
  • 2

Rast cena nam je "ukrao" više od litre benzina u odnosu na prošlo leto, a gotovo da nema proizvoda koji u istoj količini možemo kupiti za plate ili penzije koje su iste kao lane

Da je nekadašnji guverner i veliki dobrotvor Đorđe Vajfert znao koliko brzo će mu u Srbiji "padati vrednost" verovatno nikada ne bi dozvolio da se njegov lik nađe na novčanici od 1.000 dinara. Ukoliko "jednog Vajferta" danas ponesete u prodavnicu, iz iste ćete izaći sa daleko lakšom kesom nego prošle godine u ovo vreme.

Danas, ako se odlučite za kilogram telećeg mesa od plećke, koje košta 829 dinara, i hleb od 43 dinara, nećete imati ni za ceo kilogram paradajza, koji košta 129 dinara u supermarketu.

Nešto jeftinije meso, svinjski but, koji košta 579 po kilogramu, dozvoliće vam da za hiljadarku pazarite litar jogurta, čija je cena od 75 do 112 dinara, litar zejtina od 140, kilogram šećera od 83, i ostaje još samo za veknu hleba. Ako imate sreće, na nekoj od akcijskih ponuda možete naći četiri viršle za 100 dinara.

Iako različite od radnje do radnje, u avgustu prošle godine naječešća cena junećeg mesa bila je 789, a svinjskog, na primer, krmenadli 389 dinara po kilogramu.

Kilogram krompira na zelenoj pijaci lane je bio 37 dinara, dok ove godine, u istom periodu, za to treba izdvojiti 50 dinara. Pakovanje čokolade od 100 grama, u zavisnosti od proizvođača, prethodnog leta mogo je da se kupi za oko 90 dinara, dok sada teško da ćete naći ovu poslasticu jeftiniju od 113 dinara.

Ako odlučite da se počastite voćem, moraćete da izdvojite 150 dinara za kilogram grožđa, crnog ili belog ili za kilogram jabuka.

U odnosu na prošli avgust poskupele su i cigarete, pa ukoliko imate tu ružnu naviku, krajnje je vreme da prestanete da pušite. Pakla cigareta je u proseku skuplja od kilograma sezonskog voća na pijaci.

I, naravno, naša računica podrazumeva da u kupovinu krenete peške, jer je u odnosu na prošlo leto poskupeo i gradski prevoz i benzin. Litar bezolovnog benzina kreće se od 154 do 157 dinara, a eurobezolovnog od 158 do 163. Litar eurodizela ćete, u zavisnosti od pumpe, platiti između 153 i 155 dinara. Dakle, za jednu crvenu prošlog leta ste mogli da sipate 7,7 litara bezolovnog, a sada svega 6,4.

Stručnjaci upozoravaju na to da ukoliko država ne odreaguje adekvatno, inflacija bi do kraja godine mogla da dostigne 10 odsto, ali sudeći po džepu građana, ovog leta je život u Srbiji skuplji mnogo više od toga u odnosu na prethodnu.

- I prošle godine je bilo sve skupo, ali sada, dok poplaćam račune, na pijacu mogu da odem samo dva puta do sledeće penzije, koja je, naravno, ostala ista. Evo pogledajte, jaja su 14 dinara! Ipak, sećam se da sam prošlo leto, kad ponesem 1.000 na pijacu, morala da zovem unuka da mi pomogne sa kesama, a sad toliko malo kupim za te pare da mogu i sama, ovako matora, da ponesem - kaže naša sugrađanka, koja u odnosu na ekonomske stručnjake ima malo konkretnije metode za merenje inflacije.

(A. Popović / Foto: M. Đorđević)

Video: Elektrodistribucija Srbije ulaže u očuvanje životne sredine

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA