DA SE NE ZABORAVI: Od "Oluje" prošlo 17 godina, sudbina nestalih i dalje nepoznata

  • 10

Parastos nastradalima u vojnoj operaciji "Oluja" održan je danas u Crkvi Svetog Marka, sa koje je patrijarh srpski Irinej poručio da opravdanja za takvo bezakonje i zločine koji su se desili sigurno nema.

Partijarh je okupljenima rekao da se obraća svima koji su postradali u jednom "bezumnom vremenu" i dodao da su stradala naša braća, sestre i deca samo zato što su bili Srbi i što su prihvatali pravoslavnu veru. On je rekao da sećamo mnogih koji su izgubili "svoje živote i svoje kosti rasuli u krajevima Banije, Like, Korduna i severne Dalmacije", koji su ostavili svoje domove u kojima su vekovima živeli i ostavili ih onima koji su im bili neprijatelji".

- Zašto se to desilo i zašto je tako bilo i ima li opravdanja za takvo bezakonje i zločine koji su se desili - sigurno da nema - rekao je patrijarh.

Parastosu su prisustvovali prvi potpredsednik Vlade i ministar odbrane Aleksandar Vučić, načelnik generalštaba VS Ljubiša Diković, pripadnici VS i brojni građani, među kojima je bio i ruski ambasadror Aleksandar Konuzin. Porodice nastradalih u "Oluji" položile su venac, upalili sveće na spomen-obeležje nedaleko od Crkve Svetog Marka.

U Srbiji i Republici Srpskoj danas se obeležava 17. godišnjica stradanja Srba u vojnoj operaciji "Oluja" u kojoj su hrvatske oružane snage, u sadejstvu s muslimanskim susedne BiH, ubile 2.650 i u egzodus naterale 340.000 ljudi.

Operacija "Oluja" predstavlja najmasovnije i jedno od najsurovijih etničkih čišćenja izvršenih u ratovima na prostorima bivše SFRJ, u kojoj su oko 62 procenta žrtava bili civili. U "Oluji" je na prostoru bivše Republike Srpske Krajine poginulo i nestalo blizu 2.000 Srba i proterano oko 220.000, a u akciji "Maestral", koja je bila njen produžetak, hrvatske oružane snage, u sadejstvu sa Petim korpusom muslimanske armije, ubile su još 655 i prognale oko 125.000 srpskih stanovnika s područja 13 opština u BiH.

Prema podacima "Veritasa", od 1.922 žrtve na području Krajine, 546 ili 28 odsto su žene, od toga su dve trećine starije od 60 godina. Ubijeno je i 19 osoba do 18 godina starosti, od toga devetoro dece uzrasta do 14 godina, dok je bez roditelja ostalo 1.772 dece.

- Ni dan-danas nije rasvetljena sudbina 975 osoba, od toga 674 civila, među kojima je 331 žena, dok Hrvatska i dalje izbegava ekshumacije iz poznatih grobnih mesta sa najmanje 413 posmrtnih ostataka i oteže identifikacije 263 ekshumirana - saopštio je "Veritas".

SNV: U javnom sećanju Hrvatske nema mesta za stradanje Srba

Ni 17 godina nakon "Oluje", u javnom sećanju u Hrvatskoj nema prostora za stradanja Srba, pa čak ni nakon što su međunarodne sudske institucije rekle svoje o karakteru i razmerima tog stradanja, ističe se u izjavi sećanja koju je javnosti objavilo Srpsko narodno veće, kao najviši organ srpske manjinske samouprave u Hrvatskoj.

SNV ističe da je "trebalo da prođu godine da bi se oni koji su počinili zločine počeli kažnjavati, ali je većina zločina do danas ostala nekažnjena".

- Posebno su ostali nekažnjeni zločini sistematskog uništavanja naselja, sistematskog onemogućavanja ili otežavanja povratka i zločini počinjeni prema povratnicima. Mnogi od onih koji su stradali ili se vode kao nestali još nisu identifkovani i dostojno sahranjeni - navodi se u izjavi.

Ni nepunih godinu dana od ulaska Hrvatske u Evropsku uniju nema ravnopravnog tretmana zločina i žrtava, dodaje se u izjavi SNV, koju je potpisao Milorad Pupovac.

Koštunica: Umesto da se pokolni pred žrtvama, Hrvatska slavi

Predsednik DSS Vojislav Koštunica izjavio je da "Oluja" predstavlja strašan zločin etničkog čišćenja koji je Hrvatska počinila nad srpskim narodom.

- Srbi Krajišnici su smišljeno ubijani i proganjani sa ciljem da kao narod budu potpuno iskorenjeni iz Hrvatske. Umesto da prizna ovaj zločin, pokloni se pred nevinim žrtvama, Hrvatska slavi kao pobedu surovo ubijanje nedužnih i sramno proganjanje nemoćnih ljudi - istakao je Koštunica.

On je dodao da je "Oluja" zločin, koji nikada ne može biti pobeda "nego najgori poraz i poniženje svake ljudskosti".

Lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma izjavio je da ta stranka smatra da EU treba da zabrani Hrvatskoj da slavi akciju "Oluja", jer se radi o nezapamćenom genocidu posle Drugog svetskog rata i da zbog toga takođe treba da im zabrani ulazak u Uniju.

- Gledao sam izveštaj hrvatskih državnika koji slave i ne stide se za nešto što je najveći zločin svih vremena - kazao je Marković.

I šef poslaničke grupe SPS Branko Ružić smatra da je krajnje vreme da EU zauzme stav o akciji "Oluja" i da preispita činjenicu da država koje treba da postane njena članica najsramniji dan u svojoj istoriji slavi kao državni praznik.

- Proslava zločina nije sigurno vrednost za koju se zalažu članice EU - rekao je Ružić.

(Telegraf.rs / Agencije)

Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Purger

    4. avgust 2012 | 15:03

    EU treba da zabrani Hrvatskoj da slavi akciju “Oluja”, jer se radi o nezapamćenom genocidu posle Drugog svetskog rata i da zbog toga takođe treba da im zabrani ulazak u Uniju. A Srebrenica i Vukovar smradovi lažljivi?

  • PravaIstina

    4. avgust 2012 | 19:44

    O čemu vi to pričate? VI uvijek okrenete priču i kažete ono najnevažnije, da nije bilo OLUJE NEBI VI BI MOŽDA I DAN DANAS RUŠILI NAM GRADOVE, UBIJALI DJECU I ŽENE , KAKO VAS NIJE SRAM? BANDO MEDIJSKA. Tko će platiti sve razrušene domove , crkve , ustanove koje ste vi napravili? tko će platiti 15000 nedužnih života koji ste vi počeli? vaš rat? OLUJA ĆE SE SLAVITI VJEČNO MAKAR NAM I ZABRANILI ULAZAK U EU!

  • Os

    4. avgust 2012 | 16:27

    e smradovi jedni smrdskii ,kakav nezapamceni genocid?? fuj gadovi jedni

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA