Groznica Zapadnog Nila u Srbiji: Urađeno je 500 analiza, evo gde su nađeni zaraženi komarci
U Srbiji još nema osoba koje su zaražene virusom Zapadni Nil, iako je on registrovan kod komaraca u Beogradu i Pančevu, koji ga i prenose.
PAŽNJA! Virus Zapadnog nila ponovo u Srbiji: Zaraženi komarci su na OVIM lokacijama
Ova groznica, kao što je Telegraf.rs već pisao, registrovana je kod našeg domaćeg komarca kuleks pipiens. Zasad je utvrđeno da zaraženih komaraca ima Beogradu i u Pančevu.
Bez obzira na to što su se pojavili komarci sa ovom groznicom, u Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" tvrde za naš portal da još nema zaraženih ljudi u ovoj sezoni.
Sa druge strane u Zavodu za biocide i medicinsku ekologiju preciziraju za Telegraf.rs da su komarci pozitivni na Zapadni Nil locirani na tri lokacije u Beogradu i četiri u Beogradu.
- Do sada je u Zavodu za biocide i medicinsku ekologiju obavljeno preko 500 analiza uzoraka komaraca na prisustvo virusa Zapadng Nila. Komarci pozitivni na prisustvo ovog virusa su pronađeni na tri lokacije u Beogradu - obala Dunava u Grockoj, Leštane uz kanal i Sremčica, i na četiri u Pančevu - u krugu bolnice, rit ispod mosta, u Valjevskoj ulici i sporskom centru na Misi - navode za naš portal u Zavodu za biocide.
U njemu objašnjavaju da su rezervoar virusa Zapadni Nil divlje ptice, i stanarice i selice:
- Ženke običnog komarca hraneći se krvlju zaraženih ptica, unesu virus u svoje telo. U telu komarca virus se umnožava i kada ženka komarca ubode čoveka može mu preneti virus.
Groznica Zapadnog Nila, inače je, virusno oboljenje, koje najviše podseća na grip. U Srbiji je prvi put registrovana 2012. godine.
Reč je o virusu koje se ne prenosi sa sa čoveka na čoveka, ni vazdušno, ni hranom, a ni seksualnim putem. Može se preneti jedino transfuzijom krvi. Protiv njega ne postoji specifična terapija niti vakcina.
Groznica Zapadni Nil u većini slučajeva prolazi neopaženo, međutim, ona može izazvati i veoma ozbiljnu kliničku sliku.
Naime, u 80 do 90 odsto slučajeva prolazi neopaženo, bez ikakvih simptoma. Osoba eventualno oseti umor, neraspoloženje i blagu temperaturu. Oko 15 odsto obolelih dobije srednju kliničku sliku praćenu groznicom, temperaturom, glavoboljom, mučninom, a ostatak dobije tešku odnosno menigocefalitis. Takva klinička slika uglavnom zadesi hronične bolesnike, a najviše kardiovaskularne.
Od ovog virusa na 1.000 pa i 10.000 zaraženih umre jedna osoba.
SIMPTOMI ZAPADNOG NILA:
Blaga klinička slika
- groznica
- glavobolja
- mučnina
- povraćanje
Teška klinička slika
- upala moždanih ovojnica
- upala mozga
MERE PREVENCIJE:
- Izbegavati boravak na otvorenom prostoru u vreme najveće aktivnosti komaraca (u sumrak i u zoru)
- Nositi odeću dugih rukava i pantalone tokom boravka u sredini koja odgovara razvoju komaraca (pored reka, jezera, kanala, bara, u šumi...)
- Prilikom boravka u prirodi koristiti repelente u skladu sa uputstvima proizvođača
- Postavljati zaštitne mreže na prozore i vrata
- Čišćenje manjih kanala od korova i otpadaka i održavanje protočnosti istih, da bi voda u njima bila čista
- Smanjiti brojnost komaraca oko kuća (pokrivati bazene, prazniti vodu iz saksija, kofa, burića, odbačenih guma i ostalih posuda) - Ukoliko je neophodno čuvanje vode, posude u kojima se ona lageruje prekrivati, kako bi se sprečilo polaganje jaja na površini vode
- Jednom godišnje proveriti da li su vertikale oluka zapušene
- Postaviti mreže na ventilacione otvore septičkih jama
(Lj. R. - lj.racic@telegraf.rs)
Video: Vučić dočekao predsednika Kazahstana Tokajeva ispred Palate Srbija
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mašina
Jel ovo vrijeme ne odgovara za zaprasivanje , nego cekaju da padne kisa pa poslije da kazu eee ne mozemo
Podelite komentar
ДУШАН
Може да пренесе ове вирусе а не може неке друге(сида,нпр)
Podelite komentar
rajko
Vojvodina je najugrozenija,pa mi nismo ni vazni,pazite na Beograd da ne dodje neki zarazeni komarac.
Podelite komentar