NAJEZDA ZMIJA U SRBIJI ZBOG PLJUSKOVA: Tačno u ovo doba dana i noći ih ima najviše (FOTO)
Zmije se pre i posle kiše, usled pada temperature, uvek sklone, a da pri rastu temperature uvek izlaze napolje kako bi se sunčale što im je bitno za kretanje
Posle kiše uvek dođe sunce, ali sa njim i zmije. Kiša koja je preksinoć padala, a koja se i večeras očekuje u Srbiji, mogu da pokrenu zmije, koje su već u velikom broju izmilele.
MESTA U SRBIJI U KOJIM IMA MNOGO OTROVNICA: Ujeda šarke se posebno pazite kad idete na ove lokacije!
NAJEZDA ZMIJA U SRBIJI: Bacite ovaj prah po dvorištu i zauvek će nestati
Nauka kaže da se one pre i posle kiše, usled pada temperature, uvek sklone, a da pri rastu temperature uvek izlaze napolje kako bi se sunčale. Upravo u tom trenutku njih i ima u najvećem broju na zemlji, ulicama, livadama...
Predsednik Udruženja za zaštitu gmizavaca i životne sredine "Poskok" Vladica Stanković, koji je ove godine imao nekoliko intervencija hvatanja zmija na jugu Srbije, objašnjava za Telegraf.rs da je u prirodi zmija da se povlače a pojavljuju posle kiše.
- U globalu, pre i posle kiše, kada se malo spusti temperatura one se odmah povuku i miruju dok se temperatura ne poveća. To je uobičajena njihova priroda jer su hladnokrvne pa kad padne temperatura slabije se kreću - objašnjava Stanković.
Prema njegovim rečima, ovi gmizavci se mogu pojaviti tačno u ovo doba dana - i pre zalaska sunca kao i ujutru oko deset sati. Napominje i da su ove trenutno visoke temperature, za njih dobre, tako da nemojte da se iznenadite ako ih sretnete i noću.
- Temperatura noću malo padne, a ima zmija koje se i noću šetaju i hrane se, jer imaju mačkolikasti oblik očiju pa dobro vide i po mraku.
Stanković navodi da zmije ne čuju već osećaju vibracije u prirodi, pa ako neko naleti na smuka ili poskoka i čuje njihovo šištanje da mu se skloni s puta.
- Oni šištanjem upozoravaju da ste blizu njih, kao zvečarka kad zveči. Šištanjem upozoravaju čoveka da su blizu njega i da se skloni. Ako se čovek laganim pokretima skloni, skloniće se i sama zmija s obzirom na to da nema većeg predatora i ukrotitelja od čoveka - kaže on i dodaje da se u našoj zemlji retko dešava da čovek umre od ujeda zmije:
- Više ljudi strada od stršljenja i pčele. Umiru, ali veoma retko, osobe slabijeg imuniteta, srčani i drugi bolesnici.
Ukoliko nekog ujede zmija, prema rečima našeg sagovornika, on odmah treba da istisne kao bubuljicu ranu kako bi se izbacilo što više otrova.
- Ukoliko dođe do ujeda, nezavisno da li je zmija otrovna ili ne, osoba treba da ostane prisebna, i da tu ranu istiska što pre i što više, kao i da se što pre javi lekaru. Ukoliko je osoba sama u prirodi obavezno treba da pozove lekare i da naglasi gde se nalazi za slučaj da padne - savetuje Stanković.
(Lj. R. - lj. racic@telegraf.rs)
Video: Vučić: Prijateljstvo Srbije i Mađarske je skovano teškim vremenima, utoliko je i njegova snaga veća
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Belac
Sad ipak otrov treba istisnuti a pre pardana u drugom tekstu kazu da se ni slucajno otrov ne istiska
Podelite komentar
Stojan Stojanovic Stojanov
Podvezat ranu inzad ujeda,iznad poveza'5cm raseci da otrov curi sa krvi napolje.jedino to ce ublazit dejstvo otrova.
Podelite komentar
Leonardo
Zmijoljubci zdravo ,zdravo ! Zmije treba cuvati jer su zakonom zasticene .
Podelite komentar