Šta morate da uradite ako izgubite na moru zeleni karton: Evo da li možete da se vratite u Srbiju bez tog dokumenta!

  • 11

Sezona je letnjih odmora, a za putovanje u inostranstvo tačnije za prolazak kroz određene zemlje potrebna je zelena karta iliti zeleni karton koja predstavlja dokaz da je vozilo osigurano i da će sva šteta koja se njime napravi u inostranstvo biti nadoknađena.

SJAJNA VEST ZA SRBE: Jedna jako važna stvar biće vam besplatna na letovanju!

VODIČ ZA PARADAJZ TURISTE: Kako da s malo para odete na more i uštedite dok ste tamo!

Kao i druga dokumenta, često se dešava da se i ovaj izgubi, pa se postavlja pitanje, šta ako, na primer, dok ste u Grčkoj u kojoj nije potrebna, izgubite zelenu kartu koja je neophodna da biste po povratku prošli kroz Makedoniju.

Iako se pretpostavlja da se može dokazati da ste imali zeleni karton, u slučaju gubitka, to je nemoguće. To, međutim, ne znači da nećete moći da prođete kroz zemlju u kojoj je neophodan.

Foto: amss.org.rs Foto: amss.org.rs

U Auto-moto savezu Srbije (AMSS) objašnjavaju za Telegraf.rs da u tom slučaju vozač u Makedoniji treba da kupi granično osiguranje.

- U slučaju da se zeleni karton kao prepis polise osiguranja izgubi u Grčkoj, vozač može u Makedoniji umesto njega da kupi na ulasku u zemlju granično osiguranje, koje će ga "pokriti" kroz tu zemlju. Na licu mesta nema načina da neko dokaže da je imao zeleni karton, to može samo po dolasku u svoju zemlju - kažu u AMSS za naš portal.

Foto: Tanjug/AP/Marko Drobnjaković Foto: Tanjug/AP/Marko Drobnjaković

Kako saznajemo, granično osiguranje košta oko 50 evra, i važi maksimum 15 dana.

Zelena karta, koja košta oko 2.000 dinara, osim za Makedoniju, potrebna je i za Bosnu i Hercegovinu, kao i za Rusiju, Belorusiju, Ukrajinu, Moldaviju, Tursku, Izrael, Iran, Albaniju, Tunis i Maroko.

Što se Crne Gore tiče, zeleni karton za nju nije neophodan za putovanje na osnovu Sporazuma o međusobnom priznavanju polisa obaveznog osiguranja između Srbije i Crne Gore.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Takođe, ova karta nije potrebna ni za Austriju, Bugarsku, Belgiju, Češku, Kipar, Nemačku, Dansku, Španiju, Estoniju, Francusku, Finsku, Veliku Britaniju i Severnu Irsku, Grčku, Mađarsku, Italiju, Irsku, Luksemburg, Litvaniju, Letoniju, Maltu, Holandiju, Portugaliju, Poljsku, Rumuniju, Švedsku, Slovačku, Sloveniju, Hrvatsku, Švajcarsku, Andoru, Norvešku i Island.

Zelenu kartu osiguranja izdaje osiguravajuće društvo kod kojeg je zaključeno obavezno osiguranje od auto-odgovornosti. Ona važi do isteka premije obaveznog osiguranja, a da bi se izvadila neophodni su polisa obaveznog osiguranja na uvid i saobraćajna dozvola.

Daljinac baner

(Lj. R. - lj.racic@telegraf.rs)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Squelch

    23. jun 2017 | 13:35

    Ako izgubiš zeleni karton u Grčkoj vratiš se preko Bugarske . Prosto rešenje.

  • br1

    25. jun 2017 | 12:55

    Ja bi makedoncima i crnogorcima trazio krvnu sliku,krstenicu i svedocanstvo osnovne skole na ulazu u Srbiju!

  • Logika

    23. jun 2017 | 13:45

    Pa ako je imao kad je ulazio u makedoniju 7-10 dana prije znaci da nije mogao uci ako je nema. E sad, posle 7-10 dana kad se vraca nema logike da ne mogu znati dal je imao neka provjere kad je usao u zemlju i da nije imao ne bi ga pustili. Tako da mogu ali nece

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA