Nemica Vivijen i Holanđanin Boudven pokrenuli biznis u Srbiji: Kažu da im je pomoć potrebna, a teško je pronaći radnike

  • 12

Budućnost srpske poljoprivrede mogla bi da se nađe stepenik iznad organske proizvodnje hrane-u inovativnoj metodi biodinamike, a dokaze za to nude Nemica Vivijen Šaidler i Holanđanin Boudven Kihls u Jaloviku kod Šapca, pišu "Večernje novosti".

ŠTA SVE MOŽEŠ S DVA VOLA I JEDNIM KONJEM: Ovako to radi Dule Zemunac (VIDEO)

Ovaj neobičan par doseljenika podigao je biodinamičku farmu u netaknutoj prirodi pitomog sela, gde pored njihovo dvoje dece, slobodno i zdravo, zajedno rastu jagode i tikvice, šljive i salate, razne žitarice, ali i stare pasmine koza i buša goveda.

Bajkovito mesto, tek je malo zaklonjeno od glavnog puta i to samo bujnim rastinjem, koje je u ovo doba godine od očiju prolaznika zaklanja neobičnu farmu i njene vlasnike.

U skromnoj seoskoj kući Vivijen i Boudven kuvaju kafu i doručkuju sir i mleko iz sopstvene proizvodnje, tek pošto su završili hranjenje životinja.

Na osunčanom platou ispred praga, samo u majici i pelenama, igra se njihov 17-mesečni sin Antonin, a ćerku Karlu je vaspitačica upravo odvezla u vrtić .

- Ljudi su ovde dobri i znaju da ne možemo da postignemo sve zbog posla na farmi, pa nam pomažu, a eto, vaspitačica svrati po devojčicu kad god može - počinje Vivijan priču o Srbiji za "Večernje novosti" i dodaje:

Foto: Facebook Foto: Facebook

- Pomoć nam je potrebna u poljskim radovima i oko stoke, i stalno smo u potrazi za volonterima, kako bismo obradili 17 hektara zemlje, na koliko se trenutno prostire naša farma. Unapređujemo je u svim segmentima i očekujemo da bude ekonomski nezavisna, što je, naravno, san svakog farmera.   

Vivijen je ispričala kako je u Srbiju došla kao volonter, sada već daleke 2004. godine, odmah nakon što je u Nemačkoj završila četvorogodišnji program edukacije iz biodinamike.

Radila je kao podrška proizvođačima organske hrane po srpskim farmama. Svideli su joj se zemlja i ljudi, pa je već 2008. godine izabrala svoje parče neba i - zemlje, i sa Boudvenom se trajno nastanila u Jaloviku.

Na pitanje zašto živi u Srbiji, odgovara kontrapitanjem:

- A zašto vi živite ovde? Rođeni ste ovde?! I moja su deca ovde rođena. 

Foto: Pixabay Foto: Pixabay

Vivijen nema nikakvih ograničenja ni što se domovine tiče, a upravo takva je i njena životna filozofija, ali i nauka kojom se bavi.

Ako se biljke razbole, Vivijen ih ne leči nego razmatra gde je pogrešila.

- Farma je organizam, a biljke sadimo po plodoredu, što je jedina zaštita. Sada mogu da kažem da nemamo mnogo štetočina i to je fantastično - ponosna je Vivijen.

Ipak, Nemica i Holanđanin imaju i svojih muka.

Foto-ilustracija: Foter/net_efekt Foto-ilustracija: Foter/net_efekt

Neophodno im je da nabave mašinu za okopavanje povrća. Kupili su je, ali im stoji u Nemačkoj, i to zbog komplikovanih procedura oko carine.

Vape za porodicom koja bi došla da živi i radi na farmi.

- Mnogo je teško pronaći zainteresovane za ovaj posao. Mnogo je porodica koje žive loše, prave nove dugove, isključuju im vodu i struju, ne znaju kako će othraniti decu. Ovde sa nama mogli bi da žive veoma radosno i opušteno. Mi nemamo subvencije, ali ni velikih dugova. A fali nam radna snaga jednako kao i mehanizacija - ističe Vivijen.

Daljinac baner

(Telegraf.rs/Večernje novosti)

Video: Palo prvo ovogodišnje skijanje na Torniku, gužva kao u košnici: Sjajne slike zimske idile

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Serbe

    22. jun 2017 | 23:28

    Nasi bjeze na zapad a stranci treba da nam vode biznis.Jadni smo i sve vise je ne radnika.....

  • Jaa

    22. jun 2017 | 23:25

    Eto, njima valja selo, a nama ne valja.

  • Milo

    22. jun 2017 | 23:24

    Oni iz blagostanja u selo, a naši iz sela u grad, da budu sirotinja u njemu.Čudni su putevi ljudski.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA