Suđenje za paljenje američke ambasade počelo incidentom: Jedan od optuženih udaljen zbog radnog odela!
U pitanju je građevinski radnik koji je imao nameru da u sud uđe u radnom odelu
Ponovljeno suđenje optuženima za paljenje američke ambasade 2008. godine u Beogradu posle mitinga "Kosovo je Srbija" počelo je danas u Višem sudu u Beogradu, a događaj je startovao zabranom ulaska u ovu državnu instituciju za jednog od njih. Naime, Dejanu Vučkoviću nije dozvoljeno da prisustvuje suđenju zbog navodnog nedoličnog oblačenja.
Počinje ponovoljeno suđenje za paljenje ambasade SAD: Incident iz 2008. još nije dobio epilog
Kako Vučković radi kad građevinski radnik, danas je uspeo da izađe sa posla i na suđenje je došao u radnom odelu, što je sudiji zasmetalo. Nakon većanja, doneta je odluka da se njegov slučaj od danas vodi odvojeno, a Vučković je ostao ispred suda.
Za ostale, sudski postupak se odvijao neometano. Optuženi su rekli da su nevini, da ne razumeju optužnicu, ni šta im se tačno stavlja na teret.
- Pred američku ambasadu smo stigli kada je ona već gorela, i nismo bacali kamenice, niti bilo koje druge predmete - glasila je njihova odbrana.
Advokati odbrane dodali su da tužioci do sada nisu izneli nijedan dokaz protiv okrivljenih, da je optužnica pravno loše napisana jer ima dosta neodređenih elemenata koji su bitni za sam slučaj.
- Negde se govori o tome da su kamenice i drugi predmeti bacani, negde da su bačeni, okrivljene niko nije video da su zapalili ambasadu, niti se to vidi na kameri - čulo se iz klupe advokata odbrane.
Kako kažu, ovako napisanom optužnicom okrivljenima se stavlja na teret to što su bili deo mase. Takođe, u optužnici se navode konkretna lica, ali i NN lica, pa nije jasno da li su NN lica palila ambasadu ili se to, ipak, stavlja na teret okrivljenima koji su danas iznosili svoje odbrane.
Advokati odbrane tužiocu zameraju i što se nijednom optuženom na teret ne stavlja konkretno delo, nego se sve pretpostavlja.
- Pred američkom ambasadom se uvek nalaze policija i obezbeđenje sa prstom na obaraču na puškama. Tog dana, kada je ambasada zapaljena, policije nije bilo. Kako je to moguće? Ko ih je sklonio? Takođe, postupak je pokrenut tek 2012. godine. Pune 4 godine je neko čekao - rekao je advokat odbrane Želimir Čabrilo.
Ovo je inače treći pokušaj da se suđenje održi, jer su prethodna dva odložena u februaru i maju zbog izostanka branioca, odnosno dvojice optuženih.
Suđenje se ponavlja po nalogu Apelacionog suda u Beogradu koji je prošle jeseni delimično ukinuo prvostepenu presudu zbog nerazumljivosti i protivurečnosti.
Ukinutim delom presude optuženi su bili osuđeni na uslovne kazne od šest do 10 meseci zatvora zbog teškog krivičnog dela protiv opšte sigurnosti, dok je za nekoliko optuženih Apelacioni sud potvrdio kazne zbog nasilničkog ponašanja.
Na optuženičkoj klupi na ponovljenom suđenju našli su se Ðorđe Tomin, Nikola Kosanović, Filip Backović, Dragan Marinkov, Marko Novitović i Milan Tomas, dok će Vučković (zbog nedoličnog oblačenja) biti saslušan naknadno.
Oni su optuženi da su ispred objekta ambasade Sjedinjenih Americkih Država "opšte opasnom radnjom izazvali opasnost za život i telo ljudi i imovinu veceg obima".
Terete se da su nakon mitinga ispred Skupštine Srbije "Kosovo je Srbija", oko 18:30 sati organizovano došli do američke ambasade i gadali je kamenicama, bakljama i drugim predmetima i tako izazvali požar u kojem je poginuo Novosađanin Zoran Vujović.
Ambasada SAD u ovom postupku nije tražila odštetu, kao ni porodica Vujovića, koji je izgoreo u požaru u ambasadi. Više javno tužilaštvo u Beogradu je pre tri godine pokrenulo preistražni postupak o tome ko je i kakve propuste u policiji napravio tokom i nakon obezbedivanja mitinga "Kosovo je Srbija".
Suđenje će se nastaviti 21. jula.
Video: Vuk Vidor za Telegraf.rs o uzbudljivoj izložbi koja nas očekuje u Comtrade-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nikola je HN
Kada će početi suđenje za bombardovanje Beograda od strane SAD. Oni zapeli za ambasadu!!!
Podelite komentar
Jeretik
Radnik je hteo da udje u radnom odelu , radnici su gladni ( nebitno za sudiju ) , goli i bosi (ovo je to neprimereno).
Podelite komentar
Jeretik
Radno odelo je neprimereno odevanje , sudije ne prihvataju nista sem odela , masne i pune tasne .
Podelite komentar