Plave koverte poslate iz vojske uznemirile građane Srbije: Evo šta tim povodom kažu iz Generalštaba
Hiljade vojnih obveznika dobile su prethodnih nedelja poziv da se jave na redovnu obuku rezervnih vojnih sastava, a prema ranijim pisanjima medija, ta obuka može da traje od dva dana do tri meseca. Plave koverte izazvale su burne reakcije među građanima Srbije, a evo šta o tome kažu iz Generalštaba
Planovi pozivanja i obučavanja rezervnog sastava Vojske Srbije donose se unapred tako da su neistiniti navodi da su iznenada pristigle "plave koverte" sa pozivima, izjavio je načelnik Odeljenja za obuku Uprave za obuku i doktrinu Generalštaba Vojske Srbije pukovnik Boško Zorić.
Zorić, koji je juče bio na samostalnom automatizovanom strelištu "Peskovi" u blizini Požarevca, gde je u toku obuka lica iz rezervnog sastava Beogradske brigade, kaže da Generalštab pravi srednjoročne planove pozivanja i obučavanja rezervnog sastava.
Kako je saopštilo Ministarstvo odbrane, Zorić je objasnio da je trenutno na snazi plan koji obuhvata period od 2016. do 2018. godine, a sledeće godine radiće se novi plan koji će obuhvatiti srednjeročni period od 2019. do 2021. godine.
- U tom planu definišemo broj obveznika rezerve, koje ćemo pozivati u narednim godinama. Na osnovu našeg plana, jedinice izrađuju svoje srednjoročne i godišnje planove i obuke rezervnog sastava - naglasio je Zorić i naveo da svi ti planovi stupaju na snagu u septembru ili oktobru tekuće godine za narednu kalendarsku godinu.
Zorić je u nedelju obišao segment obuke - pripremno gađanje iz pešadijskog oružja i uvežbavanje minobacačkog voda u vatrenom dejstvu na poligonu "Peskovi" a govoreći o značaju obuke pripadnika rezervnog sastava, istakao je da je reč o sastavnom delu obuke Vojske Srbije, koju čine mirnodopski i ratni sastav, odnosno, onaj koji se popunjava iz rezerve.
- Ovde imamo priliku da iz razgovora sa licima iz rezervnog sastava saznamo da su oni služili vojni rok pre deset ili petnaest godina, pa je evidentno da je tu potrebna višednevna obuka da bi se oni vratili u trenaž - kaže Zorić.
Kako je naveo, vojni obveznik, po važećem Zakonu o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi, može u toku jedne kalendarske godine biti pozvan 15 dana na obuku, odnosno, 90 dana na vojnu vežbu, kada je reč o pasivnoj rezervi.
Kaže i da svakom pripadniku koji je pozvan na obuku ili vojnu vežbu prvo sleduju troškovi putovanja, od mesta prebivališta, do lokacije svoje jedinice, a u zavisnosti da li su vojni obveznici zaposleni ili ne, pripadaju im različite nadoknade.
Onima koji nisu zaposleni, dodaje, pripada naknada koju propisuje Vlada Srbije.
Lica koja su zaposlena, primaju platu kod svog poslodavca, koju Ministarstvo odbrane refundira poslodavcu, objasnio je pukovnik Zorić dodajući da, za pripadnike rezervnog sastava, koji su podoficiri i oficiri, sleduje još i naknada za službeno i trupno putovanje za vreme boravka u jedinicama Vojske Srbije.
Prema njegovim rečima, za ljude koji su više puta pozivani na obuku, koji su u skorije vreme služili vojni rok pod oružjem, potrebno je manje vremena da dostignu te standarde.
Komandant Komande za razvoj Beogradske brigade pukovnik Miroslav Stefanović je rekao da se u sklopu redovnih aktivnosti u planu rada Komande za 2017. godinu sprovodi niz aktivnosti sa ciljem poboljšanja gotovosti Beogradske brigade.
- Aktivnosti se odvijaju od pojedinačnog pozivanja radi saopštavanja ratnog rasporeda, preko obuke lica za uspešno izvršenje mobilizacije i obuke jedinica iz ratne jedinice nivoa čete i voda - kaže Stefanović.
Jedna od takvih aktivnosti, dodaje, odvija se upravo ovih dana na poligonu "Peskovi", a reč je o obuci jedne pešadijske čete po svim pitanjima, prilagođavajući aktivnosti strukturi ljudstva koje sačinjava četu.
- Kao komandant sa zadovoljstvom mogu da kažem da su sva lica iz rezervnog sastava, od kojih su neki pre više od decenije služili vojni rok, uz našu pomoć, za vrlo kratko vreme formirali jedan izuzetno pouzdan kolektiv, uz prilagođavanje aktivosti njihovim psihofizičkim sposobnostima - naglašava pukovnik Stefanović.
Jedan od "rezervista" koji je na redovnoj obuci na "Peskovima" je i rezervni pešadijski potporučnik Dejan Lović, mašinski inženjer zaposlen u JKP "Beogradske elektrane".
- Ovde smo već desetak dana, i uz pomoć aktivnih oficira obnavljamo svoja znanja koja smo stekli tokom redovnog služenja vojnog roka, pa uz druženje polako uvežbavamo ono što nismo znali - kaže Lović dodajući da je prošle godine dobio poziv, kada mu je saopšten i ratni raspored.
On ističe da mu dolazak na redovnu obuku nije teško pao, već to smatra kao normalnu dužnost svakog punoletnog građanina.
- Atmosfera je kao kad smo bili u vojsci, samo smo sada malo stariji, imamo malo više sedih i koji kilogram više, ali sve je sada prilagođeno nama, tako da nema nikakvih problema - ističe Lović.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Crni gruja
Prvo oni sto uopste nisu sluzili, posle oni sto su sluzili u bibliotekama. A ja koji sam ratovao '99 na kraju.
Podelite komentar
vulpes vulpes
Sta znaci "vojno sposobni", kako kaze MO? Da li to znaci "zdravstveno sposobni"?Ako je tako onda zdravstveno sposobni nisu SAMO oni koji su sluzili vojsku u kasarni. Postoje vojno sposobni koji su sluzili vojsku u kasarni, 24 sata sedam dana u nedelji, mesecima ili vise. Postoje jednako vojno/zdravstveno sposobni koji su sluzili civilni rok, nekoliko sati dnevno pet dana u sedmici, npr, dva sata dnevno u biblioteci. Postoje i jednako vojno sposobni koji nisu sluzili vojsku, jer su pod razlicitim izgovorima tu obavezu odlagali do momenta ukidanja te obaveze. Ovi treci nisu imali ama bas nikakvu obavezu i nemaju je i dalje. Sve tri grupe cine jednako zdravi("vojno sposobni"), ali izmedju onih koji su sluzili vojsku u kasarni na jednoj strani i druge dve grupe postoji potpuna neravnopravnost. Ovde je problem u tome sto neki(koji su sluzili vojsku u kasarni) imaju sve moguce obaveze, a neki drugi(koji su izbegli da je odsluze ili koji su sluzili civilno) nemaju bas nikakve. Zasto obaveze imaju samo oni koji su sluzili vojsku u kasarni, a jednako vojno sposobni koji su izbegli da je odsluze ili koji su sluzili civilno nemaju bas nikakve obaveze? Cak i u slucaju elementarnih nepogoda(poplave, zemljotresi) bivaju pozivani oni koji su sluzili kao vojnici, a oni koji su to izbegli ili su sluzili civilno sede u kaficima i podsmevaju se kako su "zavrnuli drzavu". Da li se prigovor savesti odnosi i na lopatu i asov? A tek zdravi i pravi koji su izbegli bilo kakvo sluzenje? Da li bi za rad poput onog na nasipima trebalo prvo pozivati vojno sposobne "bez obaveza", a tek na kraju one prve? Da li jedina razlika u odnosu na obaveze treba da bude na temelju razlika u zdravstvenoj sposobnosti ili na nekim drugim, cudnim, sada prisutnim kriterijumima?
Podelite komentar
Bokibinsr
Kada posaljete ove nesposobne klince koji nisu sluzili ili su sluzili civilno vojsku!Onda mogu ja.A ovako mozete da mi poljubite vrsnjaka i idem u zatvor a na vojnu vezbu NECU.Bio sam 99-te i mrs.Ni za to nam pare niste dali
Podelite komentar