PRAVA ISTINA O PLAVOM KITU U SRBIJI: Ne može da se skine putem aplikacije, opasnost vreba na pretraživaču!
Državna sekretarka u Ministarstvu telekomunikacija Tatjana Matić izjavila je za RTS da video-igrica "Plavi kit", čiji je konačni zadatak poziv na samoubistvo, ne može da se nađe na "Gugl pleju", ali da tamo postoji druga igrica sa istim imenom i da to nije ona od koje se strahuje.
RTS navodi da, iako su postojale sumnje da su neka deca uspela da skinu aplikaciju, policijskom istragom nije utvrđeno da se igra "Plavi kit", čiji je konačni zadatak poziv na samoubistvo, pojavila u Srbiji.
Iz Vlade poručuju da na internetu može da se nađe i instalira aplikacija za igricu "Plavi kit", ali da ona s onom koja se pojavila u Rusiji i u kojoj se od učesnika, najčešće dece, traži da se povređuju i na kraju izvrše samoubistvo, nije u vezi.
OPASNA IGRICA NIJE NA GUGL PLEJU
- Osnovna razlika je pre svega što vi tu igricu koja je opasna ne možete da nađete na ''Gugl pleju''. Ovo je igrica koja je ozloglašena i nalazi se na dark-vebu. Reč je o grupi koja se stvara, u koju se ulazi pod određenim uslovima. Mi još nismo nijedan takav slučaj uspeli da identifikujemo u Srbiji - navela je Matićeva.
Ona je kazala da nema razloga za paniku i da je Ministarstvo telekomunikacija u kontaktu sa inspektorima za visokotehnološki kriminal.
- Da, postojale su indikacije da su određena deca uspela da skinu aplikaciju, ali to istragom nije dokazano. Bile su dve prijave, devojčica iz Bečeja i dečko iz Plane crtali su olovkom.
- Devojčica ima određene psihičke probleme i crtala je hemijskom olovkom po ruci. Aplikacija ''Plavi kit'' postoji pod tim imenom na ''Gugl pleju'', ali nije igrica od koje strahujemo. To su dve različite igrice, samo imaju isto ime - istakla je Matićeva.
POLICIJA APELUJE NA RODITELJE DA OBRATE PAŽNJU
RTS je ranije danas, na osnovu saznanja, javio da je u Odeljenju za visoko tehnološki kriminal bečejske policije zabeležen prvi slučaj koji ima veze sa video-igricom "Plavi kit".
Navedeno je da je 12-godišnja devojčica, koja kaže da je igricu instalirala na Gugl aplikaciji na mobilnom telefonu svoje majke, stigla do trećeg nivoa u igri i na njenom telu uočen je crtež u obliku kita koju učesnici u internet igrici crtaju na svom telu.
Nema vidljivih povreda na njenom telu, a iz policije je apelovano na roditelje da proveravaju aplikacije na mobilnim telefonima i tabletima svoje dece i ako primete aplikaciju te video-igrice, odmah obaveste policiju.
PRAVA OPASNOST JE NA GOOGLE PRETRAŽIVAČU
Prava opasnost vreba na Google pretraživaču, gde je moguće izguglati pravu, opasnu igricu Plavi kit. Ono što zabrinjava jeste količina dece u svetu koja pogođena najcrnjim mislima pišu na Tviteru da im je potreban moderator koji će im davati zadatke, a koji dalje vode do smrti.
Pazite šta vaša deca guglaju, jer je ova opasna igrica uzela maha.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
SRBIJA
Meni nije jasno koliki su mentoli ta da izvrsavaju zadatke te igrice. Pazite, ne radi se tu samo o deci koja ne znaju posledice samopovredjivanja, skakanja sa zgrada itd. Ja nisam cula slucaj da se ubilo dete od 6,7 godina,vec deca preko 13,14 godina.
Podelite komentar
Goxy®
Zasto bi ja ispunjavao zadatke opasne po zivot, ne razumem...
Podelite komentar
Koala
Koja je ta budala dami neko kaze dase sam povredim ili skocim odnekud i to da uradim pa ja ako to poslusam ja i netreba da zivim jer za moj pojam tajvi su maloumni onda nek skacu kad nisu za zivit kao normalan narod
Podelite komentar