Čudotvorna ikona Presvete Bogorodice u Peći: Bila je u rukama Svetog Save, narod joj 8 vekova dolazi na poklonjenje (FOTO)
U Pećkoj Patrijaršiji u Crkvi Bogorodice Odigitrije, zadužbini arhiepiskopa Danila II, u bogato ukrašenom tronu stoluje čudotvorna ikona Bogorodice Pećke kojoj verni narod na poklonjenje dolazi već osam vekova.
Sve lepote južne srpske pokrajine: Pogledajte kako se Kosovo menjalo u poslednjih 100 godina (FOTO)
Кrasnica Pećka, kako je narod iz milošte zove, jedna je od najvećih srpskih svetinja koju je naš Sveti Sava dobio na dar prilikom hirotonije u prvog srpskog arhiepiskopa.
Lik Bogorodice Jerusalimske je „prvoživopisan rukom apostola i jevanđeliste Luke“ u “Getsimaniji kraj groba Presvete Bogorodice, 48. godine”.
Njen lik je predstavljen sa vencem od likova dvanaestorice apostola po obodu i četvorice svetih ratnika i velikomučenika: Georgija, Dimitrija, Prokopija i Merkurija u osnovi.
Vizantijski car Lav Mudri je 460.godine preneo u Carigrad gde je boravilla u hramu Majke Božije do 898. godine kada je preneta na Кrim u grad Herson, zapisano je da je dočekao sveti knez Vladimir, koji se pred njom krstio.
Sa Кrima je vek kasnije preneta u Novogorod 989, odakle je preneta u Nikeju.
Prema jednom predanju, posle dobijanja samostalnosti srpske crkve sa statusom arhiepiskopije (1219) Vaseljenski patrijarh Manojlo I Carigradski je imenovao Svetog Savu za prvog srpskog arhiepiskopa od koga je dobio na dar.
Prema drugom predanju ikona je iz Novogoroda vraćena u Jerusalim. Patrijarh Jerusalimski Atanasije je darovao Svetom Savi, nakon što mu se u snu javila Bogorodica i rekla da mu je da za njegovu ličnu sreću i sreću srskoga naroda.
Sveti Sava je ikonu doneo u Žiču. Sa prenosom sedišta srpske arhiepiskopije u Peć dvadesetih godina 13.veka stiže i ikona
Presvete Bogorodice od kada se zove Pećkom, gde do danas stoluje u svom tronu, okićena dragocenim darovima koji joj narod iz zahvalnosti za pomoć prinosi.
“Кrasnica milolika” čuvarka zemlje Кosovske u vekovima robovanja, utešiteljica i pomoćnica u svakoj nevolji svojom blagodatnošću je pomagala pripadnicima svih konfesija koji su joj sa verom pristupali.
U prošlosti je na praznik ikone Bogorodice Pećke nošena u litiji kroz grad, u toku vaskršnjeg posta od kuće do kuće srpskih domaćina koji su je svečano dočekivali, u nekim domovima je konačila – noćila, nad njom se bdelo čitale molitve, kako bi se prizvao blagoslov božiji na domove, da umnoži zemaljsko i nebesko izobilje ljudima koji žive u ovom gradu i onima koji se sabiraju u svetom hramu.
Mitropolit Mihailo je 1894. godine posvetio akatist Pećkoj ikoni Presvete Bogorodice, sa pripevom: “Raduj se zaštitnice i spasiteljko roda srpskoga, krstonosnoga!”
Odlukom Svetog Arhijerejskog Sinoda na majskom zasedanju 2011.godine praznik ikone Bogorodice Pećke, koji je do tada obeležavan lokalno dobija opšte crkveni karakter i određeno je da se proslavlja, sutradan po Vaznesenju Gospodnjem – Spasovdanu.
(S. Simić)
Video: Plenković: Zgroženi smo tragedijom u školi u Prečkom, učenici su zbrinuti u bolnicama
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sale1971
Vavilon veliki
Podelite komentar
victoria
Apostol Luka nije slikao ikone. Cista laz. Apostoli i Isus su bili protiv idolopoklonstva kao i hriscani sve do cara Konstantina. On kao paganin je uveo obozavanje ikona pocetkom cetvrtog veka.
Podelite komentar