DOLETELA PO MLADOŽENJU: Ženka beloglavog supa Sara se vratila u Uvac iz Izraela (FOTO)

 
  • 0

Prešla je 2.000 kilometara kako bi se vratila u zavičaj u potrazi za mestom na kome će sviti ljubavno gnezdo

Sara, ženka beloglavog supa koja je nedavno sa Golanske visoravni doletela na Balkan, usijala je internet vezu između Fondacije za zaštitu ptica grabljivica i izraelskih ornitologa.

Pogledajte Srbiju očima beloglavog supa (FOTO)

Ova ptičurina Srbiji godišnje zaradi 60.000 evra!

Prešla je 2.000 kilometara kako bi se vratila u zavičaj u potrazi za mestom na kome će sviti ljubavno gnezdo.

- Sara je ženka uhvaćena u klopku 1. novembra 2012. u Nacionalnom parku "Gamla" u Izraelu kao mlada ptica. Imala je godinu dana. Stavljen joj je satelitski odašiljač na krilo da bi bila praćena. Posle pet godina provedenih u Izraelu, Sara je ovih dana stigla na Uvac.

- Kako su beloglavi supovi zavičajne ptice, a mladunci do polnog sazrevanja imaju običaj da krstare nebom do Bliskom istoka, pa i dalje, pretpostavljamo da se vratila na mesto gde se izlegla, odnosno na Uvac. Sada smo stalno na vezi sa kolegom Ohadom Hadzofeom iz izraelskih Nacionalnih parkova.

- On prati njeno kretanje na Uvcu preko satelita i izveštava nas. Trenutno Sara leti nad Uvcem, odleprša do Zlatibora i Peštera, pa se vrati - objašnjava dr Saša Marinković, iz Fondacije za zaštitu ptica grabljivica.

Foto: Wikimedia/Pierre Dalous Foto: Wikimedia/Pierre Dalous

Saru su obeležili u Izraelu, a za ovog jedinog supa sa Uvca se s pravom veruje da se posle višegodišnjeg lutanja vratio u zavičaj da se gnezdi.

- Beloglavi supovi jaja legu krajem januara ili početkom februara, tako da je Sara za ovu godinu "zakasnila", ali je već polno zrela, pa očekujemo da će naredne godine pronaći partnera i sneti jaja na Uvcu - kaže Marinković za glaszapadnesrbije.rs.

Kako ističe, savremene tehnologije na kojima počiva satelitsko praćenje postaju glavno sredstvo u zaštiti jedinki najugroženijih životinjskih i ptičjih vrsta.

Foto: Wikimedia/Carlos Delgado Foto: Wikimedia/Carlos Delgado

- Preko naše zemlje preleće sve veći broj roda, zlatovrana, orlova krstaša koji se satelitski prate. Mi sarađujemo sa državama koje imaju zakupljene satelite i od njih dobijamo poneku informaciju. U Srbiji smo postavili jedan odašiljač na beloglavog supa Konstantina na Uvcu, ali je on uginuo krajem 2015. godine - kaže Marinković.

Prema Marinkovićevim rečima, jedan od retkih primera ulaganja u zaštitu ugroženih vrsta u Srbiji je program zaštite beloglavog supa u Prirodnom rezervatu "Uvac". Kako kaže, verovalo se da će ta vrsta nestati na području naše zemlje.

Problem je što je u Rezervatu "Uvac" ponestalo prostora za gneždenje beloglavi supova, pa je Institut za biološka istraživanja "Siniša Stanković" pokrenuo 2009. godine program naseljavanja ovih ptica na Staru planinu, gde je beloglavi sup nekada živeo. Finansiranje programa je obustavljeno 2011. godine jer je ukinut Fond za zaštitu prirode Srbije, ali projekat nije, mada stagnira.

Daljinac baner

(Telegraf.rs)

Video: Građani Apatina ne misle da će biti većih problema zbog većeg vodostaja Dunava

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA