Kvadrat u novogradnji poskupeo za 350 odsto u poslednjih 16 godina!
Dok je u 2000. novoizgrađeni kvadratni metar iznosio 410, u 2016. skočio je na 1.850 evra. Prema rečima stručnjaka trend poskupljenja zasigurno će se nastaviti i u narednim godinama.
To je jedan od razloga zbog kog mnogi građani hvataju "poslednji voz" i baš sada se odlučuju za kupovinu stana. Drugi razlog je rekordno niska kamatna stopa na stambene kredite, iz kojih čak dve trećine kupaca u Srbiji finansira nekretnine.
- Povoljnim uslovima kreditiranja pogoduje i niska vrednost Euribora od trnutno minus 0.2 odsto, a koji svakako utiče na formiranje finalne vrednosti kamaten stope na kredite u evrima. Prognozira se da ova vrednost u skorijoj budućnosti neće drastično menjati. Zbog toga je ovo najbolji mogući trenutak za podizanje stambenog kredita - kaže Nebojša Pantelić, direktor funkcija Upravljanje mrežom i Stanovništvo Vojvođanske banke koja u ovom trenutku nudi jednu od najnižih kamatnih stopa za stambene kredite na tržištu.
On dodaje i da je podizanje kredita velika životna odluka, kojoj bi građani trebalo da pristupe ozbiljno.
- Prvi korak je da klijenti dobro izračunaju da li mogu redovno da servisiraju rate kredita. Drugi je da obiđu što više banaka, raspitaju se o svim uslovima i zatraže procenu troškova za podizanje i obradu kredita. Ovi izdaci variraju od banke do banke i razlika neretko iznosi i po nekoliko hiljada evra za isti iznos kreditiranja - objašnjava Pantelić i dodaje da:
- Banke prihvataju kao predmet kupovine nepokretnosti i u novogradnji i staroj gradnji, pod uslovom da te nepokretnosti ispunjavaju zakonom proisane uslove da se na njima može uspostaviti hipoteka. Zato je za klijente od velike važnosti da pre kupovine konsultuju ili stručnjake u toj oblasti ili dodju u svoju matičnu banku gde će podneti zahtev za stambeni kredita, a stručne službe banke će u redovonoj proceduri izvsiti potrebne kontrole kako bi se proverilo i utvrdilo da li je neka nepokretnost pogodna ili ne za uspostavljanje hipoteke a samim tim i da bude predmet kupovine putem stambenog kredita.
(Telegraf.rs/PR)
Video: Stiže novi sneg u Srbiju i to već narednih dana: Zabeleće se i OVI gradovi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Djole
Sve je to lepo ,ali prodaja stoji u ovo trnutku ima 35.000 ne prodatih nekretnine u Srbiji. Prodaju se samo ekluzivne neretnine po viskoim cenama ,jer oni koji imaju pare moraju na neki nacin da ih legalizuju pa je najjednostavnije kroz nekretninu. Sa druge strane agencije deru uzmu 4% od kupca i prdavca zajendo to jest po 2% a drzava samo 2,5 na staru i 10% na novu uz mogucnost povrata pdv... sto znaci da je mafija i dalje u prednosti da li se radi o ovima sto peru pare pa nabijaju cene ili ovi sto deru tj agencijska provizija... to je se suludo . realna cena m2 u beogadu se krece od 700- 2000 eura sve preko toga je pranje para
Podelite komentar
Boris
Živim u Melburnu i kupio sam kuću 2000 godine i za nju dao $160,000.00. Danas moja kuća vredi milion i sto hiljada. 2000te satnica mi bila $23 a danas $30. Cene nekretnina su mnogo brže rasle pa danas prosječni radnik ne može da kupi kuću. Beograd je još uvijek jeftin grad.
Podelite komentar