Zastavu Srbije iz 1835. nikada nećete zaboraviti: Dve svetske sile tražile su da se menja kroz istoriju (FOTO)

 
 ≫ 
  • 1

Ubrzo nakon pada Sretenjskog ustava, Miloš Obrenović je zahtevao od Visoke porte da izradi novi ustav (u istoriji poznat kao Turski ustav). Na Milošev zahtev, novi ustav sadržao je član o zastavi i grbu

Zastava koja je predstavljala našu zemlju u vreme kada je donet Sretenjski ustav, 1835. godine, izazivala je brojne kontroverze - ne samo zato što država u vazalnom odnosu ne bi ni smela da je ima, već i zbog njenog "francuskog" kolorita... Evo kako se izgled srpske trobojke menjao do danas i zašto.

DRŽAVNE TAJNE SKRIVENE NA ZASTAVAMA: Šta ZAISTA predstavljaju ljiljani na srpskom grbu?! (FOTO)

U stvari, zastava sa slike iznad je očigledna "replika" francuske revolucionarne zastave, sa rasporedom boja (crvena-bela-plava) koji odstupa od današnje (crvena-plava-bela). Zastava Srbije je bila "frankofona", kao i sam Sretenjski ustav koji je pisan pod očiglednim uticajem francuskih revolucionarnih zakona.

Grb na ovoj zastavi je takođe specifičan, a u članu 4 Sretenjskog ustava opisan je ovako:

"Grb narodni srpski predstavlja krst na crvenom polju, a među krakovima krsta po jedno ognjilo okrenuto krstu. Sav grb opasan je zelenim vencem s desne strane od hrastova, a sa leve od maslinova lista".

Tvorac grba, kao i ustava, bio je Dimitrije Davidović. Zastava je podelila sudbinu pomenutog ustava, koji je ukinut brzo nakon donošenja, nakon ogromnog pritiska od strane Rusije i Turske, piše Blic.

Foto: Wikipedia/Gmihail Foto: Wikipedia/Gmihail

Ubrzo nakon pada Sretenjskog ustava, Miloš Obrenović je zahtevao od Visoke porte da izradi novi ustav (u istoriji poznat kao Turski ustav). Na Milošev zahtev, novi ustav sadržao je član o zastavi i grbu.

Kod istoričara Radoša Ljušića u knjizi "Kneževina Srbija (1830-1839)" (Beograd, 1986), izgled ove zastave propisan je turskim fermanima:

"Srpski narod ima pravo razvijati trobojnu zastavu na trgovačkim lađama koje mogu ploviti rekama i morem „u Carigrad dohodećim i tuda prolazećim“. Uz ferman, oni su dobili po jedan primerak zastave. Sada je zastava dobila nov raspored boja, za razliku od one koju je propisao Sretenjski ustav. Boje su bile vodoravno poređane: crvena, plava i bela, ali ta zastava bila je pomorsku zastavu (za trgovinu na rekama), koja je imala dobro poznatu formu: gornji deo crveni, srednji plavi, a donji beli" (str. 239.). Iz tog razloga, ova zastava naziva se i pomorskom.

GARDA VOJSKE SRBIJE

Drugo objašnjenje za današnji izgled zastave je "romantizovano", i njega, u intervjuu "Večernjim novostima" iz 2006. godine, pominje kompozitor himne "Bože pravde" Konstantin Babić.

Babić navodi priču po kojoj je "jedna delegacija u vreme Karađorđa otišla u Rusiju po pomoć, a tada se tamo odigravala neka svečanost. Kada su prisutni pitali zašto i Srbi ne idu u svečanu povorku, oni su u brzini ušli i okrenuli zastavu naopako. Okupljeni građani su "primetili" da i Srbi imaju svoje obeležje."

(Telegraf.rs)

Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Тутор

    16. februar 2017 | 19:12

    Огњила су била окренута крсту, а не као на слици.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA