Pre Trampa samo jedan američki predsednik je otpustio državnog tužioca - nakon 8 meseci je SMENJEN!
Donald Tramp je otpustio glavnog državnog tužioca Seli Jejts, jer nije htela da stane iza ukaza o zabrani ulaska svih izbeglica u SAD, što ga čini drugim predsednikom u američkoj istoriji koji je doneo ovu odluku.
Seli Jejts koja je na dužnosti ostala kao Obamin kadar, napisala je pismo u kome kao šefica svih državnih tužioca i čelnica američkog ministarstva pravosuđa objavljuje da institucija koju vodi nema nameru da na sudovima brani Trampov ukaz. Usledio je ekspresan Trampov odgovor koji je samo nekoliko sati posle doneo odluku o smeni Jejtsove i postavljanju Dane Boenteja za novog v.d. glavnog državnog tužioca.
Jedini pre njega to je uradio Ričard Nikson, i to osam meseci pre nego je dao ostavku nakon što je opozvan sa funkcije, a sve to da bi zataškao aferu Votergejt 1973.
Naime, tadašnji predsednik Ričard Nikson je od glavnog državnog tužioca Eliota Ričardsona i njegovog zamenika Vilijama Rukelshausa zahtevao da smene specijalnog tužioca Arčibalda Koksa u slučaju Votergejt i da predaju sve sporne snimke razgovora iz Ovalne sobe, oko kojih se afera i vrtela. To je tada izazvalo ustavnu krizu, Ričardson je odbio da postupi po predsednikovom nalogu i dao ostavku, a specijalnog tužioca Arčibalda Koksa smenio je novoizabrani državni tužioc Robert Brok.
Pljušte otkazi: Tramp smenio i direktora za imigraciju i carine
Amerika na čelu sa Trampom je velika pretnja za Evropu: Upravo je stiglo važno upozorenje iz EU
Kongres je zatim smenu Arčibalda Koksa osudio kao zloupotrebu predsedničkih prava, a sličan stav imali su i građani Amerike. Javne ankete koje su usledile pokazale su da po prvi put većina Amerikanaca podržava impičment predsednika, zbog čega je Nikson vrlo brzo i dao ostavku.
Komentatori i analitičari američke politike uporedili su Trampov "Masakr večeri ponedeljka" sa Niksonovim "Masakrom subotnje večeri", odnosno smenu Seli Jejts sa smenom Eliota Ričardsona.
Kako su potezi bivše glavne državne tužiteljke već okarakterisani kao herojski, u američkoj političkoj javnosti, tačnije u Senatu mogu se čuti komentari da je njen odlazak bio "jasan akt hrabrosti". Takođe, demokratski kongresmen Džon Konjers javno je izjavio da "ukoliko vladini zvaničnici smatraju da je gospođa Jejts izdala domovinu, njeno otpuštanje je iz Vlade ravno je rijaliti programu".
Međutim, ima i onih, kao što je novinar Votergejt afere Karl Bernstajn, koji smatraju da Tramp i Nikson ne mogu da se porede, jer je Nikson u otpuštanje državnog tužioca bio lično umešan, budući da su svi učesnici radili na njegovoj aferi Votergejt.
Tramp bi mogao da se nađe u velikom problemu zbog smene Jejtsove, jer njen privremeni naslednik, Dejn Bente, za razliku od nje, nema ovlašćenja da potpiše nalog za praćenje i prisluškivanje ljudi koje se sumnjiči da su strani špijuni. Takođe, brojne kontroverzne odluke i potezi koje svakodnevno donosi novi američki predsednik izazivaju sve više reakcije kako u američkoj, tako i u svetskoj javnosti.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Тутор
Истекао јој је мандат и шта? Она је партијски кадар, а то је у супротности са принципом поделе власти.
Podelite komentar
kralj
Diktatura rodjaci
Podelite komentar