Evo šta đaci u EU uče o ratovima u bivšoj Jugoslaviji, Titu i Miloševiću
Ko je bio agresor u ratu u Hrvatskoj? Ko je bio žrtva? Na ova pitanja učenici u školama širom Evrope neće dobiti jednoznačne odgovore
Na pitanja ko je bio agresor, a ko žrtva u ratovima u bivšoj Jugoslaviji, učenici širom Evrope neće dobiti jednoznačne odgovore, pokazala je analiza udžbenika u Finskoj, Italiji i Nemačkoj, kojima je zajednički naglasak na posledicama nacionalizma, piše hrvatski "Večernji list".
SKANDAL U ZAGREBU: Ukidaju Trg maršala Tita, jer tvrde da je Broz veliki zločinac
Zagrebački list primećuje da su se autori udžbenika suzdržavali da označe "agresorskim" bilo koji narod ili sistem u regionu, a pojam Domovinski rat se i ne spominje.
Primeri udžbenika iz Finske, Italije i Nemačke, kao i objašnjenja profesora istorije iz tamošnjih srednjih škola pokazuju kako se ratovi pominju tek u kontekstu širih istorijskih događanja tog doba.
- Jugoslavija je pod Titom predstavljena kao uspešna država ''trećeg puta'', dok su ratovi na Balkanu učenicima prikazani kao deo secesionističkih događanja u istočnoj i jugoistočnoj Evropi nakon 1990. godine - kaže profesorka Sirka Ahonen sa Univerziteta u Helsinkiju, koja je učestvovala u profilisanju programa iz istorije.
Ona dodaje da se posebna pažnja posvećuje nacionalizmu, a da se raspravlja i o tome kako međunarodna zajednica nije imala adekvatan odgovor na ratove.
Po istoj paradigmi taj deo istorije obrađen je u školama u Nemačkoj, tačnije u Bavarskoj, navodi profesor istorije i šef Odeljenja za obrazovne politike Društva učitelja Fric Šafer.
- Ne idemo u detalje. Eventualno ako je u razredu učenik iz Hrvatske ili BiH, ispričaće svoju priču - rekao je Šafer.
Prema njegovim rečima, ratovi u Jugoslaviji se prikazuju u bloku u kojem se obrađuje kraj Hladnog rata, a odgovornost za zločine učenik treba da shvati u kontekstu porasta nacionalizma sa svih strana.
Italijanski srednjoškolci u svojim udžbenicima čitaju kako su “ratna delovanja u Hrvatskoj opravdana postojanjem značajne srpske manjine, ali da su uz regularnu vojsku (JNA) u njima učestvovale paravojne srpske jedinice, koje su više puta počinile gnusne zločine protiv Hrvata”.
OVO JE SPISAK OSUMNJIČENIH ZA RATNE ZLOČINE U BIH: Na njemu je čak 3.097 osoba!
- Hrvatska je, ipak brzo stvorila vojsku i počela da vraća teritoriju. Kad su hrvatska snage došle do teritorija koje su nastanjivali Srbi, počinili su i etničko čišćenje, proteravši Srbe - stoji u udžbeniku.
Na to profesor iz Toskane, Andrea Nardi ocenjuje da nije reč o relativizaciji zločinca i žrtve, već da učenici usvoje "tendencije kao što je etnički mozaik, kakva je bila Jugoslavija i šta se događa kad takva zajednica propadne ili kad poraste nacionalizam".
Za razliku od Hrvatske, rat u Bosni i Hercegovini detaljnije se obrađuje u svim državama. Tako srednja škola "Jacek Kuron" iz Varšave svake godine vodi učenike trećeg razreda u Sarajevo.
U italijanskim udžbenicima navedeno je da se kroz medije Srbi u ratu u BiH portretiraju kao agresori, muslimani kao žrtve, dok su Hrvati neutralni.
- Slobodan Milošević se pak spominje u kontekstu stvaranja Međunarodnog suda za ratne zločine na području bivše Jugoslavije - naveo je "Večernji list" i dodao da pored fotografije Miloševića piše da je "optužen za zločine protiv čovečnosti, ali da je pre izricanja presude umro".
(Telegraf.rs/Izvor: večernji.hr/Tanjug)
Video: Turkulov: Tri osobe sa teškim povredama dovezene u KBC Vojvodina, dve na operaciji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vojislav
Ah ta evropa narode gebelsovim metodama ubedice da je crno belo zato latinima nikad nemojte verovati jedina vera je u pravoslavlju a istina ce doci kad tad
Podelite komentar
Pravoslavlje
To je zato sto nasi dragi srbi iz srbije, srbe iz bosne zovu bosancima. Zato i ispadamo agresori mi. Tugo moja..
Podelite komentar
Mile
Evropa je uz pomoc nemacke rasturila jugoslaviju i ona je najveci krivac za zlocine u jugoslaviji
Podelite komentar