Ako živite na adresi na kojoj niste prijavljeni, čeka vas ogromna kazna. Evo kako da je izbegnete

 
 ≫ 
  • 15

Isti rok važi i za maloletna lica, s tim što se "prva" prijava tek rođenog deteta može blagovremeno učiniti i u nešto dužem roku, tj. u roku od 3 meseca od njegovog rođenja

Ukoliko menjate mesto prebivališta, dužni ste da promenu prijavite, i to u roku od 8 dana od dana nastanjenja na adresi na kojoj prijavljujute prebivalište, inače možete da platite kaznu i do 50.000 dinara.

Završio u zatvoru jer je prodavao skripte studentima: Pravni fakultet objavio rat fotokopirnicama!

– Svi punoletni građani (a za maloletna lica i lica bez poslovne sposobnosti, roditelji ili staratelji) dužni su da prijave promenu prebivališta i, analogno tome, boravišta, i to u roku od 8 dana od dana nastanjenja na adresi na kojoj prijavljuju prebivalište – rekla je Ivana Cvetković, advokatica iz Beograda.

Isti rok važi i za maloletna lica, s tim što se "prva" prijava tek rođenog deteta može blagovremeno učiniti i u nešto dužem roku, tj. u roku od 3 meseca od njegovog rođenja.

Prekršajna odgovornost

U slučaju da se niste blagovremeno prijavili na novu adresu, ne prijavite privremeni boravak u inostranstvu duži od 90 dana ili povratak u zemlju u roku od 8 dana računajući od dana povratka u mesto prebivališta, ili ne odjavite prebivaliste u slučaju iseljenja iz zemlje, možete podleći prekršajnoj odgovornosti, a za ovakvo ponašanje Zakon predviđa novčanu kaznu u rasponu od 10.000 do 50.000 dinara za fizička lica, od 50.000 do 300.000 dinara za preduzetnike, a od 100.000 do 300.000 dinara za kompanije, koja će biti odmerena u gorenavedenim zakonskim okvirima od strane prekršajnog suda, u zavisnosti od olakšavajućih ili otežavajućih okolnosti koje figuriraju u vašem slučaju, ako, naravno, prekršajni postupak protiv vas bude zaista i pokrenut.

Foto: Profimedia/Corbis Foto: Profimedia/Corbis

Za strance uslovi strožiji

– Ova dužnost odnosi se i na strance, s tim što su uslovi strožiji i rokovi kraći, a dužnost prijave prostire se i na domaćina – kako na pravna i fizička lica koja pružaju usluge smeštaja strancima uz naknadu, tako i na lica kod kojih stranci dolaze u posetu – napomenula je advokatica i dodala da stranac treba da se prijavi u roku od 24 časa.

– Rok za blagovremenu prijavu boravka stranca, bez obzira da li se sam prijavljuje ili to čini lice kod kojeg stranac boravi, iznosi 24 časa od časa pružanja usluge smeštaja strancu, odnosno od časa njegovog dolaska na mesto boravišta u Srbiji – kazala je Ivana.

Prijava prebivališta vrši se u Policijskoj upravi nadležnoj za mesto novog nastanjenja (Odeljenje za upravne poslove, Odsek za lične karte i prebivalište). Ista procedura i rokovi predviđeni su i za prijavu boravišta, s tim što u ovom slučaju prijava važi do isteka vremena navedenog u istoj, a najduže dve godine.

(Telegraf.rs)

Video: Konferencija za medije povodom filma "Volja sinovljeva

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Lale 11

    16. novembar 2016 | 13:20

    A šta će biti ako imam dva stana u istom gradu,i hoću da budem mesec dana u jednom,mesec dana u drugom? I tada moram da menjam adresu prebivališta? Šta koga briga gde ću ja biti? Prijavljen sam na jednoj adresi,plaćam porez državi za oba stana,uredno plaćam sve dažbine i ćao.

  • Mala

    16. novembar 2016 | 16:00

    A da li ima nešto lepo da nam napišete?! Stalno pretnje kaznama, ako ovo, ako ono. A sta ce biti ako rešimo svi da se iselimo? Da li će onda sami sebi pisati razne kazne i dažbine? Sramota

  • kalibar .45

    16. novembar 2016 | 14:42

    nemam nameru da bilo kome bilo sta prijavim.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA