KAD DOMAĆIN DOČEKUJE GOSTE ZA ŠANKOM: Kako su Srbi slavsku ikonu i sveca premestili u kafanu

  • 8

Običaj krsne slave kao simbola identiteta srpskog naroda, i slavljenje porodičnog sveca zadržao se među Srbima do danas. Ipak, s vremenom je ovaj običaj menjan i oblikovan, čini se, u skladu sa trendovima. I danas domaćini nastoje da pripreme što bogatiju trpezu, dok iz Srpske pravoslavne crkve podsećaju da hrana i piće nisu suština slave.

KAKO SU SRBI POKVARILI SLAVU: Ovako činimo jedan od najvećih smrtnih grehova!

Koncept koga bi trebalo da se pridržava svaki domaćin  Sveti Sava i on se praktikuje već devet vekova. Ukoliko slava padne u dane posta, onda se slavi posno. Sasvim je pogreko to što pojedini domaćini u dane posta, u želji da udovolje gostima, za slavu pripremaju mrsnu hranu, a to nije redak slučaj.

Usled nedostatka vremena i prostora, kao i brojnih poslovnih obaveza, u gradovima se neretko dešava da domaćini kupuju gotove slavske kolače, kao i da slavu obeležavaju u kafani ili restoranu.

DANAS SU SVETI VRAČI: Ako izgovorite OVE REČI, rešićete se svakog psihičkog i fizičkog bola!

Neretko danas domaćice kupuju čak i slavski kolač.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Nekada je bila čast i prioritet praviti i sastavljati za slavu: od žita, preko slavskog kolača, do trpeze i slatkih đakonija. U današnje vreme, moderne domaćice sve više kupuju potrebno, jer nemaju dovoljno vremena da spremaju sve.

OVAKO KRISTIJAN IZ NIGERIJE SLAVI SLAVU: Odvrnuo Šabana do daske, stavio flašu na glavu i počeo svoj egzotični ples (VIDEO)

Kako smatraju neka sveštena lica, sve ovo vodi u izvrgavanje ruglu. Slava su sveća, vino i kolač, a sve ostalo se sprema ukoliko ste i koliko ste u mogućnosti, i valjalo bi spremiti za sebe. Usled velikih i obimnih priprema gozbe, često se i zaboravlja na sveca, i zašto ga slavimo, mišljenja su neki sveštenici.

Slavu treba obeležeti u krugu porodice i skromno. Slava bi trebalo da bude skroman i pobožan susret - koji približava ljude i ukazuje na duhovnu vertikalu.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović Foto: Tanjug/Sava Radovanović

PET SESTARA O KOJIM PRIČA CEO BALKAN: Sačuvale su Svetu Petku, a njihovi muževi nemaju ništa protiv (VIDEO)

Današnji oblik slave dobio je svoju formu u 19. veku, koju je ustanovio Mitropolit Srbije Mihajlo.

Zato nemojte slaviti slavu u kafani ili restoranu - najvažnije je da tog dana okupite porodicu i najbliže, zapalite sveću i umesite slavski kolač. Za zdravlje i sreću treba otpiti gutljaj crnog vina i uzeti malo žita.

(Telegraf.rs)

Video: Ilon Mask se obratio okupljenima na Trampovom skupu u Vašingtonu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Aranđel

    14. novembar 2016 | 14:01

    Svijeća se prislužije a ne pali. Naučite to jednom da se svijeća prislužuje i ona služi dok se odvija slavski obred. Nije svijeća smeće pa da se pali.

  • ДУШАН КРАИШНИК БАЊА ЛУКА

    15. novembar 2016 | 12:01

    Брука и срамота. ,,, слава се у кући слави!!!!

  • Tutor

    14. novembar 2016 | 17:53

    Pitajte gospođu ministarku.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA