BRATISLAV DIKIĆ O HAPŠENJU: Podmetnuli su mi ključ i telefon, izbegao sam klopku
Predsednik Saveta za građansku kontrolu policije Aleksandar Saša Zeković, koji je u petak razgovarao sa pritvorenim srpskim državljanima u podgoričkom zatvoru, saopštio je da niko od njih nije imao primedbe na tok saslušanja i postupanje policije u uniformi i zatvoru.
Određen pritvor srpskim državljanima uhapšenim u Crnoj Gori, šestoro pušteno
U izveštaju o razgovoru sa 13 od 14 pritvorenih državljana Srbije navodi se da je Dikić rekao da su mu podmetnuli ključ i telefon kao i da je izbegao mogućnost da bude uhapšen u objektu u kojem je dopremljeno oružje, a piše i da mu nije omogućen razgovor sa pritvorenikom A. A, zbog čega će tražiti da ponovo poseti pritvor.
Noć uoči parlamentarnih izbora u Crnoj Gori uhapšeni su B. D, P. A, D. S, S. Ć, M. D, A. Č, S. Đ, I. M, D. M, M. A, N. Đ, B. M. i K. H.
Pod inicijalima B. D. (1970), penzionisani general i bivši šef srpske Žandarmerije Bratislav Dikić, označen kao vođa grupe, u razgovoru sa Zekovićem je rekao da je on "protiv četničkih grupacija, a kamoli da se dovodi u vezu sa njima".
Dikić, navodi Zeković u izveštaju, nije imao primedbi na postupanje uniformisane policije i zatvorske policije, a rekao je i da su profesionalni, za razliku od policije u civilu.
- Kad su me hapsili pošto sam bio vezan, službenik u civilu, oko 52-53 godine, sede kose, visine 1.85 - 1.90 metara više puta mi je rekao "Hoćeš li da te zalepim?" - ispričao je Dikić.
Naveo je i da mu nisu saopštena prava i da zato nije potpisao dokument koji se na to odnosi. Imao je i primedbe na sadržaj zapisnika oduzetih predmeta i stvari, ali ih nije uveo u zapisnik, koji je potpisao.
Dikićeva primedba je, navodi se u Izveštaju Saveta, ključ i telefon koji su mu, kako kaže, podmetnuti od policijskog saradnika.
Taj telefon je, prema navodima, dobio ispred tržnog centra "Delta siti" neposredno pred hapšenje, a ključeve je u auto ubacio policijski saradnik prilikom napuštanja motornog vozila, nakog čega je usledilo hapšenje.
- Poziv da popijemo rakiju u kuću nisam prihvatio i tako verovatno izbegao mogućnost da budem uhapšen u objektu u kojem je dopremljeno oružje - rekao je Dikić.
Ističe da je od prvog trenutka insistirao da se uradi detaljan telefonski listing i da mu se omogući poligrafsko testiranje.
Prema njegovim rečima, aktivan je u Patriotskom pokretu Srbije i ne oseća se bezbedno, jer mu sigurnost može biti ugrožena zbog njegovog ranijeg rada protiv albanskih terorista, a u istražnom zatvoru mu se, kako tvrdi, ne mogu osigurati uslovi adekvatni njegovom zdravstvenom stanju, jer je "osoba sa invaliditetom i boluje od karcinoma".
Među uhapšenima je i jedna žena. U Izveštaju Saveta za građansku kontrolu policije navedena je pod inicijalima K. H. (1977), iz Beograda, a reč je o, kako se navodi, diplomiranoj scenografkinji za TV, pozorište i film.
Ona takođe nije imala primedbe na postupanje policije tokom hapšenja i zadržavanja u prostorijama za obezbeđenje.
Napomenula je da lično nije pretresana, a da je pretres njene torbice obavio muškarac.
Među 14 uhapšenih ima srpskih državljana iz Novog Sada, Šapca i Grocke.
Jedan od njih je Šapčanin M. A. (1990), poljoprivrednik i taksi vozač.
On je Zekoviću rekao da je policija pri upadu u sobu u motelu "Venecija" bila gruba, "što se dalo za očekivati kada su mislili da smo teroristi".
Kaže da su kasnije bili korektni i da je ponašanje prema njima bilo normalno.
- Naredili su da stojim uza zid. Počeo sam da drhtim, jer ne mogu puno da stojim na nogama. Policijac mi je tada prišao i rekao "Šta drhtiš pi..., uplašio si se, a?" - tvrdi Zekovićev sagovornik.
Tada ga je, kaže, policajac udario nekoliko puta čizmom u koleno i po listu gde ima tetovažu, kao i pesnicom u leđa.
- Zabolelo me je i skoro da sam pao - istakao je ovaj pritvorenik predstavniku Saveta za građansku kontrolu policije.
- Inspektor u civilu je bio ljubazan. Doneo mi je patike da obujem, jer sam mu prethodno objasnio koje su moje. Patike su, to se sećam, ne znam kako i zašto, bile ispljuvane - rekao je M. A.
Rekao je da je u Crnu Goru došao zbog posete manastirima i da je simpatizer četnika.
- Moj pradeda Milan je nosilac Albanske spomenice i mi negujemo na taj način tu tradiciju. Uvek kad mogu obilazim i idem na četničke skupove. Najčešće pomažemo radom po manastirima - naveo je.
U prostorijama za zadržavanje policijski službenici su bili, istakao je ovaj pritvorenik, ljubazni i profesionalni.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Đole prognoza
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ljuba
Eh Srbijo sta dozvoljavaš,da te jaše ko stigne.Crnogorci prodane duše šaka jada ,kvislinzi srpskog roda,poturice bez imalo časti i morala.Gde vam je čojstvo na koje se pozivate , ako ste ga ikad i imali.
Podelite komentar
Dred
Nisi ti sladak dikicu...nisu te dzabe penzionisali...
Podelite komentar
Čarls Bronson
Koji si ti čoveče bio komandant žandarmerije kada si dozvolio da ti neko bilo šta podmetne . To se ne bi desilo ni inspektoru Kluzou . Glupo opravdanje i za jednog policajca .
Podelite komentar