KAZNA 8.000 DINARA AKO POGREŠNO BACITE SMEĆE: Evo šta morate da uradite kod kontejnera!

  • 14

Pilot-projekat separacije otpada koji uvodi JKP "Čistoća" u Novom Sadu, trebao bi da natera sve nesavesne građane da počnu da odvajaju i odlažu komunalni od ambalažnog otpada. Iz posebno obeleženih podzemnih kontejnera će se otpad na gradsku deponiju od sada prevoziti odvojeno po vrsti, u za to posebno namenjenim kamionima. Oni koji ne budu poštovali, moraće da plate kaznu od čak 8.000 dinara.

ĐUBRETARKA OSVETNICA U AKCIJI: Ona je pronašla način da surovo kazni svakoga! (FOTO) (VIDEO)

OBRATITE PAŽNJU GDE BACATE SMEĆE: Krenula velika akcija inspekcije!

Ideja je da se građani ekološki osveste i ne mešaju otpad koji takav bude prevezen i na deponiju. Podršku "Čistoći" u projektu pružaju komunalna policija i inspekcija, a u skladu sa odlukom o održavanju Čistoće Grada Novog Sada iz 2011. godine.

U širem centru grada biće postavljeni posebno obeleženi podzemni kontejneri za komunalni i ambalažni otpad, a u starom jezgru grada već postoji 70 kontejnera, na Žitnom trgu, i u delu oivičenim kejom i Radničkom ulicom.

Iz Čistoće mole građane da separaciju počnu već u svojim domovima, a vozila za prevoženje tako odvojenog smeća biće nabavljena ovih dana.

Foto: 021.rs Foto: 021.rs

- Uputstvo, ujedno i molba za Novosađane je da otpad odvajaju već u domaćinstvu, te da ga odvojenog odlažu u podzemne kontejnere koji će biti jasno obeleženi za komunalni i za ambalažni otpad. U komunalni otpad spadaju: ostaci hrane, baštenski otpad, pepeo, pelene, ulošci i vata, kao i drugi mešani ili takozvani mokri otpad. U ambalažni otpad spadaju: PET i plastična ambalaža, tetrapak, karton i papir, staklena ambalaža, limenke i konzerve - takozvani suvi otpad. Ukoliko su sugrađani u dilemi gde da odlože neku vrstu otpada, to mogu slobodno da učine u mokri i neće pogrešiti - objašnjava portparolka "Čistoće" Danijela Jankov za 021.rs.

Foto: 021.rs Foto: 021.rs

U međuvremenu je u toku akcija pojačanog nadzora i kažnjavanja nesavesnih građana, koju vrše komunalci. Prema dogovoru "Čistoće", komunalne policije i inspekcije, kazna koja se naplaćuje prema odluci Grada za fizičko lice koje bude uhvaćeno u nesavesnom bacanju smeća je 8.000 dinara.

U sklopu promocije projekta i radnici "Čistoće" su razgovarali s Novosađanima i obavestili ih da bacanje smeća shvate ozbiljno, kao što se to radi u zemljama Evropske unije. Interesovanje građana je veliko i sa radošću su, kako kažu u preduzeću prihvatili takvu ekološku promenu.

Foto: 021.rs Foto: 021.rs

- Ovo je izuzetno važan posao, kojim JKP "Čistoća" i Grad Novi Sad idu u susret zakonskim propisima prema kojima se to od nas očekuje. Imamo podršku grada, koja se, između ostalog, ogleda i u tome što će tokom oktobra komunalna policija i inspekcija pojačano obilaziti kontejnerska mesta i novčano kažnjavati sve one koji nesavesno odlažu smeće. Tako će biti i kada projekat zaživi - objašnjava direktor Čistoće Vladimir Zelenović.

Akcija se sprovodi i po školama, pa je tako nedavno devet novosadskih osnovnih škola iz šireg centra centru grada dobilo kante za razdvajanje otpada. Škole koje su dobile kontejnere su: OŠ "Kosta Trifković", OŠ "Petefi Šandor", OŠ "Ivo Lola Ribar", OŠ "Sonja Marinković", OŠ "Branko Radičević", OŠ "Đura Daničić", OŠ "Jovan Popović", OŠ "Đorđe Natošević" i OŠ "Ivan Gundulić". Uskoro će u saradnji sa Fakultetom tehničkih nauka - Departmanom za inženjerstvo i zaštitu životne sredine, biti organizovana i predavanja i radionice za đake na ovu temu.

Koliko su naši građani nesavesni po pitanju odlaganja otpada najbolje govori podatak da je Srbija na samom dnu evropskih zemalja. Ovo je takođe važno i zbog našeg budućeg učlanjenja u Evropsku uniju, kao i zbog toga što gubimo najmanje 50 miliona evra svake godine zbog nemara.

Osim građana, ni preduzeća čija osnovna delatnost podrazumeva separaciju otpada svoju obavezu nisu shvatila ozbiljno jer je samo na novosadskoj deponiji nataloženo milion kubika smeća na otvorenom.

Da li biste voleli ovakvu akciju i u svom gradu? Odgovore ostavite u komentarima.

(Telegraf.rs / 021.rs)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ja iz NS

    18. oktobar 2016 | 22:25

    Reciklaza je ok,ali to treba organizovati pa tek onda kazne.Ja zivim i centru NS i nisam videla ni jedan kontejner za separaciju.Treba stanovnistvo obavestiti direktno.Nije niko obavezan da gleda tv ili cita novine da ne bi sutra bio kaznjen.Kao i sve kod nas,vazno je da su odredili kolika ce kazna biti,a za ostalo cemo lako.

  • Mio ... Blagojevic

    18. oktobar 2016 | 18:32

    Mislim da je to u redu pre ili kasnije moramo pokušati da zaštitimo Srbiju.Ko nije pokušao taj sigurno neće ni uspeti. Bravo Novosađani svaka čast vladi i onima koji su ovu ideju bar pokušali sprovesti

  • Srki NS

    18. oktobar 2016 | 15:54

    Podelili oni nama plave kante za otpad za reciklažu, odvozili neki mesec, a od tada, sve u isti kamion za iznošenje smeća turaju; i organski, i neorganski otpad.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA