NOVINE MINISTRA PROSVETE : Roditelji čija deca beže iz škole snosiće posledice
Nakon novina čije je uvođenje juče najavio ministar prosvete Mladen Šarčević, roditelji će dobro da razmisle pre nego što sledeći put odluče da dete puste da ne ide u školu i to mu opravdaju. On je naveo primer Poljske u kojoj roditelji čija deca imaju više od 20 neopravdanih izostanaka, moraju da plate kaznu 1.500 evra (184.241 dinar) i upozorio da će i roditelji u Srbiji morati aktivnije da se uključe u školovanje svoje dece da ne bi snosili neke posledice.
- Ja sam u svojoj školi primenio sistem opomena i kao krajnju instancu, isključenje iz škole i to je dalo uspeha. Mora da se postavi pitanje odgovornosti porodice učenika koji beže sa časova - objasnio je ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
MINISTAR PROSVETE: Roditelji će kontrolisati nastavnike i direktore škola
Među najavljenim novinama je i formiranje nezavisnih roditeljskih tela koja će moći da kontrolišu i ocenjuju nastavnike i direktore uškolama.
Stručnjaci, pa i roditelji, kako pišu beogradski mediji, gledaju sa odobravanjem na nove odluke ministra.
- Ukoliko dete beži iz škole, a roditelji to ne znaju, posle određenog broja neopravdanih časova škola treba da ih pozove, ako treba, da uključi i socijalne službe da se vidi da li postoji neki problem i da se na taj način pomogne. Moramo svi da radimo zajedno, i nastavnici i roditelji i socijalne službe, svi. Što se tiče ocenjivanja nastavnika, o tome bi trebalo još razmisliti. Kako ću ja ili neko ko se ne razume u materiju da ocenjuje profesora matematike ili fizike? Ne bih volela da nastavnici ocenjuju naše roditeljstvo, pa tako smatram da nismo ni mi kompetentni njih da ocenjujemo - kaže Dragana Soćanin iz udruženja Roditelj.
POČINJE NOVA ŠKOLSKA GODINA: Oko 900.000 učenika će danas sesti u školske klupe
Profesor i poredsednik prosvetnog sindikata Nezavisnost Tomislav Živanović smatra da učenje dece da ne beže sa časova nije samo obaveza roditelja.
Šarčević: Prosvetarima će zakinuti novac biti isplaćen narednih dana
- Dugačak je proces vraćanja poverenja u srpsko školstvo. Prvo smo dozvolili da se ta deca ponašaju svakako, da beže i ne poštuju školu, a sada iz te nemoći da ih sačuvamo - odlučili smo da kažnjavamo roditelje za naše greške! - kaže Živanović.
Kao kontraproduktivno kažnjavanje roditelja vidi i sociolog Ratko Božović.
- Represijom, a kamoli novčanim kažnjavanjem se ne rešava ništa! Roditelji rade po ceo dan jer su i ovako siromašni, pokušavaju dazarade za život. oni i ne znaju da im deca beže iz škole, normalno je da se to krije u tim godinama. jeste li vi nekad pobegli iz škole? Ko nije nikad pobegao s anekog časa?! Škola i roditelji trebada sarađuju zbog dobrobiti deteta, a ne da se međusobno optužuju i ocenjuju! - tvrdi Božović.
(Telegraf.rs)
Video: Udes kod Studenjaka
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dred
Ma sve vi lepo smislite...zakone..kazne po evropskim nivoima...ali zato plate ostaju na nivou Srbije....more mars!!!!
Podelite komentar
Marina
Eto imali smo primer da se dete obesilo sto nije mogao u skoju, izostajao je jer nije imao za kartu, sada koliko jos takve dece ima? Deca koja ce izostajati ni kriva ni duzna a skola ce im jos lupiti kaznu od 1500 jer ne dolaze! Drugo zasto su roditelji krivi ako su klincu teski dripci? Koliko god se trudio da ih vaspitas i otupis o pricanju sta treba sta ne treba njih drustvo promeni!
Podelite komentar
Brks
Jel on mozda iz svicarske
Podelite komentar