Za Bobana Kurandića još nije prošlo NATO BOMBARDOVANJE! (FOTO)
Do sada je na Kopaoniku, u eksplozijama kasetnih bombi, život izgubilo 4 osobe, a više njih je teško povređeno
Veći deo Kopaonika očišćen je od bombi tokon NATO agresije 1999. godine, kada je na ovaj kraj bačeno 17 kontejnera od kojih svaki sadrži po 350 kasetnih bombi. Međutim, delovi oko samog Pančićevog vrha, tačnije na lokacijama iznad izlazne stanice Krčmar, iznad lokaliteta Nebeske stolice (prema Pančićevom vrhu) i južna strana Pančićevog vrha, i dalje su opasni, jer još uvek nisu potpuno očišćeni od kasetnih bombi.
UKLETI DEO KOPAONIKA: Tri osobe poginule na istom mestu gde je Mladen TEŠKO RANJEN!
Najlepša kopaonička staza Krčmar nije bila u funkciji od 1999. do 2007. godine, zbog posledica Nato bombardovanja. Sama instalacija žičare nije bila oštećena, ali je u predelu i pored staze pronađeno čak 70 zaostalih kasetnih bombi.
Ti delovi Kopaonika posebno su atraktivni za turiste, ali i za berače borovnica, kojih u ovom periodu godine ima mnogo. Za neke od njih, međutim, upozorenja sa trakama i sa žicom ne znače mnogo, pa ih nesmotreno preskaču i tako ugrožavaju ličnu bezbednost.
BOMBA EKSPLODIRALA U RUKAMA MLADENA GLUHOVIĆA: Detalji tragedije na KOPAONIKU (FOTO)
Prošle nedelje ulazak u to opasno područje bio je umalo koban po deminera Mladena Gluhović sa Pala, koji je, na svu sreću, nakon eksplozije bombe sada stabilno i van životne opasnosti je.
Prisebnim delovanjem Bobana Kurandića, bivšeg pripadnika Vojske Srbije i deminera, sprečena je na ovom mestu još jedna tragedija, kada je bračni par turista nesmotreno zakoračio u područje sa kasetnim bombama, našavši se na taj način svega desetak metara od eksplozije u kojoj povređen Gluhović. Naime, on je u punoj zaštitnoj opremi i uz detektore uspeo da na sigurno izvuče ovaj bračni par, rizikujući na taj način sopstveni život.
PREŽIVEO UDAR KASETNE BOMBE: Povređeni deminer Mladen Gluhović van životne opasnosti!
Neočišćena teritorija u ovom delu Kopaonika nije obeležena većom ogradom zbog bezbednosti samih deminera koji ni sami ne mogu da joj priđu. Po rečima Kurandića, koji sada radi na nadzoru čišćenja Kopaonika od kasetnih bombi, a koji je sve vreme rata bio na položaju, Kopaonik je ukupno gađan 76 puta za vreme NATO agresije.
Zbog nesmotrenosti ljudi, u eksplozijama kasetnih bombi na Kopaoniku do sada su život izgubile četiri osobe, dok je više njih teško povređeno. Iz tog razloga, trenutno se u okolini Pančićevog vrha vrši čišćenje zaostalih kasetnih bombi i samo u toku ove godine očišćeno je preko 70 hektara.
(Telegraf.rs/izvor: Info.kop)
Video: Ruši se lepotica u Krunskoj: Kraj ove vile svi su zastajali, posle požara ostala je devastirana
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dragan
Trebali smo Bajdena da provozamo malo po Kopaoniku!!!!
Podelite komentar
Gile
To su sad naši prijatelji.
Podelite komentar
Duki st.
Služio sam u inžinjeriji. Ako nije bojeva obuka u pitanju ? Ovako se ne radi. Nema te ekologije i interesa države, Da u mirnodopsko doba ginu mladi ljudi.
Podelite komentar