Da li znate koliko RIHTERA je zaista razarajuće?
Važno je napomenuti da je dubina na kojoj se desio zemljotres takođe važan faktor, kao i materijal kroz koji se prostire zemljotres, zatim način nastanka u hipocentru, dužina njegovog trajanja...
Većina nas zna da je standard za merenje zemljotresa upravo Rihterova skala. Ona se koristi da bi se ocenila jačina zemljotresa, a ono što što je manje poznato je koliko je energije, koja se tom prilikom oslobođa, zaista potrebno da bi se razorio nečiji dom, zgrada ili čitava ulica.
(UŽIVO) Pratite kako zemljotresi udaraju od Italije do Srbije (FOTO) (VIDEO)
Tako je na primer, poslednji jači zemljotres u Srbiji jačine 5,4 po Rihterovoj skali zabeležen u Kraljevu, 3. novembra 2010. godine. U njemu su poginule dve osobe, povređeno je oko 50 osoba, a načinjena je ozbiljna materijalna šteta.
U prošlosti smo, prema evidenciji Geološke službe SAD (USGS), imali razorne zemljotrese i 1980. godine (5,8 po Rihteru), 1983. (5,1), 1984. (4,7), 1998. kod Ljiga (5,5), na Kopaoniku, u Brusu, 1978. godine dogodio se zemljotres od 5,7 stepeni po Rihteru.
Još ranije, 1822. godine, Lazarevac je pogodio zemljotres magnitude 6,0 stepeni po Rihteru (10 stepeni po Merkalijevoj skali), dok je u arhivu upisan prvi značajniji zemljotres registrovan na teritoriji Srbije daleke 1456. godine, jačine 10 stepeni po Merkalijevoj skali.
Iste jačine su bili i naredni zemljotresi u Srbiji, registrovani u toj arhivi: 1739. godine, zatim već godinu dana kasnije, 1740. godine i 1755. godine.
Međutim, važno je napomenuti da je dubina na kojoj se desio zemljotres takođe važan faktor, kao i materijal kroz koji se prostire zemljotres, zatim način nastanka u hipocentru, dužina njegovog trajanja itd.
A evo tabele koja otkriva koliko su ovi zemljotresi bili zaista razorni za našu zemlju:
0 - 1,9 - može biti izmerenen jedino od strane seizmologa
2 - 2,9 - objekti koji vise mogu da se zaljuljaju
3 - 3,9 - uporedivo sa vibracijama koje se osete kada prolazi kamion
4 - 4,9 - može da izazove pucanje stakla na prozorima, kao i da prouzrokuje pad manjih i nestabilnih objekata
5 - 5,9 - pomeranje nameštaja i otpadanje komada kreča/gipsa sa zidova
6 - 6,9 - ozbiljna oštećenja i naprsnuća na zgradama
7 - 7,9 - pomeranje zgrada iz osnova, pucanje i stvaranje kratera na zemlji i pucanje podzemnih cevi
8 - 8,9 - uništavanje mostova i većeg dela infrastukture
Preko 9 - totalno uništenje, cunami...
(Telegraf.rs)
Video: Gastroenterolog dr Saša Perić: Nadimanje, bolovi u stomaku, prejedanje, koji simptomi su alarm
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Batke
Ta od kud nama u Sremu cunami😄😄😄😄😄😄
Podelite komentar