11 KUPAČA NASTRADALO U JADRANU: Velike bele ajkule su ih ubile, evo šta ih je koštalo života
Podaci organizacije "Shark Research Institute" navode da su, otkako se vode službene statistike, velike bele ajkule su u Jadranskom moru ubile 11 kupača, od čega je na hrvatskom delu Jadrana stradalo devet ljudi.
Prvi napad ajkule na čoveka kojem se može ući u trag dogodio se u Trstu 1. septembra 1868. Bila je reč o kupačici na koju je naišla. Lokalne vlasti su potom izdale prvo takvo upozorenje kupačima. Sledeća dva napada usledila su tek 1907. Prvo su američki mediji 12. avgusta izrazito senzacionalistički izvestili da je morski pas u Krčkom zalivu rastrgao izvesnog Josefa ili možda Josipa Šljivovića i neimenovanu školsku učiteljicu. Samo dva dana posle pisali su i da je u Sućuraju na Hvaru, daleko od obale, ajkula neutvrđene vrste ubila plivačicu. Ostalo je nejasno da li je bila reč o istoj ribi.
U Kraljevici je pak 21. septembra 1934. 17-godišnja Verica Novak iz Ljubljane plivala daleko od obale. Ribari su joj dovikivali da joj se približava ajkula, ali ih ona nije čula. Nestala je u moru i telo joj nikada nisu našli. Sumnjalo se na veliku belu. Krvavi niz se nastavio tek 1955., ali s dve pogibije u jednom letu. Izesni student Romašević iz Beograda plivao je 15. jula kod Budve s dvojicom prijatelja kad je na njih nasrnuo veliki beli dužine čak 6,5 metara. Ajkula je mladića pregrizao napola, a iako je obalna straža čak i pronašla ribu, nije uspela da je ulovi.
Još jedan napad usledio je 26.septembara u Opatiji. 32-godišnja Nemica Karla Podžun, iz Augsburga plivala samo nekoliko metara od obale, dok su njen suprug, dvojica sinova i desetak drugih kupača ležali na plaži. Iznenada je stala zapomagati kad ju jeajkula napala prvi put. Do sledećeg napada niko nije stigao da reaguje, pa ju je morski pas odvukao u dubinu.
Opet u Opatiji, 24. juna 1961., i ponovo student iz Beograda 19-godišnji Sabit Plana plivao je rano poslepodne s još sedmoricom prijatelja nekih 100 metara od obale. Imao je nesreću da ajkula zgrabi baš njega i odgize mu obe noge i deo ruke.
Kod Bakra se 33-godišnji češki turista Josef Treliac čak umalo i izvukao. On je 16. kolovoza 1966. plivao uz mreže za tune, kad ga napao velika bela kojoj su tune prirodni plen. Treliac je umro u rečkoj bolnici. Još jedan turista, 34-godišnji Poljak Stanislav Klepa, plivao je s prijateljem Ryzardom Spartinskymkod Ike u Istri 5. juna 1971. Veliki beli ga je napao i odgrizao mu deo noge. Neko im je čamcem brzo priskočio u pomoć, ali je Klepa iskrvario.
I, 10. septembra 1974. u 15 časova u Lokvi Rogoznici kod Omiša, veliki bela od pet metara zgrabila je 21-godišnjeg Nemca Rolfa Šnajdera. U pomoć mu je priskočio Italijan Vitorio Solinji, hrabro je napao ajkulu i čak izvukao mladića na obalu. Šnajder je ostao bez dela noge pa je na plaži iskrvario do smrti.
Natradali samo turisti
Sudeći po nizu novinskih izveštaja, sve do jednog stradalog bili su turisti.
Kako nije logično pretpostaviti da bi ove zubate ribe bile nacionalno isključive, razlozi koji su doveli do jezivih pogibija očito moraju da se kriju u rizičnom ponašanju kupača u moru. Drugim rečima, nije kriva priroda nego ljudi. Čovek nije prirodan plen ajkuli, a nije im ni nešto ukusan, kažu stručnjaci.
Neoprezni kupači
Utvrđeno je takođe da je čovek u tri četvrtine svih smrtonosnih napada sam isprovocirao tragediju rizičnim ponašanjem. A to znači da nema mesta panici, ali ima zdravom oprezu.
Držite se plićaka ukoliko je proglašeno upozorenje zbog uočavanja ajkule. Nastojte se držati ograđenih prostora za plivače. Ne udaljavajte se daleko od obale plivajući na dušeku, jer iz perspektive ajkule to prizor je koji podseća na foku koja mu je takođe prirodan plen. Radoznalost morskih pasa iz nekog razloga pobuđuju i svetlucavi predmeti, što znači oprez s blještećim nakitom u moru. Uz slične zdravorazumske mere uživajte u bezbrižnom letu.
(Telegraf.rs/24sata.hr)
Video: Vulkan na Islandu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Osecaj me ne vara
Dolazimo tj ulazimo u njihovo prirodno staniste, naravno da je opasnost uvek tu... Ko kaze da nema ajkula u nekom moru recimo Grcka, Turska, Hrvatska ili Crna Gora, Italija, taj je lud!!! Ajkula ima svugde i mogu preplivati hiljade milja u potrazi za hranom i to i cine... Ko to ne zna bolje da ne ulazi u vodu... Puno sam citao o njima i znajte, odredjeno ponasanje na povrsini vode ih "zove" da dodju, mami ih...
Podelite komentar
victoria
Za to vreme nebrojen broj ajkula je ubijen od strane coveka. da ne pricamo koliko je ljudi izgubilo zivot od strane drugog ljudskog bica. Nema opasnijeg stvorenja na planeti od nas samih.
Podelite komentar
Stidljiv
16. Kolovoz???????? Halo bre!!!!
Podelite komentar