DOBRO PAZITE NA OVO AKO IDETE NA LETOVANJE: Evo kako BANKE zarađuju na vašem odmoru, a vi ga plaćate SKUPLJE!

  • 1

Početak godišnjih odmora i dolazak leta je mnoge naše sugrađane poveo put turističkih agencija. Prilikom odabira aranžmana većini je cena presudna stavka, ali veliki broj ne obraća pažnju na ugovor i jednu bitnu stavku u istom, a to je koja banka stoji iza turističke agencije i koji kurs ćemo plaćati prilikom rezervacije puta.

Turistička agencija nije finansijska ustanova tako da sama ne može da određuje kurs, već koristi kurs banke u kojoj ima otvoren račun. Plaćanje se vrši po prodajnom kursu na dan uplate koji je uvek veći od srednjeg ili kupovnog kursa.

Da li se gase turističke agencije zbog autobusa smrti?

Malo je onih koji znaju da se ne obračunava prodajni kurs, već efektivni prodajni kurs, a efektivni prodajni kurs je kurs koji se plaća prilikom plaćanja ka inostranstvu.

- Laički rečeno, mi agenciji plaćamo u dinarima, a agencija dinare pretvara u evre i plaća naše aranžmane. Pošto se plaćanje vrši u inostranoj valuti, agencija mora dinare da pretvori u evre, a tu kupovinu obavlja po efektivnom kursu matične banke. Razlika između ta dva kursa je u tome što je prodajni efektivni kurs uvek veći od prodajnog kursa i on može biti veći i do 10 posto u odnosu na prodajni kurs - kaže Dušan Uzelac direktor finanasijskog portala Kamatica.

Foto: Milena Đorđević Foto: Milena Đorđević

U ovom slučaju banke zarađuju na menjačkim poslovima, a agencije se samo štite od gubitka tako što razliku u kursu prilikom plaćanja aranžmana prebacuju na klijente.

Turističke agencije besne, sa Novog Beograda ih sele na "Lastu"!

Prilikom odlaska u agenciju i plaćanja aranžmana raspitajte se koji je kurs i kod koje banke agencija ima otvoren račun, kako ne biste plaćali letovanje skuplje samo zato što je agencija vezana za banku koja ima mnogo viši kurs u odnosu na ostale.

Postavlja se pitanje zašto turističke agencije ne iskazuju cene svojih aranžmana u dinarima?

- Nedostatak regulative omogućava ovakav haos na tržištu, pa se turističke agencije ljute na banku, putnici na agencije, i svako na svakoga jer ne postoji volja države da jednom za svagda reši problem kod proizvoda čija se cena iskazuje u drugim valutama. Ovo bi lako moglo da se reši zabranom iskazivanja cene u drugim valutama, pa bi u slučaju turističkih agencija cene svih aranžmana bile iskazane u dinarima, šta bi pojednostavilo odnose između agencija i klijenata - zaključuje Uzelac.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nebojša Novi Sad

    12. jul 2016 | 12:28

    Apsolutno je NETAČNO da preduzeća tj agencije kada plaćaju prema inostranstvu bankama plaćaju kursza EFEKTIVU. To je notorna laž, jer ne kupuje se KEŠ i ne plaća se KEŠOM. Sada je taj kurs oko 124 do 124,30 RSD za EUR, a za efektivu je i celih 126 RSD. Razliku KRADU agencije i sve to pod zaštitom države. Čak ima i agencija koje naplaćuju dodatno ako se plaća karticom jer im se registruje promet što jeste kriminal koji opet država toleriše. Za sve ovo se zna, a građani su prepušteni od strane države na milost i nemilost pljačkaškim agencijama. Ali ako plaćate u inostranstvu onda tek padate pod udar pljačkaških banaka koje će vam naplatiti taj kurs od 126 RSd za EUR, iako od NBS kupuju evre po kursu od oko 123 RSD za EUR.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA