U borskoj topionici proizvedeno PET MILIONA tona katodnog bakra!
U borskoj topionici, u pogonu elektrolitičke rafinacije, nedavno je proizvedena petomilionita tona katodnog bakra.
Osim pet miliona tona "crvenog" metala, ovaj metalurški pogon u Boru je u svom dosadašnjem radnom veku proizveo i značajne količine plemenitih metala, navodi se u saopštenju RTB Bor.
RTB Bor očekuje otpis 900 MILIONA DUGA! (FOTO)
Proizvedeno je 160 tona zlata, više od hiljadu tona srebra, 1.600 tona selena, 32.000 tona bakar-sulfata, odnosno plavog kamena, kao i desetine hiljada kvadratnih metara grafičkih i medicinskih filmova.
- Kada bi se 50 miliona komada katoda poređale jedna do druge po dužini, bio bi to bakarni pojas dugačak 48.000 kilometara i njime bi se komotno mogla opasati zemljina kugla i to bez stezanja jer je obim naše planete, oko ekvatora, 40.000 kilometara- piše u saopštenju RTB.
Jedna katoda teška je u proseku oko 100 kilograma, njena dužina je nepun metar (960 cm), a širina 815 centimetara.
Ove narandžasto-crvene ploče od 99,99 odsto bakra jedan su od glavnih proizvoda metalurškog procesa, koje idu na tržište i dalje mogu da se pretapaju i koriste u industriji.
Put do njih nije nimalo jednostavan, jer pre nego što se pretvori u katodnu ploču bakar prolazi kroz različite oblike - od koncentrata, prženca, bakrenca, blistera, do anoda i katoda.
Geološka nauka u sponi sa tehnikama rudarstva i metalurgije uspela je da od stene dođe do svetlucavog bakra, koji danas čini „nervni sistem“ svakog električnog uređaja - od tostera do laptopa.
U Rudarsko-topioničarskom basenu Bor rekordna proizvodnja bakra zabeležena je 1991. godine. Tada je proizvedeno 151.395 tona katoda.
"Zlatna" godina bila je 1975. kada je ostvarena najveća proizvodnja zlata - 5,25 tona. "Srebrnu medalju" je, kako kaže statistika, odnela 1978. godina, kada je proizvedeno 48 tona srebra.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Tutor
Zašto država ne uzme zlato kao kompenzaciju za dugovanja RTB-a?
Podelite komentar