BERNI I HILARI U OREGONU I KENTAKIJU: Tramp oštri kandže i čeka rezultate (FOTO)
U trenutku u kojem su njegovi protivkandidati odustali od dalje trke za predsedničku nominaciju Republikanske partije, Donald Tramp je postao očigledni pobednik tog nadmetanja, čovek koji će se u novembru suočiti sa kandidatom Demokratske partije u borbi za šefa Bele kuće.
Istog trenutka, svi mediji su počeli da najavljuju da će dotični doživeti debakl od Hilari Klinton. Ali, već koliko prošle nedelje, počele su da pristižu i nove ankete koje pokazuju da bivša prva dama nije ni blizu ubedljive pobede koliko bi neki voleli.
Šta više, ne samo što će uzbudljive biti i debate u toku kampanje, nego ćemo i u toj izbornoj noći imati prilike da grickamo nokte čekajući rezultate.
Kontroverzni milijarder najavljuje da će po prvi put od 1988. godine povratiti Pensilvaniju u okrilje republikanaca (znate kako funkcionišu američki predsednički izbori: svaka savezna država daje određeni broj elektora, oni formiraju elektorski kolegijum i glasaju za onog kandidata koji je osvojio većinu u njihovoj državi), a takođe najavljuje i pobede u Mičigenu, Ilinoisu, Ohaju i na Floridi. Tvrdi da ima šanse i u Njujorku.
- Ako pretpostavimo da će Tramp uspeti da zadrži one savezne države koje je Mit Romni osvojio 2012. godine, pobedom u Pensilvaniji, Ohaju i na Floridi on ulazi u Belu kuću - kaže profesor političkih nauka na Državnom univerzitetu Jangstaun, Pol Srakik.
Čak i ako izgubi Floridu, i dalje može da postane predsednik, ali onda mora da pobedi u Mičigenu i Viskonsinu.
Zbog toga je jasno da je za Demokratsku partiju ključno to ko će ih predstavljati u bici protiv Trampa: da li će to biti Hilari Klinton, koja do sada nije uspela da inspiriše glasače i pobeđuje po incerciji, ili će to biti Berni Sanders, simpatični vermontski senator koji je digao na noge mlade Amerikance?
Najverovatnije gospođa Klinton. Međutim, za Bernija nije sve izgubljeno, kao što smo već mnogo puta napomenuli.
Sve zavisi od toga da li će superdelegati - visoki partijski funkcioneri koji mogu da glasaju po svom nahođenju na Nacionalnoj konvenciji Demokratske partije - odlučiti da promene tabor, i podrže njega umestu nju, jer on mnogo bolje prolazi protiv Trampa u nacionalnim anketama.
Nije nemoguće da se to desi, ako Hilari nastavi da propada u anketama protiv Donalda.
Međutim, mora i Berni da pobeđuje; nije da do sada nije imao pobede, ali ih je Hilari imala više, i njene su bile vrednije (donosile su više delegata).
Po svemu sudeći, barem ako je verovati anketama, Klintonova će i ovoga puta u Oregonu odneti pobedu jer je njena prednost isuviše velika da bi istraživači javnog mnenja mogli da naprave toliku grešku: 48 odsto naprema 33. Petnaest odsto razlike.
Slično je verovatno i u Kentakiju, no, tamo su ankete nešto starije, pa ih treba uzimati s rezervom.
Još jedan ili dva poraza neće naterati Sandersa da se povuče, pošto je već najavio da će ići do same konvencije; ali to svakako znači da se mogućnost njegovog konačnog trijumfa sužava, i da će uskoro biti teorijski nemoguće da osvoji nominaciju.
(K. M.)
Video: Hladni front stigao u Pancevo, jak vetar duva, pocinje kisa
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Srbin
Kod demokrata je sve namešteno. Berni je za narod,zato ga i podržavaju, Klinton i Tramp za korporacije. Mediji su naravno, kao deo korpiracija, na strani ovo dvoje, i većina stvari koja se objavljuje nije tačna, i služi da obmanjuje narod. Berni sve veća mirodjija u klin čorbi, a problem Klintonke je i što su joj isplivale sumnjive delatnosti na površinu i neke se i istražuju. Problem kontroverznog Trampa je što je kontroverzan uglavnom :-)
Podelite komentar