DANAS JE VELIKA SUBOTA i ovu JEDNU STVAR bi trebalo OBAVEZNO da uradite!

  • 13

Vernici danas obeležavaju praznik Velike subote. To je ona subota u koju je Isus Hristos pokazao da je došao kraj starom veku koji je bio obeležen svetkovanjem subotnjeg dana, i otpočeo novi vek u kome se praznuje dan njegovog Vaskrsenja.

DANAS JE VELIKI ČETVRTAK: I OVU STVAR nikako ne smete da zaboravite da uradite!

NARODNI OBIČAJI NA VELIKI ČETVRTAK: Evo šta danas valja da se radi!

POČELA JE STRASNA NEDELJA: I ovih narodnih verovanja jednostavno MORATE da se držite!

Ove godine će se ispred Hrama svetog Save, deliti Blagodatni oganj, kojem će vernici moći da prisustvuju. Ovo će se desiti u subotu u 22.30 časova, nakon čega će tačno u ponoć početi Vaskršnja liturgija.

DANAS JE VELIKI PETAK i ovu JEDNU STVAR nikako ne smete da zaboravite da uradite!

Foto: PIxabay, Foto: PIxabay,

U pitanju je drugi dan hrišćanske žalosti, nakon Velikog petka kada je Hrist razapet na Golgoti, zbog čega se i Velika subota, koju je prema verovanju Isus Hristos proveo u Hadu, podzemlju, i provodi se u molitvi i tišini.

VASKRS ILI USKRS? Ovako se PRAVILNO čestita najveći hrišćanski praznik!

SLUČAJ KOJI ISTORIJA NE PAMTI: Uskrs je ove godine 1. maja, ali tu ima nešto još neobičnije!

Jutrenje Velike subote u novije vreme ne služi se rano izjutra, već na Veliki petak uveče. Pred Hristovim grobom, uz kađenje i držanje sveća, vrši se slika Hristovog pogreba. Slavi se pobeda Hristova nad smrću i prvi put se saznaje da je ovo blagoslovena subota u kojoj Spasitelj leži mrtav.

Foto: PIxabay Foto: PIxabay

U njoj je Spasitelj usnuo, uz njegovo obećanje da će vaskrsnuti u treći dan. Vernici celivaju plaštanicu koja je na Veliki petak svečano izneta pred pravoslavne oltare.

NARODNI OBIČAJI NA VELIKI PETAK: Evo šta danas valja da se radi!

Narod u hramovima odgovara molitvom na horsko pojanje anđela i sa upaljenim voštanicama iščekuje Vaskrsenje, najradosniji praznik pobede života nad smrću koji je osnova hrišćanske vere.

Foto: Wikimedia Foto: Wikimedia

Ovaj obred se poštuje u svim pravoslavnim hramovima, a u Jerusalimu se sva događanja vezuju za Crkvu Groba Hristovog, gde vernici svake godine na Veliku subotu prisustvuju čudotvornoj pojavi "Blagodatnog ognja".

U Crkvi Svetog Groba u Svetoj zemlji, već vekovima, jerusalimski patrijarh uznosi ugašeno kandilo koje se samo pali i taj oganj prenosi na sveće okupljenih vernika, a oni dalje svojim bližnjima i u svoje hramove.

Foto: Wikimedia/Ivana Sokolović Foto: Wikimedia/Ivana Sokolović

Početak vaskršnjeg slavlja oglašava se zvonima na pravoslavnim hramovima koja prvi put zvone posle dana žalosti kada se umesto liturgija služe carski časovi, a bogosluženja najavljuju drvenim klepalima.

Prema raširenim narodnim običajima, kako bi kući "krenulo nabolje", na ovaj dan valja da se učini neko dobro delo. To je jedna stvar, koja nikako ne sme da se zaboravi, uz one već ustaljene običaje, koji nalažu da se na Veliku subotu očisti kuća, sredi ruho, farbaju jaja pre izlaska Sunca, jednom rečju, u celini pripremi - za doček Vaskrsa.

(Telegraf.rs)

Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA