Baka Milka zna zanat koji bi danas doneo SIGURNU zaradu, ALI MLADI NE ŽELE DA GA NAUČE! (FOTO)
Da stari jorgandžijski zanat još uvek živi, uverila nas je Milka Radulović(77), iz Ruskog Sela u blizini Kikinde. Ova baka više od pola veka ručno šije jorgane i jedina je u ovom kraju koja čuva i neguje zanat od zaborava. Tradicionalnoj ručnoj izradi jednog jorgana potrebno je posvetiti i više od 10 sati rada, a ova vredna baka do sada je sašila i preko hiljadu jorgana.
ČAROBNJAK OSTOJA: Uzme u ruke DRVO, a onda nastane ČUDO! (FOTO)
- Jorgane sam šila i dinar zarađivala. Još kao dete u mom rodnom Podgoriju, u Bosni, počela sam sa majkom da šijem i učim zanat, čuvala sam ovce, i malo po malo naučim i da šijem. Kada sam došla u Banat, tu sam upoznala jednu nemačku porodicu i sve tajne zanate sam nasledila od Nemice, ali se ne sećem njenog imena. Sećam se da mi je rekla "Ja ti mašinu neću dati, nego ćeš sama šiti"- priča baka Milka za "Telegraf".
Jorgani koji se prave od vune i perja ponovo su na ceni, ali su mladi ljudi nezainteresovani da rade ovaj posao od kojeg se lepo može živeti. Da bi se jedan jorgan izradio, baka Milka napominje da je potrebno mnogo strpljenja.
- Nekada sam znala i po dva dana i dve noći da radim jedan jorgan. Ukoliko ga pravim od vune prvo moram vunu dobro da operem, pa je isperem. Platna sam nekada kupovala u Rumuniji, ali sada tkaninu kupujem u Kikindi, ima lep izbor i kod nas.
Oduševiće vas kad vidite šta ova devojka radi sa svoje dve ruke (FOTO) (VIDEO)
O procesu izrade jorgane, baka Milka priča da je najbitnije da se zategne svila koja se nalazi sa jedne strane, dok se glast koristi sa druge strane.
- Zategnem svilu, postavim je na ovo drveno postolje, stavim vunu, pa onda platno i sve dobro zategnem, onda krenem da šijem, da prošivam - vidite kako je to precizno, moji jorgani se ne cepaju tako lako, mogu da traju i do pola veka - objašnjava baka Milka.
Da su se njeni ručno šiveni jorgani isticali kvalitetom, dokaz su u narudžbine koji su stizale iz svih krajeva bivše Jugoslavije, ali i iz inostranstva.
- Slala sam ih za Nemačku i više se ni ne sećam kuda sve nisu otišli.
Baka Milka, pored jorgandžijskog zanata radi sve vrste ručnih radova - štrika, plete, hekla, prede vunu. Unikatno izrađene krpare, čarape, stolnjaci, samo su deo njene bogate kolekcije, koju kako kaže - nikada nije nigde izložila.
- Najčešće poklanjam ono što uradim, zimus sam štrikala čarape i vezla, jer posla na njivi nije bilo.
I pored svojih skoro 80 godina, baka Milka i dalje radi zemlju, kako kaže u njenoj bašti svake godine puno je svežeg povrća - salate, krompira, šargarepe, luka... Nekada je sa deda Zdravkom i ručno kopala kukuruze, ali nažalost suprug je preminuo i od tada joj u ovim poslovima pomažu sinovi Mirko i Mile. Povrh svega zanimalo me je kako je uspela da sačuva dobro zdravlje.
- Moj recept, drago dete, je jednostavan, jedna rakijica izjutra, jaja, šunka i cicvara. Najviše jedem kuvana jela , ali umesim često i štrudle, pite i mustrice.
O životnoj lekciji i traženju sreća u materijalnim vrednostima, baka Milka ističe da je zdravlje najveća sreća.
- Ja sam srećna baka sa četvoro unučadi, kada su oni živi i zdravi i ja sam srećna, više mi ne treba. Danas svašta imaju, a nisu zadovoljni. Ja sam znala da jedem suve orahe, kopala sam i radila čitavog života. Najbitnije da šta god radite, radite sa puno ljubavi i bićete uvek srećni - poručuje baka Milka, jedina žena iz ovog kraja koja jorgandžijski zanat još uvek brižljivo čuva.
(Dragana Starčević)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Tiha
Vise ovakvih priloga molim.
Podelite komentar
Samoneko
Divan tekst, pozdrav za baku i nadam se da će neko naslediti ovaj divan zanat
Podelite komentar
Blistavi um
Svaka čast
Podelite komentar