MOGUĆ TERORISTIČKI NAPAD U BIH: Moglo bi da bude kao u Parizu i Briselu
Jedan od vodećih stručnjaka u borbi protiv terorizma na području Balkana Vlado Azinović je istakao da nije isključena mogućnost da se BiH dogodi teroristički napad razmera napada u Briselu ili Parizu. On je dodao da se bezbednosne službe BiH uprkos fragmentaciji uspešno bore u sprečavanju ovih izazova.
BOSANAC SUSPENDOVAN S POSLA U BEČU zbog islamističkog pozdrava na Fejsbuku
- Bilo bi jako neodgovorno da se ponašamo kao da se to ovde ne može dogoditi. Potrebna je jedna doza opreza kada je u pitanju ponašanje agencija, ali i nas građana prema tome. Ona naravno postoji i mislim da agencije koje se brinu o ovakvim sigurnosnim izazovima to rade na vrlo kompetentan i odgovoran način. S druge strane ne treba izazivati paniku niti strah - rekao je Azinović na konferenciji koju je u Konjicu organizovala misija OESS-a u BiH, upitan o mogućnosti izvođenja velikih terorističkih napada u BiH.
Pri tome je pojasnio da i mnogo organizovanije države nisu u stanju da se suprotstave novim sigurnosnim iskušenjima budući da su počinitelji terorističkih dela osobe koje nikada nisu bile zabeležene u policijskim dosijeima.
- To naravno nije slučaj samo u BiH. To je fenomen s kojim se bore i ne uspevaju izaći na kraj čak niti puno kompetentije, bolje opremljene i hijerarhijski bolje postavljene države. To postaje globalni fenomen - ocenio je Azinović.
Naveo je i da su UN od ranije imale podatak po kom je iz BiH 217 osoba otišlo da se bori na strani Islamske države.
Profesor s Visoke škole CEPS-a i donedavni pomoćnik ministra za bezbednost zadužen za terorizam Vjekoslav Vuković upozorio je kako veliki problem predstavljaju borci povratnici s ratišta, posebno iz Sirije i Iraka čije je kažnjavanje tek s jednom godinom zatvora ocenio lošom porukom u borbi protiv terorizma.
U više slučajeva sklopljene su nagodbe da se ratnicima, povratnicima iz Sirije i Iraka, izrekne kazna zatvora od jedne godine zatvora.
Vuković je istakao kako je BiH prva donela izmene kaznenog zakona o služenju u paravojnim formacijama.
Teolog Muhamed Jusić istakao je da BiH prema teorijskom određenju ekstremista nije u prvoj grupi zemalja za izvođenje terorističkih napada ističući da je pogodna za regutovanje sledbenika.
Voditelj misije OESS-a u BiH Džonatan Mur ocenio je važnu ulogu medija posebno zbog toga što su i sami bili žrtvama terorističkih napada. Naveo je da je važno da mediji pravilno prezentuju opasnosti od terorizma, ali i izbegavaju senzacionalizam.
- Važno je da novinari shvate kakav uticaj i kakvu odgovornost imaju u ovom kontekstu. Moraju da urade sve kako bi smanjili doprinos terorističkoj propagandi tako što će smanjiti broj senzacionalističkih informacija - pojasnio je Mur.
(Telegraf.rs/ Izvor: jutarnji.hr)
Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Petar
A gde nije moguc teroristicki napad
Podelite komentar
Pera Kojot # 1
To sve ista bagra! Sto ih nehapse?
Podelite komentar
Warhammer
Daj,molim te.gde ce svoj na svoga.
Podelite komentar