NE PLAŠITE SE BEOGRADSKIH ZMIJA: Evo šta treba da uradite kada ih sretnete! (VIDEO)
Sa visokim temperaturama i rečne zmije izlaze na površinu, treba znati da one nisu otrovnice, ali ako se plašimo, treba pozvati zoohigijeničare
Osim ljudi, koji se raduju proleću i lepom vremenu, na sunce posebno vole da izađu gmizavci. Tako nadomak zemunskog keja, možemo videti vodene zmije koje izlaze iz Dunava. Pošto se ovo dešava svake godine u isto vreme, otišli smo da istražimo koje vrste zmija su u pitanju, i da li i na koji način mogu da budu opasne.
S PRVIM SUNCEM POJAVILE SE I ZMIJE U BEOGRADU: Evo gde su viđene! (FOTO)
OVO SU TRI NAJSMRTONOSNIJE ZMIJE U BEOGRADU: Evo kako da ih prepoznate! (FOTO)
Razgovarali smo sa Budimirem Grubićem, direktorom Zoohigijene, koji nam je objasnio kako treba reagovati, kada naiđemo na ove rečne zmije.
- U pitanju su rečne, barske zmije, to su sve neotrovnice, koje su bezopasne po okolinu. Svake godine, kada je temperatura dovoljno visoka, njihova aktivnost se budi. To su periodi proleća, leto i jesen. One se hrane drugim malim ribicama, poljskim miševima - rekao je direktor Zoohigijene.
OPREZ: Sve veći broj zmija u Beogradu, pala prva žrtva u Srbiji!
Da nema potrebe za panikom kad ih vidimo, kao i da ne bi trebalo sami da ih diramo i kome da se obratimo, gospodin Budimir je objasnio.
- Nikad ne znate kako će zmija da reaguje, ne treba niko da je dira kada je vidi. Ukoliko one ometaju neki deo prostora, treba prijaviti zoohigijeničarima, koji su obučeni da ih sklone. Poslednjih godina nije primećena njihova učestalost, nego što je to inače slučaj, ali kada je napolju toplo one se pojavljuju češće, što ljudima možda nije prijatno - ispričao je Grubić.
Ribolovci pre mogu naleteti na vodene zmije, pa smo želeli da saznamo koje su karakteristike zmija, i koje su najveće koje mogu videti.
- Belouška i ribarica su vrste vodenih zmija, koje se pojavljuju na obalama reka. One nemaju zube i ne mogu da nas ujedu, već samo da nas uplaše. Ljudi koji su više upućeni znaju da nema veće opasnosti, ali oni koji ne znaju, mogu da se plaše - kaže stari ribolovac Dule.
Da ih ne treba dirati jer njihov ujed može biti jako bolan, ispričao je drugi ribar koji je pecao na Keju.
- Čim krene sezona lova na ribe, eto i njih, cele godine ih ima do zime. Obično su tamno braon boje, sa tamnijim šarama. Odrasle mogu dostići i do metar, čak metar i po dužine, a male mogu biti i manje od 20cm - priča naš sagovornik.
Ako bi se desilo da nas ujede rečna zmija, nije ništa opasno, ali to može biti užasan bol, nastavlja dalje ribar.
- Nije ništa opasno, ako nas ujedu, ali to mnogo boli. Najbolje je odmah otići kod lekara. U principu, ako ih ne radite, neće ni ona vas. One uglavnom ne izlaze na površinu, samo pored obale, love sitnu ribu - istakao je ovaj pecaroš.
(Telegraf.rs)
Video: Konferencija za medije povodom filma "Volja sinovljeva
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bzzz
Znaci ne vjerujem kako smo hrabri u anketi ... A kada bi vidjeli ovako na stepenicama na drugoj slici mislim da bi skocili dalje nego Spanovicka :)
Podelite komentar
Marko
Nisam znao da se beogradske zmije razlikuju od drugih.
Podelite komentar
Ogi
U prijedjelu gdje bi otprilike trebale biti usi,malo iza glave imaju dve bijele tacke,zato ih zovemo bjelouske.Totalno bezopasna bica,cistaci korita i polja.Ne ubijajte ih jer stvarno nema razloga,osim straha naravno,koji je stvarno bezrazlozan.Uvijek nadjite nekog starijeg ako vam smeta njena pozicija,da je prebaci dalje,u vecini slucajeva ona se poslije dvadestak minuta sama prebacuje jer aktivnost rijecne zmije je nesto drugaciji od kopnene.Hvala
Podelite komentar