NOĆ VEŠTICA NA SRPSKI NAČIN: Nema šanse da pogodite za koji praznik treba da se svi MASKIRAMO (FOTO) (VIDEO)

  • 1

Ono što za svet predstavlja Noć veštica, to su za Srbiju Bele poklade. Praznik potiče još iz paganskog perioda i proslave kulta Sunca, a obeležava se poslednje nedelje pred početak Uskršnjeg posta.

DANAS SU BELE POKLADE: I ovu JEDNU STVAR obavezno morate da uradite!

Za Bele poklade je karakteristično uživanje u mrsnoj hrani i piću, kao i maškare. Pored hrane i pića, tada je poželjno pomiriti se sa svima sa kojima smo se posvađali, kako bi post započeli „očišćeni“.

Maskiranje je nekada bilo glavni deo Pokladskih rituala, jer su se ljudi na taj način borili protiv zlih sila koje su im nanosile štetu. Ovaj običaj se nastavlja i danas, ali je cilj zabava i druženje. Ulice se na ovaj dan pretvaraju u šareni karneval.

Povorka je vesela i maskirana, tu se mogu naći razne maske, od vila i princeza pa do veštica i drakula.

Foto: Profimedia/AFP Foto: Profimedia/AFP

Na čelu povorke su mlada i mladoženja. Kada zastanete i malo bolje pogledate ovaj par, primetićete da mlada ima brkove i da ne hoda baš najbolje na štiklama. Razlog je jednostavan, ovde se menjaju likovi – muškarac postaje mlada, a žena mladoženja. Ovaj običaj se naziva Maškara. Pored mladenaca, u povorci učestvuju i pop, kum, dever, stari svat i ostali svatovi. Tako maskirani, idu od kuće do kuće i izvode improvizovanu svadbu, dok ih domaćini daruju raznim ponudama – mesom, kolačima, ali najčešće jajima.

Ukoliko na Poklade pada kiša, u selu bi se reklo da je mlada volela da jede hranu sa varjače, pa je zato dan njenog venčanja kišni dan. Posle svadbe, karneval se kroz pesmu i veselje razilazi, ostavljajući prazne ulice do naredne Maškare.

Foto: Profimedia/AFP Foto: Profimedia/AFP

Predveče, Maškaru zamenjuje drugi običaj. Na raskrsnicama se pali vatra, koja simbolizuje početak nove agrarne godine, odnosno vatre se pale kako bi pomogle iznemoglom suncu da ponovo povrati snagu i pokrene novi život. Oko vatre se igra kolo, koje predstavlja staru i novu godinu, pevaju se pesme, a momci se nadmeću u junaštvu preskačući vatru. Vatra ima i dezinfikujuće svojstvo, pa se pale i stare stvari, koje mogu biti izvor zaraze.

Foto: Profimedia/AFP Foto: Profimedia/AFP

Pogledajte video:

(Telegraf.rs / Izvor: portalmladi.com)

Video: Ovo je blok u kom se prve komšije dele se na Zemunce i Novobeograđane

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Филип

    13. mart 2016 | 19:06

    Na jugu Kosova se ovaj obicaj naziva Procka ili zenidba kraljevica Marka. A posle toga se pale takozvane kumbare(kao baklje pravljenje od smreka i zbijene) i vrte se oko sebe tj mavaju se. Na taj nacin se teraju zli duhovi.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA