JADRANSKO MORE POSTAJE OPASNO: U njemu je sve više smrtonosnih riba
Klimatske promene uticale su i na morsku floru, pa tako u Jadranskom moru možemo uloviti i neke ribe koje do sada nismo nikada videli. Riblji svet je pretrpeo značajne i brze promene, takozvani procen tropikalizacije, to jest povećanja brojnosti toploljubnih vrsta u severnim delovima mora.
U JADRANSKOM MORU ULOVLJENA NAJOTROVNIJA RIBA NA SVETU: Narode, čuvajte se ovog ubice!
- Osim otopljenja, koje je sve vidljivije, sve značajniji uticaj ima i proces lesepsijskih migracija (migracije iz Crvenog u Sredozemno more). Nakon otvaranja Sueskog kanala 1869. goidne, omogućen je prelazak organizama iz jednog u drugo more. Tako su neke invazivne vrste iz Crvenog mora postale deo sredozemnog ekosastava te imaju ozbiljan uticaj na ekologiju, a neke vrste ugrožavaju lokalne i endemične vrste. Sve to dovodi do promena unutar ekosastava - objasnio je za dnevnik.hr profesor Jakov Dulčić.
Tako je i prugasti kljunaš završio u Jadranu. Reč je o ribi koja naseljava grebenska područja na dubinama od jedan do 10 metara. Njena prirodna okolina je u vodama Tihog okeana, kod Japana, Koreje, Tajvana...
Naučnici su zaključili da je najverojatnije u Jadran dospela pomoću brodova, najverojatnije teretnim ili tankerima, odnosno u komorama "sea chest" ili putem balastnih voda. Međutim, isto tako napominju kako ne mogu isključiti i ostale načine.
Kako navode istraživači sa Instituta za okeanografiju i ribarstvo u Splitu do sada je u Jadranskom moru zabeleženo 14 vrsta riba lesepsijskih migranata.
- Od njih su potencijalno invazivne i sa velikom sposobnošću da uspostave svoju populaciju u Jadranskom moru zasigurno ribe plavotačkasta trumpetača (Fistularia commersonii), srebrnoprugasta napuhača ili četverozupka (Lagocephalus sceleratus) i Siganus luridus, pa plavi rak (Callinectes sapidus), zatim lakonogi rak (Percnon gibbesi) koji su dospeli u Sredozemlje, a naknadno i u Jadran preko Gibraltarskog moreuza. Iako se u većini slučajeva radi o "zalutalim" jedinkama koje još nisu spremne za "kolonizaciju" Jadranskog mora, postoje indikacije da su neke vrste postale uspešne ili potencijalno uspešni "kolonizatori" poput upravo navedenih vrsta - dodao je Jovan.
(Telegraf.rs / Izvor: dnevnik.hr)
Video: Petar Benčina igra lik Bogdana: Glumac o filmu "Volja sinovljeva", saradnji sa bratom Igorom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ANTE BAN
ISTINA,kojoj ja često svjedočim! Mijenja se morska fauna usljed porasta temperature Jadrana. Dolaze primjerci riba iz toplijih mora. A opasnost Jadrana je tim veća što je ono zatvoreno more. Takodjer- u moru je sve više smeća, u čijem bacanju prednjače brodovi, a po državama Albanija!
Podelite komentar
SCEPAN SCEKIC
Kod te bagre ionako ne idem na letovanje od kad su priznali kosovo...stoga me zabolje...a kad malo bolje razmislim kako de ribe opstaju i prezivljavaju kad ti nesoji vazda pustaju govna i kanalizaciju u more... ;)
Podelite komentar
Nn
Pa ovo je sandra partizan
Podelite komentar