UKINUT "INFOSTAN": Gradsko preduzeće promenilo ime i dobilo nove delatnosti

 
  • 0

Odluka da JKP Infostan ubuduće bude "Infostan tehnologije" je posledica ukidanja Zavoda za informatiku i statistitku, koji je između ostalog obavljao poslove u oblasti informacionih tehnologija i telekomunikacija za potrebe organa grada i gradskih opština

Odlukom odbornika Skupštine grada Beograda danas je ukinut Zavod za informatiku i statistiku, a JKP "Infostan" ubuduće će biti "Infostan tehnologije", pošto će to preduzeće obavljati i delatnosti u oblasti informacionih tehnologija i telekomunikacija.

Odluka da JKP Infostan ubuduće bude "Infostan tehnologije" je posledica ukidanja Zavoda za informatiku i statistitku, koji je između ostalog obavljao poslove u oblasti informacionih tehnologija i telekomunikacija za potrebe organa grada i gradskih opština.

Sednica Skupštine grada završena je posle manje od dva sata rada, a odbornici su, između ostalih, usvojii odluke koje se odnose na preraspodelu nadležnosti između gradskih službi i sekretarijata.

Kada je reč o izmenama Odluke o Gradskoj upravi, njome se preraspoređuju nadležnosti između pojedinih sekretarijata, kako bi se postigla veća efikanost, a slične nadležnosti objedinjene na jednom mestu.

Foto: infostan.rs Foto: infostan.rs

Takođe, u sladu sa ukidanjem Zavoda za informatiku i statistiku, poslovi iz nadležnosti te organizacije koji se odnose na informacioni sistem SAP ERP i ostale finansijske informacione sisteme, prelaze u nadležnost Sekretarijata za finansije.

Najviše izmena tiče se rada Sekretarijata za finansije, jer je u toj sferi došlo do promene niza zakona, a na osnovu promenjenog Zakona o turizmu, Sekretarijatu za privredu je data nadležnost da može bliže da uredi tehničke i druge uslove u ugostiteljskom objektu koji se nalazi u stambenoj zgradi.

Sekretarijat za zaštitu životne sredine proveravaće ispunjenost uslova u uređenju ugostiteljskog objekta, koji se odnose na odvođenje dima, pare i mirisa, kao i drugih neprijatnih mirisa.

Usvojene su i izmene odluke o utvrđivanju doprinosa za uređivanje građevinskog zemljišta jer, kako je rečeno na sednici, tokom primene Zakona o planiranju i izgradnji uočeno je da pojedini članovi u postojećoj Odluci nisu jasno definisali ili precizirani pa je Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda predložila izmenu odluke.

Foto: infostan.rs Foto: infostan.rs

Prema rečima Gordane Lukić, iz te direkcije, fizička i pravna lica koja imaju pravni interes mogu da zaključe ugovor o finansiranju radova na izgradnji nedostajuće komunalne infrastrukture, neophodne za funkcionisanje objekta za koji se izdaje građevinska dozvola.

Prema njenim rečima, potpisivanjem ugovora investitor nema pravo na umanjenje doprinosa za uređenje građevinskog zemljišta niti na refundiranje troškova.

- Ako je doprinos umanjen za određeni procenat, a u postupku pribavljanja upotrebne dozvole Direkcija izgradi nedostajuću infrastrukturu, investitor je dužan da je plati - dodala je Lukić.

Takođe, ako je ugovorena vrednost radova manja od utvrđenog procenta umanjenja na ime nedostajuće komunalne infrastrukture, prilikom obračuna doprinosa izračunaće se tačan procenat za koji se vrši umanjenje doprinosa.

Foto: infostan.rs Foto: infostan.rs

Investitor kojem posle uplate doprinosa prestane pravni odnos ili određena rešenja, objasnila je, ima pravo na povraćaj uplaćenih sredstava u nominalnom iznosu, ukoliko dostavi dokaz da objekat nije izgrađen ili da je uklonjen.

- Investitori sa kojima je zaključen ugovor u skladu sa ranije važećim odlukama i ugovorom je utvrđen jedinični iznos naknade za uređivanje građevinskog zemljišta, imaju pravo na umanjenje od 60 odsto u slučaju plaćanja naknade jednokratno u roku od 15 dana od dana obračuna - dodala je Lukić.

Ona je zaključila da se na taj način stvara mogućnost boljeg i realnijeg planiranja sredstava neophodnih za realizaciju Programa uređivanja građevinskog zemljišta, pripreme lokacija za dodelu i izgradnje objekata komunalne infrastrukture.

Lukić je navela i da su potraživanja Direkcije samo iz prošle godine 33 milijarde dinara, od čega je 12 milijardi potraživanja od investitora koji su u postupku stečaja, a 21 milijarda se odnosi na nedospela i dospela potraživanja.

Sva dospela potraživanja, kako je dodala, inspekcija pokušava da naplati sudskim putem i navedeni investitori su tuženi zbog duga.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Marija Milutinović novinarka Telegraf.rs izveštaj iz Bele kuće

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA