EVO ZAŠTO IZBEGLICE HRLE U EVROPU: Šest razloga zbog kojih dolaze kod nas

  • 10

Svaki deseti sirijski državljanin koji je izbegao iz strahota rata naselio se najpre u zemljama koje okružuju razrušenu Asadovu republiku, a onda je krenuo ka zemljama EU iz jednog od sledećih šest razlogagubitak nade, povećanje siromaštva, ograničena mogućnost rada, nedovoljna pomoć i zdravstvena zaštita, prepreke da se obnovi status u Libanu i Jordanu i oskudne mogućnosti za obrazovanje.

PUTIN I OBAMA NAŠLI REŠENJE ZA KRIZU U SIRIJI I IRAKU? Evo šta nosi susret dvojice svetskih moćnika

Više od četiri miliona sirijskih izbeglica, od kada je 2011. otpočeo rat u zemlji kojom vlada Bašar al Asad, u Libanu, Turskoj, Jordanu i Iraku živi u očajnim životnim uslovima, zbog čega se skoro 429.000 Sirijaca prijavilo za život u Evropi.

Agencija Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) analizirala je situaciju na Bliskom istoku i definisala šest osnovnih razloga za izbegličku krizu u kojoj su milioni ljudi krenuli za boljim životom.

Na prvom mestu, to je gubitak nade. Za mnoge sirijske izbeglice, svaki tračak nade da će se situacija u njihovoj zemlji da se promeni na bolje, ili da je bilo kakvo rešenje na vidiku, jednostavno su nestali. Osećaj nesigurne budućnosti uzrokovoani su lošim uslovima, osećanjem očaja i bezizlaznosti.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Na drugom mestu nalazi se povećanje siromaštva. Izbeglice koje su našle utočište u Libanu suočavaju se sa visokim troškovima života što je njihov glavni uzrok napuštanja ove zemlje, dok izbeglice u Egiptu i Jordanu - zemljama koje su bile bogatije od Sirije pre nego što je rat u toj zemlji počeo - kažu da ne mogu sebi da priušte ni osnovne stvari.

Sledeći razlog je ograničena mogućnost rada. Mnogi Sirijci u Jordanu, Egiptu i Libanu bore se da zarade za život, ali su u tome zakonski ograničeni u traganju za poslom. Izbeglice u Iraku kažu da veliki broj interno raseljenih oborio cenu rada i povećao konkurenciju u kurdistanskom regionu Iraka. U isto vreme, građevinska industrija u regiji je gotovo zamrla zbog pada cena nafte.

Nedostatak pravih poslova tera izbeglice na crno tržište rada, čime rizikuju eksploataciju, nesigurne uslove rada i prevarante koji ne isplaćuju zarađeno. Uz sve pobrojano - u pojedinim kampovima raste problem prostitucije.

Izbeglice mogu da budu kažnjene za rad na crno. Prema novim propisima u Libanu, oni moraju da potpišu obavezu da neće raditi kada obnavljaju svoj status.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Četvrti razlog za masovan odlazak izbeglica u Evropu je nedovoljna pomoć i zdravstvena zaštita. Programi pomoći za izbeglice i zemlje koje su ih primile u regionu stalno se suočavaju sa nedostatkom sredstava. Postojeći međuagencijski plan za izbeglice iz Sirije imao je samo 41 odsto potrebnih sredstava za ovu godinu, što je dovelo do ozbiljnih smanjenja u broju, količini i kvalitetu obroka, a za svaku izbeglicu je predviđeno nešto manje od pola dolara na dan za hranu i vodu.

Mnoge izbeglice u Jordanu rekle su zvaničnicima UNHCR-a da je racionalizacija donacija u hrani bila "kap koja je prelila čašu," nakon čega su odlučili da napuste Liban. Mnogi od njih su se odali prosjačenju i iznajmljivanju dece za rad.

Nedovoljno sredstava dovelo je i do pogoršanja zdravstvene zaštite: u prošloj godini 23 odsto izbeglica koje su imali hronične bolesti nisu imale lekove ili nadzor lekara. U 2015. situacija je mnogo dramatičnija: 58.3 odsto njih nema pristup lekovima i lekarima.

Foto-Ilustracija: Tanjug/AP Foto-Ilustracija: Tanjug/AP

Na petom mestu su prepreke da se obnovi status u Libanu i Jordanu. Prema novim propisima, izbeglice koje su došle u Liban do 2014. sada moraju da plate 200 dolara kako bi obnovile svoj izbeglički status, pa je mnogo njih krenulo u Tursku. Takođe, od njih se traži da potpišu garanciju da neće raditi i da imaju potpisani ugovor o iznajmljenom stanu.

Zbog toga se mnoge izbeglice u Libanu osećaju ugrožene i plaše se hapšenja.

U Jordanu pak, prema novim propisima, svaka novoregistrovana izbegla osoba mora da pribavi sertifikat o zdravstvenom stanju koji košta 42 dolara.

Foto: Tanjug/ Sava Radovanović Foto: Tanjug/ Sava Radovanović

Kao šesti razlog za migraciju, navode se oskudne mogućnosti za obrazovanje. Zbog otežane situacije i pogoršanih uslova života u Jordanu 20 odsto dece koja su izbegla - napuštaju školu kako bi radila, dok se u nekim slučajevima devojčice prisiljavaju da uđu u rane brakove. Procenjuje se da nekih 90.000 dece školskog uzrasta poreklom iz Sirije nemaju nikakvo formalno obrazovanje.

U celoj regiji, sirijske izbeglice gube mogućnost visokog obrazovanja i gube nadu da će imati iole pristojnu budućnost.

Od sada Telegraf pratite i na Vajberu!

(Telegraf.rs / Izvor: Tanjug)

Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nebojsa

    28. septembar 2015 | 08:16

    Glavni razlog je Amerika koja je umesala svoje prste i dozvolila islamistima da ruse Asada.A ovo sto vi pisete ovde je stara americka prica kao sto su pisali o Srpskom Kosovu.

  • cekaju do naredbe

    28. septembar 2015 | 08:11

    Na prvom mestu je terorizam, sve su to teroristi spavaci...a vi zivite i dalje u vasim snovima...

  • Ljubica

    28. septembar 2015 | 13:32

    Sta smo mi preziveli pa nismo otisli od kuce

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA