Ko u Srbiji podmeće bombe pod automobile i ZAŠTO?
Srbiju tresu kriminalni obračuni, a najviše stradaju momci s one strane zakona u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Šapcu...
Smatra se da se motivi kriju u trgovini narkoticima i preraspodeli teritorije, a ono što najviše uznemirava javnost su likvidacije u kojima se koriste razorni eksplozivi i bombe čije detonacije dugo ostaju u ušima "običnih" građana, pišu Večernje novosti.
Ono što je bilo karakteristično devedesetih godina kada je reč o "prebiranju dugova", a to je podmetanje eksploziva ispod automobila, preselilo se i u dvehiljadite i to čini se, mnogo žešće nego pre.
U poslednjem ovakvom tragičnom obračunu život je izgubio kralj beogradskih noćnih klubova Dragan Jelinović Jelke (58). Kako su stručnjaci objasnili, on je poginuo u "dirigovanoj" eksploziji sredinom jula ove godine ispred svog doma na Bežanijskoj kosi, a u detonacji su mu bukvalno popucali unutršanji organi i na mestu je bio mrtav. Navodno je korišćen razorni eksploziv "semteks", koji je aktiviran daljinski, najverovatnije mobilnim telefonom.

VRATILE SE DEVEDESETE: Poslednjih pet brutalnih likvidacija u Beogradu nije rešeno!
Samo mesec dana ranije u skoro identičnoj sačekuši, eksplodirao je džip u kojem je bio Goran Karan (48), ali je na sreću i činjenicom da mu je džip otpozadi bio ojačan, preživeo. On se još uvek nalazi u bolnici gde se oporavlja, ali je van životne opasnosti.
- Ova dva zločina, osim istog eksploziva, povezuje i činjenica da su se žrtve poznavale - navodi izvor Novosti blizak istrazi, pa nastavlja:
- Istražuje se ta njihova veza. Karan bi za desetak dana trebalo da izađe iz bolnice i policija će tada ponovo da ga ispita.
Inače, u kriminalnim obračunima su zbog podmetnutog eksploziva stradali bliski rođaci nekih svedoka saradnika. Tako je u julu 2012. godine u Beogradu ubijen Radojica Joksović, brat od strica Nebojše Joksovića, zaštićenog svedoka u procesu protiv narko-bosa Darka Šarića.
Iako je u vozilu bilo njih troje, eksplozivna naprava se nalazila ispod sedišta vozača, te je usmrtila metu. Tri meseca ranije, u Šapcu je na identičan način ubijen Rade Maksimović, samo što su ovog puta organizatori zločina, znajući za njegove navike, napravu postavili na suvozačevo mesto. Maksimović je preminuo, a telohranitelj i vozač je prošao sa manjim povredama.

Njegov sugrađanin Dusan Rosić je 2009. godine likvidiran u skoro sličnoj akciji, u istoj ulici. Kada je seo u svoje vozilo i upalio ga, došlo je do jezive eksplozije.
U januaru 2012. godine, ubijen je rođak Andrije Draškovića, Boško Raičević, na Dorćolu, kada je tokom vožnje došlo do eksplozije, zbog koje je na mestu ostao mrtav, a pisalo se i da je čak bomba ubačena u automobil tokom vožnje.
Đorđe Stojanović iz Niša, ubijen je 2013. godine na Savindan, a njegovo ubistvo se još uvek istražuje. Sin vlasnika menjačnice "Cekin" raznet je u eksploziji automobila, gotovo u samom centru grada, a smatra se da je nastradao u obračunu sa zelenašima. Eksploziv je aktiviran daljinski, pozivom sa mobilnog telefona, a on je korišćen i u likvidaciji Dorćolca, Marka Filipovića Takija 2007. godine.
Andrija Drašković umakao Hrvatima NA DAN IZRUČENJA Belgiji!
Prvi put na ovim prostorima ubistvo sa postavljenim eksplozivom se dogodilo u Beogradu 1994. godine. Na ovaj dramatičan način, u po bela dana i u centru prestonice likvidiran je Rade Međed, jedan od vlasnika srpskih kockarnica.

Jedini zločin, koji je počinjen na ovakav način, a koji je policija uspela da rasvetli je likvidacija Gorana Mijatovića Mite, vlasnika fudbalskog kluba sa Bežanijske kose koje se dogodilo 2006. godine. Tada je korišćena protivpešadijska mina "mrud", a naprava je postavljena pod "audi 80", koji su napadači ukrali u Bosni, a zatim ga dovezli u Srbiju i parkirali pored Mijatovićevog automobila.
Ekploziv sa detonatorom je bio povezan daljinskim upravljačem za alarm na susednom vozilu, a kada je Mijatović izašao iz zgrade i krenuo ka sovjoj "fabiji" u trenutku kada je prolazio pored "audija", odjeknula je eksplozija u kojoj su poginuli on i njegov telohranitelj Slavko Novaković.
Godinu dana kasnije, policija je objavila imena sedmorice Mijatovićevićevih atentatora, od kojih je šestorica uhapšeno. Kao direktni počinilac zločina osumnjičen je Slavko Bilinac iz Bosne i Hercegovine, ali on do danas nije priveden, čak se pojavila i informacija da se u međuvremenu ubio.
U svim ovim tragičnim događajima nisu ginule samo mete, već se događalo i da zločinci sami sebe dignu u vazduh. Tako je u jesen 2002. godine u eksploziji automobila bombe u centru Beograda poginuo Ivan Kontić iz Budve, a telo je pronađeno ispod "audija a6", dok je istragom utvrđeno da je Kontić nestručno postavljao napravu ispod vozila mete.
ŠARIĆEVOJ GRUPI 212 GODINA ZATVORA: A evo ko je oslobođen!
Šest godina kasnije, na identičan način nastradao je Šapčanin Stranja Rašeta kada je pokušao da ubije svog "kompanjona" Milana M.
Osim u ova dva slučaja, ovakva "samoubistva", kao i ubistva Gorana Mijatovića Mite, počinioci mnogobrojnih zločina u kojima je upotrebljena eksplozivna naprava - i dalje nisu poznati.
(Telegraf.rs / Večernje novosti)
Video: Srbi koji pešače na KiM naišli na oluju na putu ka Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Deki
Nikad gore stanje u policiji i sudstvu unazad 30 godina!
Podelite komentar
Bolest
Ma jok,nema kriminala,tako kaze drmr
Podelite komentar
Vlada
Policija ih likvidira. U Nisu su skinuta jedno tri mafijasa na isti nacin i niko ih nikad nije pronasao. To policija radi i niko drugi
Podelite komentar