PRESTOLONASLEDNIK I NAJVEĆI SRPSKI MATEMATIČAR BILI U VEZI? Kralj Petar mislio da mu Mika Alas "pečati sina odostrag"? (FOTO)
Mihailo Petrović, od milja znan kao Mika Alas, jedan je od naših najvećih matematičara i najvećih umova generalno u poslednjih 200 godina, a njegov doprinos našoj otadžbini i svetskoj nauci je ogroman. Jedna zanimljiva mogućnost je međutim isplivala zadnjih godina: mogućnost da je bio homoseksualac
Mihailo Petrović Alas je rođen 6. maja 1868. godine u Beogradu, kao prvo dete profesora teologije Nikodima i majke Milice, rođene Lazarević.
Prvu beogradsku gimnaziju je završio 1885. u generaciji sa Miloradom Mitrovićem, Jovanom Cvijićem i Pavlom Popovićem, i mnogim drugim velikanima, što je Milovan Vitezović kasnije opisao u romanu "Šešir profesora Koste Vujića".
Nakon toga je upisao Prirodno-matematički odsek na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Septembra 1889. godine odlazi u Pariz; dve godine docnije je diplomirao matematiku na Sorboni, a 1893. i fizičke nauke. Bio je najbolji student svoje generacije pa ga je primio čak i predsednik Francuske Republike.
Juna 1894. godine na Sorboni je odbranio doktorsku disertaciju iz oblasti diferencijalnih jednačina, pred komisijom u kojoj su sedeli takvi umovi kao što su bili Šarl Ermit, Emil Pikar i Pol Penleve (u publici je bio i poslanik Kraljevine Srbije, Milutin Garašanin), te je stekao zvanje doktora matematičkih nauka.
Vraća se u Beograd i postaje profesor na Velikoj školi, i to ukazom kralja Aleksandra Obrenovića. U to vreme, smatram je jednim od najvećih svetskih stručnjaka iz oblasti na kojoj je doktorirao. Predavao je sve do svoje penzije 1938. godine, a kada je 1905. Velika škola prerasla u Beogradski univerzitet bio je među osam prvih redovnih profesora; 1908/9 bio je i dekan Filozofskog fakulteta.
U međuvremenu, postao je prvo dopisni član Srpske kraljevske akademije a potom u svojoj 31. godini i stalni, a bio je i dopisni član Jugoslovenske akademije znanosti i umetnosti u Zagrebu. Član je bio i međunarodnih akademija, u Pragu, Varšavi i Budimpešti, kao i mnogih svetskih naučno-matematičkih društava.
Kao kriptograf, razvio je šifarski sistem koji je u našoj vojsci korišćen sve do Drugog svetskog rata. Učesnik je Balkanskih ratova i Prvog svetskog rata, a posle toga je bio rezervni oficir (mobilisan je čak i 1941. godine kada je počeo Aprilski rat, zarobljen je od Nemaca ali je pušten zbog slabog zdravlja, na urgiranje Đorđa Karađorđevića).
Zlatnu medalju na Svetskoj izložbi u Parizu 1900. godine osvojio je tako što je konstruisao hidrointegrator. Autor je brojnih pronalazaka, naučnih radova i udžbenika. Dobitnik je bezbroj nagrada, a od 1939. godine nosilac je i ordena Svetog Save prvog reda.
Po svemu što je uradio, spada u red najvećih srpskih matematičara i jedini je matematičar na listi "100 najznamenitijih Srba", koju je sačinila komisija sastavljena mahom od akademika. Na njoj, Alas je na 73. mestu.
Što se tiče njegovog nadimka, stekao ga je jer voleo da peca. Ribarski šegrt je postao već 1882, kalfa 1888, a 1895. je položio ispit za ribarskog majstora. Čak je učestvovao i u izradi našeg prvog Zakona o slatkovodnom ribolovu, a na međunarodnoj izložbi u Torinu je 1911. godine dobio zlatnu medalju za ribarske eksponate koje je doneo. 1912. godine je ulovio soma teškog 120 kilograma.
Još par kurioziteta iz njegovog privatnog života: svirao je violinu, 1896. je osnovao sviračko društvo "Suz"; bio je strastveni putnik, proputovao je sve evropske zemlje, bio je na severnom i južnom polu; pisao je putopise a napisao je i "Roman jegulje"; napisao je i knjigu "Đerdapski ribolovi u prošlosti i sadašnjosti"; bio je jedna od najpopularnijih ličnosti starog Beograda, zvali su ga jednostavno Mika Alas; Deveta beogradska gimnazija, kao i jedna beogradska osnovna škola, nose ime po njemu.
8. juna 1943, umro je u svojoj kući na Kosančićevom vencu broj 22 u Beogradu, a sahranjen je na Novom groblju narednog dana. Govore su držali episkop braničevski Venijamin Taušanović, akademik Milutin Milanković i rektor BU Nikola Popović. Njegova kuća se nalazi pod zaštitom države.
Što se tiče naslova ovog teksta, u novije doba, istoričar Predrag Marković je došao do navodnog saznanja da se kralj Petar I žalio da mu Alas “pečati sina odostrag”, odnosno da su i jedan i drugi homoseksualci; istoriografija bi tek trebalo da potvrdi istinitost ili lažnost ove tvrdnje, a dok se to ne desi ove informacije uzimajte sa rezervom.
MISTERIOZNI PRVI SIN KRALJA PETRA: Aleksandar ga strpao u ludnicu, Tito mu vratio život (FOTO)
Istina, postoje anegdote da je Alas - s obzirom da je bio tutor i profesor matematike tadašnjem prestolonasledniku Đorđu Karađorđeviću - često svog štićenika vodio sa sobom na pecanje pa se tako dešavalo da nestanu na nekoliko dana. To što se nikada nije ženio samo je podgrejavalo ove verovatno neistinite glasine.
Bilo kako bilo, treba reći i da su ga akademici 1927. godine, nakon smrti Jovana Cvijića, predložili za novog predsednika Akademije, ali je kralj Aleksandar Karađorđević to odbio, verovatno zbog bliskosti Alasove sa bratom mu Đorđem, koga nije voleo i koga je strpao u ludnicu. O tome, smo, naravno, već pisali opširno. Ista stvar se ponovila i četiri godine kasnije.
(Telegraf.rs)
Video: Konferencija za medije povodom filma "Volja sinovljeva
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Cetinje
Ovakve avetinje mi nikada nijesmo imali u Crnu Goru. Ovog je uvijek bilo samo u Srbiju kao i danas.
Podelite komentar
Đole
Za Alasa ne znam, ali Đorđe Karađorđević je imao vanbračnu ćerku, tako da HOMO nije, možda BI, ali nešto ne verujem u to. Đorđe je bio jednom lik. Jedini Karađorđević koji je slobodno živeo u Beogradu i za vreme komunista i bio poštovan od svih. Bolje mu bilo pod komunistima nego pod rođenim bratom koji ga je strpao zdravog i pravog u ludnicu.
Podelite komentar
neko iz mase
Kralj Petar I se žalio da mu Alas “pečati sina odostrag” ha ha ha ha ha.....
Podelite komentar