KINA PROPADA, PANIKA SE ŠIRI: Da li će ovaj haos uništiti i Srbiju?
Na azijskim berzama su cene akcija drastično pale jer se ulagači plaše da će naredni snažan pad berze u Šangaju, uprkos nizu mera kineskih vlasti, dovesti do slabljenja druge po veličini svetske ekonomije. Međutim, ono što je odjeknulo još jače jeste vest da će ovaj pad uticati na ostale berze u svetu!
ZABORAVITE KRIZU U GRČKOJ: Kada budete videli kakva je situacija u Kini, ŠOKIRAĆETE SE!
SILOM SU MI SMANJILI STOPALA: Kad sam probala da skinem zavoje, čupali su mi kožu (FOTO)
Ovih 13 činjenica o Kini će vas smrznuti! Posebno ona pod brojem 7! (VIDEO)
Na samom početku današnjeg trgovanja u Šangaju su cene akcija potonule 8 odsto. Premda su kasnije gubici smanjeni na otprilike 4 odsto, ulagači na svim azijskim berzama sa strepnjom prate razvoj situacije u Šangaju.
- Početni gubici u Šangaju izgledali su kao pad s litice, što je uveliko uticalo na raspoloženje ulagača - kaže Ajako Sera, ekonomist u Sumitomo Mitsui Trust Bank.
Uprkos nizu mera kineske vlade i središnje banke, tržište ne uspeva da se smiri. Samo jutros više od 500 kompanija prekinulo je trgovanje svojim akcijama na berzi, kako bi sprečile pad cena, pa je sada suspendovano trgovanje sa čak 1.300 deonica, 45 odsto svih akcija uvrštenih u Šangaju.
- Nikada pre nisam video ovakav slom. Mislim da niko nije. Likvidnost je totalno presušila. Mnogi ulagači želeli bi zadržati blu čip akcije. No, kako su mnoge male kompanije suspendovale trgovanje njihovim akcijama, kao jedini način da bi se smanjile rizične pozicije preostaje prodaja blu čipova - kaže Du Čangčun, analitičar u kompaniji Northeast Securities.
Kako se mali ulagači, koji imaju velik udeo u vlasništvu akcija u Kini, panično povlače s tržišta, od polovine juna izgubljeno je oko 3.000 milijardi dolara tržišne vrednosti kineskih kompanija, čije su deonice uvrštene na berze.
Sada se već pojavljuju strahovanja da bi slom berze mogao negativno uticati na kinesku ekonomiju, što ovdašnji ulagači smatraju većim rizikom od grčke krize u evrozoni.
- Posledice tržišne korekcije tek će uslediti. Očekujemo usporavanje rasta kineske ekonomije i potrošnje, slabije poslovne rezultate kompanija i veći rizik od finansijske krize - pišu analitičari Bank of Amerika Meril Linč.
Postoji veliki strah da bi slom kineske berze mogao da utiče na druge svetske berze. Evro je svakako pod pristiskom zbog grčke dužničke krize, a njegova cena u odnosu na svetske valute je pala.
Posledica je nezvesnost u vezi sa sudbinom Grčke. Premda su joj partneri iz evrozone dali još jednu priliku za dogovor, nakon što su grčki građani na referendumu u nedelju poručili da više ne žele politiku štednje, Atina juče nije kreditorima predložila novi plan reformi, koji bi bio temelj za nastavak pregovora.
(Telegraf.rs / Hina)
Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
brana
Radi Soroš a radi i USA,ne spavaju,guraju klipove u tockove Kineske privrede al to ce pokrenuti prorocanstva da ce Kina zaratiti s Amerima i to je to,the end.Da li neko misli da su Kinezi toliko naivni pa ne znaju sta im rade?Ne bi oni vec 2 godine ubrzano radili na modernizaciji vojske,narucili nove nosace aviona,izgradili vestacka ostrva i napravili dil sa Rusima o vojnoj saradnji u slucaju pocetka rata i sredjivanju obe ekonomije nakon rata ako se ostane zivo.
Podelite komentar
Nebojša SRBIN
Pa to Amerika proba, kao kod njih pada berza, medjutim, sitan njihov prekid i ispitivanje daljih desavanja u svetu da li to ina uticaja negde i kolikog.
Podelite komentar