Novi zakon o krivičnom postupku
Primena novog Zakona o krivičnom postupku (ZKP), kojim se uvodi tužilačka istraga za krivična dela organizovanog kriminala i ratnog zločina koji se vode pred Specijalnim sudom, počinje od 15. januara.
Tužilačka istraga predviđa da je teret dokazivanja optužbe na tužiocu umesto dosadašnje prakse u kojoj sud po službenoj dužnosti izvodi dokaze.
Zakonik predviđa da javni tužilac rukovodi predistražnim postupkom, odlučuje o nepreduzimanju ili odlaganju krivičnog gonjenja, sprovodi istragu, zaključuje sa okrivljenim sporazum o priznanju krivice i sporazum o svedočenju, a ovlašćen je da izjavi žalbu i podnosi vanredne pravne lekove.
Novi ZKP će, kada su u pitanju ista dela, primenjivati i posebna odeljenja Apelacionog suda u Beogradu, kao i policija.
Po novom ZKP, posao policije se ne završava u predistražnom postupku već će ona biti nezaobilazni partner i saradnik javnog tužioca sve do podizanja optužnice.
Novi ZKP, usvojen 26. septembra prošle godine u Skupštini Srbije, će se za ostala krivična dela primenjivati od 1. septembra 2012. godine.
Jedna od njgovih novina je da je odbrani omogućeno da u toku istrage prikuplja dokaze i materijal u svoju korist.
Zakonik predviđa i sporazume o svedočenju okrivljenog i sporazum o svedočenju osuđenog, proširena je mogućnost određivanja jemstva, a preciznije su utvrđeni i kriterijumi za izricanje novčane kazne i kazne rada u javnom interesu, kao i njihovo zamenjivanje kaznom zatvora.
Novina je da za krivično delo za koje je propisana kazna zatvora od 10 godina ili teža kazna, branilac može biti samo advokat sa najmanje pet godina prakse.
Kada je reč o žalbi, prvostepeni sud može ponovo otvoriti glavni pretres i nastaviti dokazni postupak ako su u žalbi iznete činjenice i predloženi novi dokazi.
(Beta)
Video: Priznala šta joj najteže pada, pa pomenula i partnera: Kaća Živković prvi put o majčinstvu!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.