ŽELITE DA USVOJITE DETE? Evo šta sve treba da znate i uradite!

  • 4

Usvajanje dece u Srbiji je mnogo puta bilo u centru pažnje. Oni koji žele da se ostvare u ulozi roditelja, moraju nekoliko meseci da čekaju na odobrenje, a neretko se dogodi da se proces toliko odvuče, da pojedini na kraju i odustanu.

Prema preliminarnim rezultatima iz prethodne godine, 37 dece je imalo tu sreću da pronađe svoj dom.

Ipak, ono što najviše muka zadaje budućim roditeljima je - procedura usvajanja.

- Sama procena opšte podobonosti i priprema za roditeljstvo traje oko dva meseca. Po donošenju odluke o usvajanju i izboru usvojilaca na prvom mestu su interesi deteta. Neki procesi zaključno sa usvajanjem završavaju se brzo - za nekoliko meseci, tako što dođe do poklapanja pozitivnih okolnosti na relaciji par - dete. Pojedini parovi prođu kompletnu obuku u centru, dobiju potvrdu o podobnosti, ali prođe duži period dok se ne pojavi dete podobno za usvajanje - poručili su iz Centra za socijalni rad u Beogradu.

Prema njihovim rečima, da bi dete moglo da bude usvojeno, treba da budu ispunjeni uslovi predviđeni zakonom, odnosno da je rešen porodično pravni status deteta, da dete nema žive roditelje, da roditelji nisu poznati ili je njihovo boravište nepoznato, da su roditelji potpuno lišeni roditeljskog prava, kao i situacija kada su roditelji saglasni sa usvojenjem.

Foto: Profimedia Foto: Profimedia

- U praksi se često dešava da porodično pravni status deteta nije rešen pa samim tim proces usvajanja nije moguće započeti. Čak i u situaciji kada je sasvim jasno da se roditelji neće trajno brinuti o detetu, Centar za socijalni rad je u obavezi da pre usvojenja, ispita mogućnosti da dete zbrinuto u okviru šire porodice.

Na žalost, mnoga deca iako ispunjavaju uslove za usvojenje, teško nalaze usvojitelje, zato što imaju smetnje u razvoju ili su romske nacionalnosti, a praksa govori da se retko ko odlučuje na usvajanje te dece.

- Često se na razrešenje porodično pravnog statusa čeka dugo, a potencijalni usvojioci se ređe odlučuju za usvojenje deteta starijeg uzrasta. Najčešće se usvajaju deca niskog kalendarskog uzrasta - istakli su iz Centra za socijalni rad Beograd.

Foto: sxc.hu/lifan Foto: sxc.hu/lifan

Prvi korak za potencijalne usvojitelje je prikupljanje odgovarajuće dokumentacije, a to su osim ličnih karata i izvod iz matičnih knjiga rođenih i venčanih, potvrde da budući roditelji nisu lišeni roditeljskog prava, da nijedan od partnera nije pod istragom, nije osuđivan, nije lišen poslovne sposobnosti i lekarsko uverenje.

- Budući usvojitelji, takođe, prilažu dokumentaciju o imovini i prihodima. Ova dokumentacija se predaje Centru za socijalni rad na opštini na kojoj su potencijalni usvojitelji prijavljeni. Nakon toga, stručni tim koji čine psiholog, pedagog, socijalni radnik i pravnik počinju proces procene opšte podobnosti kandidata koji traje dva meseca. Proces procene opšte podobnosti kandidata se sastoji od procene psiho socijalnih osobina, do kojih se dolazi na osnovu intervjua sa kandidatima i poseta njihovom domaćinstvu, takođe u okviru postpuka se provodi priprema i obuka potencijalnih usvojitelja po posebnom programu.

Foto: flickr/Loren Kerns Foto: flickr/Loren Kerns

To znači da se u tom procesu potencijalni usvojitelji upoznaju sa svim značajnim informacijama vezanim za usvojenje, o motivaciji i stabilnosti odluke o usvojenju, karakteristikama detata za usvojenje, razvoju i potrebama deteta za usvojenje, njegova prošlost, identitet, kao i mnoga druga važnija pitanja koja se odnose na usvojenje.

Kako bi se uopšte i pokrenuo proces usvajanja, potrebno je zadovoljiti preduslov da su potencijalni usvojioci i usvojenik u Jedinstvenom ličnom registru usvojenja koji je ustanovljen u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. To znači da su potencijalni usvojitelji stekli opštu podobnost za usvojenje, a da je porodično pravni status usvojenika (deteta) takav da je usvojenje u njegovom najboljem interesu.

- Za svako konkretno dete se u odnosu na njegove individualne karakteristike biraju usvojitelji, iz Jedinstvenog registra. Na zahtev centra za socijlani rad, lirstu potencijalnih usvojitelja dostavlja Ministarstvo za konkretno dete. Centar za socijalni rad koji vodi zaštitu usvojenika bira usvojitelje za koje se procenjuje da će na najbolji način zadovoljiti njegove potrebe. Kada je završena i ova faza, dete se upućuje u izabranu porodicu na period prilagođavanja koje prati centar za socjialni rad, a za koji je predviđen maksimalan period od šest meseci trajanja. Ukoliko je prilagođavanje uspešno proteklo, pristupa se svečanom činu zasnivanja usvojenja.

Foto: flickr/Emily Foto: flickr/Emily

Ipak, pravo na usvajanje, osim parova, mogu da ostvare i samci.

- Prema Porodičnom zakonu, osim bračnih i vanbračnih parova, decu mogu da usvajaju i samci, muškarci i žene, s tim što im je za razliku od parova, neophodna dozvola ministra zaduženog za porodičnu zaštitu - poručili su iz Centra za socijalni rad u Begradu i dodali:

- Kako je interes svakog deteta da živi s roditeljskim parom, a naročito ako se ima u vidu da su usvojenici u svom dotadašnjem iskustvu, imala značajne gubitke i traume, prvo će se za nji htražiti adekvatan roditeljski par, a tek ukoliko to nije moguće ili iz nekih specifičnih razloga uz posebnu saglasnost ministra se može izvršiti usvojenje od strane pojedinaca.

(Marina Bojić)

Video: Predstavljena knjiga "Smej se ako imaš zube" Zite Rucke

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Alicia

    16. avgust 2015 | 01:53

    A sta se desava ako se dete ne adaptira na novu porodicu?

  • Marijan

    16. avgust 2015 | 07:40

    A koliko to kosta?

  • Nana

    16. avgust 2015 | 22:37

    To je plemenito, ali vrlo osetljivo. Ljudi su osetljiva bića, ne uklapaju se uvek lako.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA