CIPRAS I EU BEZ DOGOVORA: Grčka u velikim problemima, bankrot nikad bliži

  • 9

Pregovori Grčke i predstavnika Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) okončani su u Briselu bez dogovora, a prema navodima portparola Evropske komisije, i dalje postoje "značajne razlike" u stavovima dve strane.

EKSKLUZIVNO: Evropa otvara poglavlja sa Srbijom! Kosovo ostaje USLOV. Evo ko traži da Srbe HITNO prime u EU!

- Iako je načinjen određen napredak, pregovori nisu uspeli, jer i dalje postoje velike razlike između planova grčkih vlasti i zajedničkih zahteva Komisije, Evropske centralne banke i MMF - izjavio je agenciji AFP portparol Evropske komisije, koji je želeo da ostane anoniman.

Zvaničnici EU krvicu za neuspeh svaljuju na Atinu, navodeći da nije ništa novo ponudila da bi se obezbedilo 1,6 milijardi evra za isplatu MMF-u do kraja meseca.

Istovremeno u Atini, neimenovani zvaničnik grčke vlade je izjavio da Grčka nikada neće prihvatiti smanjenje penzija i plata ili uvođenje dodatnih poreza na osnovne potrepštine, kao što je struja, prenela je agencija AP.

Foto: AP/Tanjug Foto: AP/Tanjug

Grčka ističe da je spremna i dalje da razgovara, dok zvaničnici EU i MMF poručuju da nemaju dozvolu za dalje pregovore.

- Ovo je razočaravajuće i tužno. To je bio poslednji pokušaj da se premoste razlike, ali jaz je i dalje dubok - rekao je neimenovani izvor blizak pregovorima, navodeći da je taj jaz veliki kao okean, prenela je agencija Rojters.

Jedan drugi neimenovani izvor blizak pregovorima rekao je agenciji AFP da su Grci "došli s rukama u džepovima".

Obe strane su priznale da su razgovori trajali manje od jednog sata - mada se ni tu nisu složili u tačnoj minutaži. Grci su rekli da su pregovori trajali 45 minuta, a zvaničnici EU 30 minuata.

Foto-ilustracija: Profimedia/Alamy Foto-ilustracija: Profimedia/Alamy

Evropska komisija je navela da će se sada ovim pitanjem pozabaviti na sastanku ministara finansija evro zone u četvrtak. S obzirom da tehnički dogovor očigledno nije moguć, ministri će najverovatnije morati da donesu teške političke odluke po pitanju članstva Grčke u tom bloku.

Ovi pregovori su bili poslednja šansa da se postigne sporazum i omogući da Grčka vrati dugove i spreči izlazak te zemlje iz evrozone, što bi, kako se smatra, izazvalo ekonomski haos u Evropi.

Grčki premijer Aleksis Cipras, upozorio je juče, kada su pregovori u Briselu počeli, svoj narod da se pripremi za "težak kompromis" s kreditorima, koji će možda podrazumevati nove ustupke.

U međuvremenu, nemački mediji objavili su da su poslednjih dana tenzije između između EK i MMF-a porasle.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Navodeći reči jednog od pregovarača, "Frankfurter algemajne cajtung" piše da je MMF "rasturio" poslednji pokušaj predsednika Komisije Žan-Kloda Junkera da ponudi Atini kompromisni dogovor da se izbegne dodatno smanjenje penzija u Grčkoj.

Komentarišući ovaj slučaj, grčki ministar finansija Janis Varufakis, rekao je u intervjuu za grčki "Rilnjuz" da ne bi bio iznenađen da MMF postavi neprihvatljive zahteve koje, kako dobro zna, Grčka ne može da prihvati, samo da bi imao opravdanje da napusti pregovore.

Ranije danas, nemački vicekancelar Sigmar Gabrijel upozorio je Grčku da Evropa gubi strpljenje.

Gabrijel, koji je i ministar ekonomije, kritikovao je pregovarački proces Grčke i upozorio da bi Nemačka mogla da prestane da podržava Atinu.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Pre dva dana, tri izvora iz Brisela rekla su za Frans pres da su visoki zvaničnici evrozone razmatrali najgore scenarije za Grčku, ukljucujući i njen eventualni bankrot u slučaju da pregovori između Atine i kreditora ne budu uspešni.

Ministri finansija evrozone sastaju se 18. juna u Luksemburgu i taj sastanak smatra se poslednjom šansom za vladu u Atini da sa kreditorima postigne dogovor nakon petomesečnih uzaludnih pregovora.

Ukoliko u tome ne uspe, prezadužena Grčka našla bi se na ivici bankrota i katastrofalnog izlaska iz evrozone, što bi potreslo globalnu ekonomiju.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Piroćanka Katarina pliva svake godine za Časni krst sa posebnim razlogom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • дидиер

    15. jun 2015 | 09:56

    samo u srbiji mmf diktira finansijdku politiku. kazu smanjenje plata i penzija, ucinjeno. kazu povecanje struje ( koja moze da bude i besplatna), ucinjeno. sta je sledece? placacemo i ovaj zagadjeni vazduh sto udisemo!!!

  • Dzordz

    15. jun 2015 | 10:45

    Zato kod nas sve slepo slusaju slusaju ovi poslusnici i beskicmenjaci. Boli ih uvo za narod, samo da oni vladaju.

  • VAN

    15. jun 2015 | 09:20

    U koliko bi svi bogati grci koji su stekli enormno bogastvo vratili svoje bogastvo u Grcku iz zapadno-Evropskih banaka, Grckoj ne bi trebala pomoć EU. U koliko bi Nemacka vratila svo opljačkano blago za veme Drugog Svetskog rata i platila ratnu odštetu Grckoj ne bi trebala pomoć EU. Prosto je ne zamislivo da turističke zemlje sa juga Evrope su najveći dužnici. Kad se zna koliko su veliki prihodi od turizma samo od Nemaca. Problem je što bogastvo zaradjeno od turizma odlazi u zapadno-Evropske zemlje i pune njihov budžet. Srbija u koliko svojim tajkunima-lopovima dozvoli da iznose bogastvo iz zemlje i deponuju ga u zapadno-Evropskim bankama doći će u još goru situaciju i nema nam spasa. Neće nam pomoći ni kada bi umesto smanjenja penzija i plata davali drzavi ceo iznos penzija i plata.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA