USKORO: Otkazi za oko 9.000 zaposlenih u javnom sektoru!

 
  • 4

Oni koji ostanu bez radnog mesta u javnom sektoru imaju pravo na otpremninu u visini trećine prosečne zarade u poslednja tri meseca za svaku godinu rada u organizaciji koju napuštaju.

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Srbije Kori Udovički izjavila je danas da će u državnoj upravi, koja ima 493.505 zaposlenih na određeno i neodređeno vreme i po ugovoru o delu, ove godine otkaz dobiti oko devet hiljada ljudi, a da će u penziju otići njih jedan odsto, odnosno oko 4.900 ljudi.

KRSTIĆ: Višak od bar 140.000 zaposlenih u javnom sektoru!

Udovički je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije o racionalizaciji državne uprave kazala da će za 4.600 biti smanjen broj zaposlenih u republičkoj administraciji, a za 4.478 u lokalnim samoupravama, uključujući i lokalna javna preduzeća.

Kako je objasnila, na kraju prošle godine u penziju je otišao veliki broj ljudi koji primaju platu iz državne kase, zbog čega neće biti neophodno da se javna uprava u 2015. godini smanjuje za pet odsto, koliko je bilo dogovoreno aranžmanom sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).

Đurić: Neće biti otkaza za Srbe na severu Kosova i Metohije!

Foto: Tanjug/Vlada Srbije/ Slobodan Miljević Foto: Tanjug/Vlada Srbije/ Slobodan Miljević

Udovički je istakla da će otpuštanja iz javne uprave možda biti veća nego što je sada procenjeno, zbog uklapanja u budžet. Ona nije mogla da navede kolike će biti uštede usled smanjenja javnog sektora u 2015. godini, ali je dodala da će racionalizacija u tom sektoru biti nastavljena i naredne dve godine, po dogovoru sa MMF.

Cilj racionalizacije, po njenim rečima, nije smanjenje broja zaposlenih, već efikasnija javna uprava, uz smanjenje troškova.

Udovički je rekla da smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru može da se očekuje od septembra, a da će otkazi biti neizbežni u upravama 80 odsto lokalnih samouprava.

Da li su ovo četiri dokaza da će 2015. godina biti najteža od devedesetih?

Nacrtom zakona o maksimalnom broju zaposlenih u javnom upravi, koji je u javnom raspravi do 4. juna, predviđeno da se svuda gde je to moguće objedine poslovi, posebno oni administrativni.

Predlog tog zakon, kako je rekla Udovički, trebalo bi da bude u Skupštini krajem juna, a na snazi će godine i dalje biti zaon kojim je zabranjeno zapošljavanje u javnom sektoru.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Odredbe budućeg zakona o maksimalnom broju zaposlenih u javnom sektoru neće se primenjivati na javna preduzeća i javne medijske servise. Kako se navodi u Nacrtu zakona, maksimalan broj zaposlenih u sistemu državnih organa, sistemu lokalne samouprave i sistemu javnih službi biće određen aktom Vlade Srbije, koji će utvrditi i maksimalan broj zaposlenih za svaki organ, organizaciju, službu i drugi organizacioni oblik u javnom sektoru, osim u lokalnim samoupravama.

Kori Udovički rešila da zavrne slavinu rasipničkim opštinama!

U opštinama do 50.000 stanovnika ostaće 9,5 zaposlenih na hiljadu stanovnika, na lokalu koji obuhvata od 50.000 do 100.000 stanovnika potrebno je 11 zaposlenih na hiljadu građana, dok opštine i gradovi do 150.000 stanovnika imaju pravo na 13 zaposlenih na hiljadu stanovnika.

Specijalni status omogućen je Kragujevcu čija će lokalna administracija moći da zadrži 15 zaposlenih na hiljadu stanovnika, Niš 16,5 zaposlenih, Novi Sad 18, a Beograd 18,5 činovnika na hiljadu stanovnika.

Foto: Marko Todorović Foto: Marko Todorović

Nacrt zakona ostavlja slobodu predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću da sam odredi potreban broj zaposlenih u službi predsednika, a isto pravo samoregulacije dobila je i Narodna banka Srbije.

Oni koji ostanu bez radnog mesta u javnom sektoru imaju pravo na otpremninu u visini trećine prosečne zarade u poslednja tri meseca za svaku godinu rada u organizaciji koju napuštaju.

(Telegraf.rs / Beta)

Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ***

    25. maj 2015 | 17:48

    Treba otpustiti,ove parazite.! Posao neka graze u untrashnjnosti na zapushtenim njivama! Dosta su ziveli na grbaci ovoe zemlje!

  • Lesko

    25. maj 2015 | 20:14

    Kad bi radili po osam sati koliko je radno vreme, dosta bi bilo i 230 hiljade. Ali oni rade ko koliko hoce neki prosek 3-4 sati.

  • Ludi Milojko

    25. maj 2015 | 18:33

    Neka pocnu privatni biznis,po mogucstvu u proizvodnji...pa da vide kako je zaraditi ''prosecnu platu''!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA