BIĆE RATA NA BALKANU: Ova država je druga Ukrajina u svetu!

  • 42

Stanje u Makedoniji, nakon što je lider opozicionog Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) Zoran Zaev počeo sa objavljivanjem kompromitujućeg materijala o državnom nelegalnom prisluškivanju je zabrinjavajuće, ocenjuju analitičari koji smatraju da bi ta država uskoro mogla biti dovedena na ivicu provalije.

Ne isključuje se ni ukrajinski scenario, te je zato, kažu, u rešavanje aktuelne krize neophodno uključivanje međunarodnih faktora.

- Ima mnogo skandala sadašnje vlasti zbog kojih bi građani mogli da krenu u proteste koji bi narednih meseci doveli zemlju na ivicu provalije i neviđenog haosa. Mislim da bi posledice ove krize mogle da budu daleko manje ukoliko se međunarodni faktor ozbiljno uključi rešavanje krize, jer ćemo u protivnom biti svedoci događanja koja bi mogla da se porede samo sa onim što se dešava u Ukrajini - izjavio je novinar Bekim Buci.

Buci, naime, smatra da makedonske partije nisu u stanju da se oslobode nacionalističkih stavova iz prošlosti i da prihvate realnost.

- Još od dolaska Nikole Gruevskog na vlast 2006. međuetnički odnosi su stalno na ivici pucanja. Premijerova nacionalistička politika je dovela do toga da se odnosi Albanaca i Makedonaca vidno pogoršavaju - kaže Buci.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

On je rekao da je Gruevski vodeći računa samo o pobedi svoje partije VMRO-DPMNE i o svom ličnom rejtingu, doveo zemlju u delikatnu i opasnu situaciju pošto je uništio međuetničke odnose koji su bili noseći stubovi za održavanje Makedonije.

Slučaj "Monstrumi" o ubistvu petorice Makedonaca mogla bi da bude polazna tačka za destabilizaciju zemlje, rekao je Buci.

Po njegovim rečima, ako se potvrdi sadržaj Zaevljevog materijala o vladinom špijuniranju građana i stranih diplomata, onda bi moglo da dodje do reagovanja ne samo Albanaca nego i samih Makedonaca. Zbog toga je i u ovom slucaju kao i ranije stabilnost Makedonije u rukama stranaca.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Mogućnost međuetničkog rata u Makedoniji nije isključio ni politički ekspert Arsim Sinani koji smatra da političari zapravo pokušavaju da prikažu da je stanje u Makedonij skoro pa ratno.

- Makedonija nije na pragu međuetničkog sukoba već je u ratu za demokratiju i slobodu izražavanja. Ona se realno suočava sa starim jugoslovenskim i evropskim konceptom, dok političke partije makedonsko-albanske odnose koriste da bi se održale na vlasti. Sadašnja vlast je u moralnoj krizi i zbog toga joj je potrebna kriza u međuetničkim odnosima kako bi preživela - ocenio je Sinani.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Makedonija

    2. april 2015 | 08:55

    Kod njih su se pacovi bas, bas nakotili...

  • Zlobica

    2. april 2015 | 07:02

    Ne primamo izbeglice. Idite u Bugarsku Kosovo i Cg. Kad Vam već nismo bili dobri.

  • Đorđe

    2. april 2015 | 08:49

    Nešto mi čudno da gde god ima albanaca izbije rat..hmmm

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA