Evo još jednog razloga zašto se bebe u Srbiji sve manje rađaju

  • 17

Svake godine sve manje kolevki se zaljulja u Srbiji a, osim masovne kuknjave zbog pada nataliteta, gradske vlasti u zemlji malo čine da podstaknu mlade da budu roditelji. Porodilje koje prvi put postaju majke mogu sa sigurnošću da računaju na svega 37.000 dinara finansijske pomoći od države. Pojedine lokalne samouprave priskaču u pomoć, pa za svaku porodilju iz svog budžeta izdvajaju po koju hiljadu, ali takvu populacionu politku u našoj zemlji vodi svega petnaestak gradova.

I dok se "krivac" traži za raznim okruglim stolovima, babice se u porodilištima hvataju za glavu, a statističari beleže sve gori bilans. Roditeljski dodatak koji sleduje svakoj novopečenoj majci jedna je od retkih mera podrške države većem rađanju.

- Dodatak se za prvo dete isplaćuje jednokratno, a za ostalu decu u jednakim ratama - kažu u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike.  Za prvo dete majka dobija 37.519, za drugo 146.713, za treće 267.072, a za četvrto po 352.092 dinara.

Uprkos sveprisutnoj brizi zbog pada nataliteta, da li će nezaposlena trudnica ili porodilja biti i materijalno podržana od društva - u značajnoj meri zavisi od toga da li su vlasti u njenom gradu ili opštini izdvojile novac za to.

Foto: Profimedia Foto: Profimedia

Najviše sreće imaju porodilje iz Jagodine, gde dobijaju mesečno po 12.000 dinara do bebinog prvog rođendana. Ujedno, ovaj grad jedan je od retkih koji pomaže trudnicama.

- Kod nas i nezaposlene trudnice mogu da računaju na podršku. Tako one od trećeg meseca trudnoće pa do porođaja dobijaju po 12.000 dinara - kažu u opštini Jagodina. Recimo, u martu ove godine tom sumom podržano je 175 trudnica i 430 porodilja koje nemaju radno mesto.

U Beogradu, kako kažu u Sekretarijatu za socijalnu zaštitu, godišnje u proseku oko 5.200 nezaposlenih porodilja dobije po 20.000 dinara. Ako je neka od njih postala majka blizanaca ili trojki taj iznos se množi sa brojem novorođenčadi. Gradski čelnici obećali su Beograđankama da će u toku ove godine biti doneta i odluka kojom će nezaposlene porodilje ubuduće dobijati i po 5.000 dinara naredna tri meseca od porođaja.

Grad Valjevo isplaćuje novopečenim majkama 10.000 dinara mesečno do navršene prve godine života deteta, a za porodilje koje dobiju dete 1. januara i 14. januara obezbeđeno je dodatno jednokratno davanje od 20.000 dinara.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Lista gradova koji iz svoje kase izdvajaju sredstva kako bi, makar donekle, pomogli novim majkama, broji svega petnaestak opština. Nepostojanje trajnog i sistemskog rešenja kada je reč o pomoći koju daju lokalne samouprave glavni je problem koji navodi Dragana Soćanin, predsednica udruženja "Roditelj". Ovoj organizaciji nezaposlene trudnice i porodilje najčešće se javljaju upravo da bi saznale na koju pomoć imaju pravo i kako mogu da je ostvare.

- Vrlo mali broj lokalnih samouprava kontinuirano pomaže svoje sugrađanke koje se odluče na materinstvo - objašnjava Soćanin. U tome prednjače gradovi Vojvodine i svega nekoliko uprava u centralnoj i Južnoj Srbiji. I iznosi koji se izdavaju su vrlo mali. Uglavnom se radi o jednokratnoj pomoći od desetak hiljada dinara, što nije dovoljno ni za kupovinu kreveca.

Roditelji i staratelji čiji mesečni prihodi ne prelaze 80.000 dinara i čija vrednost imovine domaćinstva ne prelazi 200.000 evra, imaju pravo na povrćaj poreza na dodatu vrednost (PDV) na bebi-opremu, ali u maksimalnom iznosu od 40.000 dinara godišnje. Povraćaj PDV-a odnosi se na kupovinu mleka, kaše, kreveca, kolica, auto-sedelice, hranilice i pelena.

- To je razumna mera državne politike koja puno znači roditeljima - kaže Maja B., majka sedmomesečne bebe, iz Beograda. - Ipak, novac se ne vraća za kupovinu garderobe, za koju je, takođe, potrebno izdvojiti puno para. Bebi-oprema je, generalno, dosta skupa kod nas, često čak i skuplja nego u državama Evropske unije.

(Telegraf.rs / Večernje novosti)

Video: Sneg, kiša i olujna bura otežali saobraćaj na putevima u zemljama regiona

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ♥♡♥

    19. januar 2015 | 19:39

    U Srbiji trudnica moze da ocekuje samo otkaz i nista vise

  • Mikim77

    19. januar 2015 | 19:24

    Rodio mi se sin u petak i neka mi je ziv i zdrav-sutra dolazi kuci :),za ova 3 dana sam doziveo 3 nervna sloma zbog nenormalnog ponasanja medicinskog osoblja u bolnici(ne svih ali vecina je katastrofa) Ne trebaju mi njihovi jadni 37000 ali barem malo postovanja prema porodiljama u bolnici,kazem vam ljudi hvala bogu idem sutra po moju zenu i dete i neka im je daleka kuca. Mogao bi pisati do sutra koliko sam besan....

  • Mara

    19. januar 2015 | 19:12

    Babe rade do 65, mesta u vrtiću nema.... Retko koji muž može samostalno da izdržava porodicu... I da žena brine samo o deci i kući... A mi i koji imamo 3+ dece čekamo da nam država uvede porez na luksuz po svakom detetu...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA