Svako deseto dete bez vakcine!
Od prvog januara petovalentna vakcina, "pentaksim", biće uvršćena u redovan program obavezne imunizacije i to o trošku zdravstvenog osiguranja, piše u izmeni Pravilnika o imunizaciji koji na snagu stupa od nove godine. Ova vakcina, koju su do sada roditelji papreno plaćali - oko 4.000 dinara, daje se deci kao zaštita od difterije, tetanusa, velikog kašlja, hemofilus influence tipa B i dečje paralize.
Na ovaj način deca će i dalje biti zaštićena od istog broja bolesti, ukupno deset, ali će se manje "bockati" i primaće kvalitetnija cepiva. I pored toga što se u kalendar obavezne imunizacije uvode nove, savremenije vakcine, broj vakcinisane dece opada, pišu Novosti.
Podaci govore da svake godine, od pet do deset odsto dece u Srbiji ne primi obavezna cepiva protiv zaraznih bolesti jer se pedijatri sve češće susreću sa odbijanjem roditelja da vakcinišu decu. Na ovaj način ugrožava se kolektivni imunitet, što za posledicu može da ima vraćanje davno iskorenjenih i opasnih bolesti, kao što su dečja paraliza, difterija ili velike boginje, upozorili su stručnjaci, lekari, epidemiolozi i predstavnici udruženja "Roditelj", na skupu o vakcinaciji dece u Srbiji koji je održan prošle nedelje.
Dr Dragan Ilić, direktor Instituta za javno zdravlje Srbije, kaže da nije rešenje eventualno kažnjavanje roditelja koji odbiju da vakcinišu decu, već im se mora ukazati na neophodnost imunizacije.
- Imunizacija je i dalje najefektivnija i najefikasnija mera primarne prevencije kojom se na najbrži i najjeftiniji način kontrolišu mnoge zarazne bolesti. Broj vakcinisane dece kod nas i dalje je nešto veći od 90 odsto, ali da bi se održao kolektivni imunitet, neophodno je da se vakcinacijom obuhvati 95 odsto dece - kaže Ilić.
Prednosti imunizacije se ne vide, jer su bolesti protiv kojih se vakcinišemo ili iskorenjene ili se veoma retko javljaju, pa se stiče utisak da nisu opasne. Zasada je zbog izbegavanja vakcinacije bilo sporadičnih slučajeva i epidemija malih boginja u pojedinim regionima, a prošle nedelje prijavljena su i dva nova slučaja obolevanja od malih boginja u južnobanatskom okrugu.
Antivakcinalne poruke koje kruže internetom, nedokazani slučajevi povezanosti vakcine MMR sa autizmom, ali i česte nestašice doza doveli su do toga da se svake godine smanjuje broj vakcinisane dece. Protivnika vakcinacije ima i među pedijatrima, a jedan broj njih nije vakcinisao svoju decu jer su smatrali da je kolektivni imunitet dostignut pa su samim tim njihovi mališani zaštićeni od bolesti.
Prema rečima Goranke Lončarević, šefice Odeljenja za imunizaciju Instituta "Batut", bezbednije je primiti vakcinu nego rizikovati mogućnost nastanka infekcije, komplikacija bolesti i neretko smrtnih ishoda.
- Brojna istraživanja u poslednje dve decenije pokazala su da ne postoji razlog za zbrinutost roditelja zbog prisustva žive i nekih aditiva u vakcini, kao i da je davanje više vakcina istovremeno bezbedno. Takođe, nije dokazana ni uzročno-posledična veza MMR vakcine sa nastankom autizma - kaže Lončarević.
Da je uloga pedijatra važna, naglasila je predsednica Udruženja "Roditelj" Dragana Soćanin.
- Roditelje je lako uplašiti, pa zato pedijatar treba da im posveti veću pažnju i objasni zašto je važna vakcinacija deteta ako nemamo zarazne bolesti - kaže Soćanin.
Dosadašnja primena strategije imunizacije u Srbiji iskorenila je velike boginje, dečju paralizu, difteriju, a očekuje se i da će tokom 2015. godine zemlje evropskog regiona eliminisati i male boginje.
(Telegraf.rs / Novosti)
Video: Trampovi napustili crkvu i krenuli na čaj kod Bajdena
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Miki
Ako su rešili u ovoj državi da pentaksim koji toliko košta daju besplatno onda tu nešto nije u redu. Meni je pouzdanija vakcina sa našeg instituta, jeste da malo boli ali toliko će bebe izdržati.
Podelite komentar
Roditelj
. Ako se u nekim zemljama kao npr. u Italiji davanje vakcine MMR izazivalo probleme i reakcije kod dece sa posledicama po zdravlje pa je stiglo i do suda koji je presudio da je vakcina losa. Ili vakcina protiv decije paralize koja je izbacena iz obavezne vakcinacije u Swetskoj 80 godina zbog razboljevanja vakcinisane dece. U Indiji su izbacene iz upotrebe petovalentne vakcine takozvane pentaksim zbog pojave masovnih reakcija na vakcinu kod dece koja su ih primila. E sad treba biti pametan i razmisliti dobro sta raditi? A kad se jos zna da su ljudi vakcinisani losom vakcino od svinjskog gripa i to je javno obelodanila svetska zdravstvena organizacija kome onda verovati?
Podelite komentar
mrSale71
Šta naši farmaceuti kažu na to da je sud u Italiji presudio da je vakcina odgovorna za izazivanje autizma? Lično znam dva slučaja iz moje blizine da su deca teško obolela nakon vakcine i ne pada mi napamet da trujem svoje dete tim smećem.I kako još moje ne vakcinisano dete može da eventualno zarazi imunizovano dete ako vakcina zaista deluje???
Podelite komentar