GDE JE JEFTINIJE? Evo koliko košta overa dokumenata kod notara, a koliko u sudu!

  • 18

Javnobeležničke kancelarije u Srbiji 1. septembra su imale svoj prvi radni dan i gotovo da nije bilo notara ispred kojeg se nije formirao red zainteresovanih stranaka. Najviše njih došlo je da se informiše šta tačno notari rade, da zakažu prijem, zbog sastavljanja i overe kupoprodajnih ugovora, ali i založnih izjava za hipotekarne kredite. Telegraf.rs vam donosi cenovnik usluga kako bi ste mogli sami da procenite gde se više isplati overavati dokumenta!

Kako su najavili iz Ministarstva pravde najveća prednost notarskog sistema biće u tome što će građani moći mnogo brže i jeftinije nego u sudovima da završe životne stvari.

Primera radi overa kupoprodajnog ugovora (kao dokumenta kog Srbi najčešće overavaju) za vrednost pravnog posla do 14 miliona dinara, u sudu se do sada plaćala 39.000, plus troškovi advokata, koji su često bili veći od same sume koja je potrebna za overu. Sada će građani takav ugovor građani platiti 42.000 dinara sa sve PDV-om.

Javnobeležničkom tarifom, koja je objavljena na sajtu Ministarstva pravde Srbije određeno je da vrednost boda za nagradu notara iznosi 150 dinara, a prema bodovnoj tabeli građani će za overu kupoprodajnih ugovora do vrednosti od 600.000 dinara platiti taksu u visini od 9.000, a u vrednosti od 600.000 do 2,5 miliona platiće taksu 15.000 dinara za overu!

CENOVNIK USLUGA JAVNIH BELEŽNIKA:

- Sastavljanje izjave o priznavanju očinstva / 3.000 dinara

- Sastavljanje testamenta / 15.000 dinara

- Overa prevoda / 600 dinara

- Sastavljanje punomoćja za preuzimanje pravnih posova / 4.500 dinara

- Overa prepisa jedne javne ili nejavne isprave / 300 dinara

- Izdavanje potvrde da je određeno lice u životu / 450 dinara

Spisak notara sa adresama javnobeležničkih kancelarija može se naći na sajtu Ministarstva pravde, kao i tarifa njihovog rada izražena u bodovima.

Predsednik Komore javnih beležnika Miodrag Đukanović kaže da notari sada obavljaju i advokatski posao i sastavljaju ugovore, a ne overavaju samo založne izjave. Takođe dodaje da cena overe založne izjave zavisi od vrednosti nekretnine ili ugovora o kreditu, kao i da su sudske takse i notarske nagrade izjednačene, samo na ove druge treba platiti i PDV.

Podsetimo radno vreme svih beležničkih kancelarija je od devet do 17 sati. Svaki notar mora da ima obeleženu kancelariju, pečat, sef, zastavu Srbije i sedam knjiga upisnica - od imenika stranaka do depozitne knjige. Mora da ima i uvid u bazu sudova i Ministarstva pravde, da bi mogao recimo da proveri da stan za koji treba da overi ugovor nije već prodat.

(Telegraf.rs)

Video: Bogojavljenje na Adi: 7 golubova vinulo se u nebo, a onda je Pavle izvukao Časni krst iz vode

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • made in great britain

    3. septembar 2014 | 10:02

    Hehehe cene izrazene u bodovima a bodovi vezani za kurs eura. A euro divlja. Kao nekada.

  • Novinar

    3. septembar 2014 | 10:27

    Klasicne bitange...

  • Ivan

    3. septembar 2014 | 09:19

    Nista se nije promenilo, da bi jedan radnik dobio pečat na papir u trajanju od nekoliko sekundi mora da radi dva do tri sata

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA