BEDA: Svaki treći radnik prima minimalac!

  • 17

Najniža garantovana cena rada već  treću godinu za redom ostala je na nivou od 20.000 dinara mesečno. Iako je ovaj iznos jednak polovini prosečne plate u Srbiji, prema računici sindikata, prima je gotovo trećina zaposlenih.

Iznos minimalca važiće, kako je Vlada nedavno odlučila, sigurno do kraja godine. Garantovani iznos je na dnu evropske lestvice i sa cifrom od 115 dinara po času radnik će, sa prosečnih 176 radnih sati mesečno, zaraditi tek oko 20.000 dinara. Predstavnici radničkih udruženja tražili su 130 dinara po satu, ali ovaj zahtev nije prihvaćen.

- Ne ostaje nam ništa drugo nego da socijalno delujemo, a odluka Vlade je očekivana s obzirom na opredeljenje da mora da se štedi. Najniža plata mora da se ograniči zakonom, jer se u budžetskim firmama i mnogim javnim preduzećima ona množi sa određenim koeficijentom, pa će, ukoliko se poveća minimalac za pet odsto, izdvajanje iz budžeta biti veće za isti taj postotak - kaže Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije, prenose "Novosti".

Naš bruto društveni proizvod (BDP) po "glavi" stanovnika, odnosno prihod koji svako od nas pojedinačno stvori, niži je nego u Rumuniji i Bugarskoj. Ukoliko vrednost minimalca padne ispod 70 odsto od minimalne potrošačke korpe, srpski sindikati predlažu da se automatski koriguje taj iznos odlukom Vlade.

- Moramo da shvatimo da su nam navike evropske, a privreda afrička. Za poređenje je dovoljan podatak da je 1990. godine u Beogradu bilo 242.000 industrijskih radnika, a danas ih je svega 12.500, što znači, da industriju praktično i nemamo.

U mnogim razvijenim zemljama ne postoji utvrđena minimalna cena rada, već je radnik sam ugovara sa poslodavcem. Takva je praksa u skandinavskim zemljama, Švedskoj, Danskoj i Finskoj. U Nemačkoj je minimalac tek nedavno uveden.

(Telegraf.rs)

Video: Psiholog objašnjava kako živeti sa stresom i kako nas potisnute negativne emocije uništavaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dragisa

    23. jul 2014 | 23:32

    Mi smo jeftina radna snaga ! Tako ce ostati narednih sto godina.

  • Peki frankfurt

    24. jul 2014 | 00:08

    Ja sam pre tri godinee pobegao na moju srecu, nadao sam se kada su ovi dosli bice bolje ali to bolje nema i defitivno nece biti, nije no ovde cvece ali bar imam normalan zivot ako nista drugo i bolje od normalnog, ja neznam jako mi je zao mog naroda ali nama nema spasa bice kolaps i grcki scenario zivi bili pa videli, muka mi je kada citam 380e plata u srb da ali kada racunaju Beograd i nase debeloguzane od politicara ja u Kikindi neznam nikog ko ima vecu od 21h i to jedva dobio a rade kao crnc, stavam je ljudi nasa satnica je 115din 1evro pa ni afrika to nema muko moja.

  • Joj

    24. jul 2014 | 00:20

    Mi iamo nenormalnu poresku politiku koja na duze staze gusi svaki normaln posao

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA