U Srbiju se više investira nego u Hrvatsku i Crnu Goru, ali manje nego u Rumuniju i Albaniju!
Strane direktne investicije su na svetskom nivou ukupno iznosile čak 1.452 milijarde dolara u 2013. godini.
Investicije Amerike, Kine, Britanskih Devičanskih Ostrva, Rusije, Brazila, kao i Singapura i Kanade čine polovinu svih svetskih investicija. Američke su, na primer, bile 187,5 milijardi, ruske (79,3) a kanadske (62,3).
Dosta investicija bilo je i iz Australije (49,8) i Španije (39,2).
Srpska privreda uspela je da privuče milijardu dolara investicija, a to je rezultat koji su uspele da prešišaju Rumunija sa 3,6 milijarde dolara ulaganja, Mađarska (3,1 milijardu), Bugarska (1,45 milijardi) i Albanija (1,2 milijarde).
Manje investicija od Srbije koja je rangirana kao 94. zemlja po vrednosti priliva ulaganja, imala je Hrvatska, koja se našla na 112 mestu. Komšije su u 2013. godini imale svega 580 miliona dolara stranih investicija na raspolaganju.
Lošije je prošla Crna Gora u koju su investitori plasirali 447 miliona dolara, u Makedoniju još manje - 334 miliona dolara, dok je Bosna i Hercegovina prošla neslavno sa samo 332 miliona dolara investicija.
Interesantno da je Slovenija bila u grupi zemalja iz kojih se povlače stranci, ali je ipak uspela da prikupi 679 miliona dolara.
U poslednjih 14 godina u Srbiju je ušlo 22,8 milijardi dolara stranih ulaganja. Bolje od nas, u tom periodu, stoje Rumunija sa 70,3 milijarde dolara ulaganja, Mađarska sa 68,5, Bugarska sa 51,8 ali i Hrvatska koja u ukupnom skoru ima 29,8 milijardi investicija.
Iza sebe, ostavili smo Albaniju (8,2), Crnu Goru (7,1), BiH sa 7 milijardi i Makedoniju sa 4,3 milijarde dolara prikupljenih od 2000. godine na ovamo.
(N. S.)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Enzo
...za dolar...prodao bi sve!
Podelite komentar
Jovan
Svi smo mu ista beda Srbi, Hrvati, Crnogorci. Nema pas zasta da nas ujede.
Podelite komentar
Patron
Plasman stranih banaka, za enormne kamate i isisavanje novca iz Srbije. Prodaja preduzwca u bescenje a zatim subvencija i opet 0. Zbog tih tolikih investicija gradjani su sve visw siromasniji i zive u strahu i bedi.
Podelite komentar