MINISTARSTVO PROSVETE: Naravno da privatni fakulteti neće biti ukinuti!

 
  • 29

Tenzija na relaciji državni - privatni fakulteti koja traje već više od dve decenije kulminirala je peticijom za ukidanje privatnih fakulteta koju je pokrenuo Savez studenata državnog Pravnog fakulteta u Novom Sadu. U Mistarstvu prosvete kažu da ukidanja ovih fakulteta neće biti

Otkako je sad već davne 1992. godine prvi privatni fakultet u Srbiji počeo da radi, ne prestaje da tinja tenzija koja postoji među studenatima državnih univerziteta i onih koji su se odlučili za indeks univerziteta čiji je osnivač neko drugi.

Da li su kriterijumi za polaganje ispita jednaki, da li se visokom školarinom kupuje "znanje" i da li su privatni fakulteti doprineli fabrikovanju diploma, samo su neka od pitanja koja već dve decenije muče studente državnih univerziteta.

Ovaj prećutni sukob koji traje već više od dve decenije kulminirao je dovođenjem u pitanje validnosti doktorata Miće Jovanovića, osnivača privatnog univerziteta "Megatrend". Ovaj slučaj otvorio je Pandorinu kutiju, jer su nakon Jovanovićevog doktorata brojne diplome izdate na privatnim fakultetima dospele na proveru.

Revoltirani skandalima, koji su, kako kažu, "do temelja uzdrmali obrazovni sistem naše države", Savez studenata državnog Pravnog fakulteta u Novom Sadu, u saradnji sa Zаjednicom držаvnih prаvnih fakulteta, pokrenuo je inicijativu da se diplomirani pravnici, lekari, učitelji i nastavnici u našoj zemlju ubuduće školuju isključivo na državnim fakultetima.

S druge strane, studenti Pravnog fakulteta za privredu i pravosuđe uputili su otvoreno pismo svojim kolegama sa državnih fakulteta u kome navode da su privatni fakulteti akreditacije dobili upravo od države. Oni su skrenuli pažnju i na to "da Ustav (Važeći Ustav R.Srbije 2006. ) ne poznaje razliku u pristupu zanimanjima koja bi se zasnivala na tome da li neko diplomu stekao na nedržavnom ili državnom fakultetu, čak ne prepoznaje fakultete po tome da li su oni tzv. državni ili nedržavni".

Iz Ministarstva prosvete, koje je upoznato sa pomenutom peticijom, kažu da ukidanja privatnih fakulteta neće biti.

- Ono na čemu Ministarstvo već radi jeste podizanje i osiguravanje kvaliteta visokoškolskih studijskih programa, bez obzira da li radi o univerzitetima čiji je osnivač Republika Srbija ili neko drugi - navode iz Ministarstva.

Takođe, oni navode da se trenutno ne razmišlja o neki nov način regulacije po kome će se određeni profesionalni profili školovati isključivo na državnim faskultetima.

- Za sada se u Ministarstvu ne razmišlja o takvim potezima. Trenutno se radi na pripremama Zakona o regulisanim profesijama. Postoji prednacrt ovog dokumenta, a u pripremi će biti konsultovana iskustva zemalja Evropske unije u kojima ovakvi zakoni takođe postoje. Na nacrtu će se raditi u saradnji sa drugim resornim ministarstvima - navodi se iz resornog ministarstva.

(M. Batinić)

Video: Kamaline pristalice cekaju u redovima da udju u kampus. Za to su dobili posebne dozvole

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Milos

    3. jul 2014 | 08:35

    Moj brat je zavrsio privatni fakultet. Sada radi u banci i uspesan je covek. Kao student je cesto isao na razna takmicenja i bio je jako uspesan. Ima raznih, ali nemojte da kazete za sve da su neznalice na privatnim fakultetima.

  • Razum

    3. jul 2014 | 08:41

    Na drzavnim fakultetima se cak i vise muva. Predrasuda je da je sve cisto na drzavnim fakultetima.Javna tajna je da deca doktora koji studiraju medicinu dobijaju ocene na slavama i proslavama kada za stolom punom prasetine i alkohola samo kruzi indeks a zvanice"profesori"upisiju ocene.A pravni fakultet u Kragujevcu?I na primer kolika cena ispita je bila na ekonomskom fakultetu u Beogradu dok nisu poceli da rade privatni?To je ono sto drzavne hostaplere boli,vise ispiti nemaju cenu 1000 maraka nego je sada konkurencija mnogo veca a trziste kaze cena dole.Neka se malo zagrebe po drzavnim doktoratima, minimum 30% su plagijati.Hajde demantujte me!!!

  • Liberalno zanovetalo

    3. jul 2014 | 10:08

    Jesam studirao na državnom, ali idiotskiji predlog od ovoga nisam čuo. Pre svega država propisuje i kontroliše način rada visokoškolskih ustanova tako da nije važno ko je osnivač. Za sve anomalije - prosvetna inspekcija. Diskriminacija po pitanju diploma jednostavno ne može da postoji. Ako je student obavio sve obaveze iz akreditovanih programa (nešto kao dozvola za rad koju izdaje država) onda je i stekao adekvatno zvanje. I tu je kraj svake rasprave.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA